Domowe sposoby na mrówki. Jak się ich pozbyć i czym odstraszyć?

Opracowanie Jakub Laskowski

Mrówki w domu, ogrodzie i na balkonie potrafią być bardzo uciążliwe. Gdy temperatury za oknem są wysokie, a powietrze wilgotne, owady zaczynają się przemieszać w poszukiwaniu pożywienia oraz miejsc do założenia gniazda. Dostają się do domu przez szpary w elewacji, otwarte drzwi balkonowe i szczeliny. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów na pozbycie się mrówek. Wystarczy wykorzystać kilka produktów z kuchennej szafki.

Mrówki w domu są prawdziwym utrapieniem. Jak się ich pozbyć?
Mrówki w domu są prawdziwym utrapieniem. Jak się ich pozbyć?123RF/PICSEL123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Jak pozbyć się mrówek z domu?

Mrówki w domu są źródłem wielu problemów. Owady te nie tylko zanieczyszczają jedzenie, ale również mogą zniszczyć drewniane elementy domu, budując w nich swoje gniazda. W pierwszej kolejności warto postawić na działania profilaktyczne. Odpowiednie postępowanie na co dzień zmniejszy ryzyko pojawienia się mrówek w domu.

Kuchnia to pomieszczenie najbardziej narażone na obecność mrówek. Po spożyciu posiłku należy za każdym razem dokładnie wyczyścić kuchnię i uprzątnąć wszystkie resztki ze stołu i podłogi. Rozsypany cukier i słodkie okruchy to zaproszenie dla mrówek do rozgoszczenia się w domu na dłużej.

Aby pozbyć się mrówek z domu, należy przede wszystkim zlokalizować ich gniazda. Warto przy tym pamiętać, że mrówki poruszają się po wyznaczonych ścieżkach. Zatem śledząc ich ruchy, można określić, którędy dostają się do kryjówki.

Niezawodny trik na pozbycie się mrówek z domu i balkonu

Ocet to jeden z najskuteczniejszych produktów, który można wykorzystać do walki z grasującymi mrówkami. Owady nie znoszą jego zapachu. W celu pozbycia się owadów warto przygotować preparat z octu. Można wykorzystać do tego kuchenny ocet spirytusowy lub ocet jabłkowy.

Tak krok po kroku przygotujesz preparat z octu na mrówki:

  1. Przygotuj butelkę z atomizerem.
  2. Wlej do butelki ocet i wodę w proporcji 1:1.
  3. Zakręć butelkę i wstrząśnij ją kilka razy, aby składniki wymieszały się.
  4. Spryskaj ścieżki i gniazdo mrówek w domu i na tarasie. Intensywny zapach octu powinien skutecznie je odstraszyć.
  5. Po dwóch godzinach dokładnie umyj powierzchnię. Gotowe.

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?

Obecność mrówek to uciążliwy problem zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Mrówki przesuszają ziemię, drążąc w niej korytarze i budując gniazda, a także odkrywają korzenie, bulwy i kłącza roślin. Na domiar złego powodują osłabienie roślin zasiedlonych przez mszyce i inne szkodniki wydzielające rosę miodową, która stanowi pożywienie dla mrówek.

Jeśli się zastanawiasz, czego nie lubią mrówki w ogrodzie, musisz wiedzieć, że odstraszająco działa na nie między innymi soda oczyszczona, sól kuchenna, goździki oraz papryczki chilli. Należy rozsypać je na ścieżkach, po których poruszają się owady.

Dobry sposób na zwalczanie mrówek w ogrodzie jest zastosowanie pułapki na bazie boraksu i cukru. Należy przygotować pół szklanki wody i szklanką cukru. Następnie dodać do tego jedną łyżeczkę boraksu i wymieszać aż całość przybierze konsystencję galaretki. Tak przygotowaną trutkę na mrówki należy ułożyć w miejsca ich wędrówek.

Jak się pozbyć mrówek z trawnika?

O ile mrówki sporadyczne przechodzące przez trawnik nie powinny siać zniszczenia, to już kolonia na terenie działki stanowi poważny problem.

Nie jest tajemnicą, że mrówki nie lubią zapachu cynamonu. Zatem warto go rozsypać na trawniku w miejscach, w których owady pojawią się najczęściej. Sprawdzi się też pietruszka, czosnek, mięta, lawenda, piołun, wrotycz, bazylia, tymianek, pokrzywa i majeranek.

Aby pozbyć się mrówek z trawnika, warto sięgnąć po mąkę kukurydzianą. Wystarczy posypać nią kolonię lub miejsce, w którym przechadzają się mrówki. Owady w styczności z mąką kukurydzianą zginą. Choć jest to sposób nieinwazyjny dla roślin, to pamiętaj, że w ten sposób wybijesz całkowicie szkodzące owady.

Zobacz także:

Jak mierzyć się z mitami o zmianach klimatu?Program Czysta Polska
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas