Dobre sąsiedztwo warzyw. Co obok czego sadzić w ogródku warzywnym?

Każdy ogrodnik wie, że niektóre rośliny wolą sąsiedztwo innych, a niektóre za sobą nie przepadają. Nie inaczej ma się rzecz w przypadku sąsiedztwa warzyw. Planując ich wysiew i rozmieszczenie, możemy wykorzystać pozytywny wpływ, jaki mają na siebie różne warzywa. Możemy też uniknąć błędów, bo - dla przykładu - ziemniaki obok pomidorów to złe połączenie. Na czym polega uprawa współrzędna i co obok czego sadzić w ogródku warzywnym?

Które warzywa sadzić obok siebie, a które nie znoszą swojego towarzystwa? Na czym polega uprawa współrzędna?
Które warzywa sadzić obok siebie, a które nie znoszą swojego towarzystwa? Na czym polega uprawa współrzędna?123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Dobre sąsiedztwo warzyw. Co obok czego sadzić w ogródku?

Sadzenie obok siebie gatunków, które wzajemnie wspomagają swój rozwój, nazywa się fachowo współrzędną uprawą warzyw. Żyjąc w tym samym środowisku, różne rośliny w różny sposób wpływają na swoje otoczenie. Zmiany zachodzą przede wszystkim w składzie gleby, a poszczególne warzywa oddziałują na siebie na podłożu chemicznym. Takie zależności nazywamy allelopatią.

Warzywa mogą na siebie wpływać również fizycznie, zależnie od tego jak kształtuje się ich układ korzeniowy, jak szybko i jak wysokie rosną. Różny może być ich okres wegetacyjny i oczywiście czas zbioru plonów. Istnieją warzywa, jak na przykład czosnek, które dzięki ich właściwościom warto sadzić właściwie wszędzie. Inne potrzebują samotności dla bezpieczeństwa swojego i innych mieszkańców ogródka warzywnego.

Poniżej zamieszczamy kombinacje warzyw uprawianych w ogródkach, które warto posadzić blisko siebie.

  • Marchew i cebula — sztandarowy przykład współrzędnej uprawy warzyw. Cebula odstrasza szkodnika groźnego dla marchwi — połyśnicę marchwiankę. Marchewka odwdzięcza się zwalczaniem śmietki cebulanki, niebezpiecznej dla drugiego warzywa w parze. 

  • Pietruszka i por — w tym zestawie pietruszka chroni por przed miniarką porówką.

  • Kukurydza z fasolą lub grochem — oba warzywa strączkowe będą znacznie mniej nękane przez szkodniki, jeżeli w pobliżu będzie rosło choćby kilka sztuk kukurydzy.

  • Kapusta i pomidory — pomidory wydzielają substancje, które odstraszają żerujące na główkach gąsienice motyla — tantnisia krzyżowiaczka.

  • Marchew i koper ogrodowy lub rzodkiewka — koper i rzodkiewkę można zasiać między rzędami i zebrać jeszcze przed rozrostem marchwi.

  • Pietruszka i koper ogrodowy lub rzodkiewka — dokładnie taka sama przyczyna jak powyżej.
  • To niejedyne pary i całe gromady warzyw, które dobrze czują się w swoim towarzystwie. Z różnych przyczyn inne kombinacje, które sprawdzą się w przydomowym ogródku warzywnym to także:

    • pomidor i bazylia;
    • pomidor i pietruszka;
    • pomidor i seler;
    • sałata i por;
    • sałata i rzodkiewki lub kalarepa;
    • sałata i seler;
    • kapusta i fasola karłowa;
    • czosnek i wszystkie inne warzywa;
    • kapusta i burak — seler;
    • dynia i fasola;
    • ogórki i koper;

    Warto też pamiętać o uniwersalnych zasadach pomagających zdecydować czy dane warzywa będą czuły się ze sobą dobrze. Przede wszystkim ma tu znaczenie wspomniany już system korzeniowy. Różna długość i budowa korzeni poszczególnych warzyw to dobre kryterium, pozwoli warzywom na lepsze wykorzystanie składników pokarmowych, znajdujących się w podłożu.

    Złe sąsiedztwo. Jakich warzyw nie sadzić obok siebie?

    Każdy medal ma dwie strony, tyczy się to także współrzędnej uprawy warzyw. Jedne gatunki wspomagają się wzajemnie, gdy inne walczą ze sobą o substancje odżywcze i światło słoneczne. Niefortunne posadzenie obok dwóch roślin, które się nie tolerują, może spowodować, że jedna lub obie nie będą wzrastać prawidłowo i dadzą słabe, lub żadne plony. Jakich warzyw nie powinno się sadzić blisko siebie? Istnieją ogólne zasady i konkretne przykłady takich par — poniżej najważniejsze z nich.

    Nie należy sadzić obok siebie warzyw wymagających dużo wody i należących do jednej rodziny
    Nie należy sadzić obok siebie warzyw wymagających dużo wody i należących do jednej rodziny

    Planując rozmieszczenie warzyw na grządkach, dobrze jest znać zapotrzebowanie na wodę i składniki pokarmowe różnych gatunków. Nie należy sadzić w pobliżu dużych ilości dwóch roślin, które będą wzajemnie konkurowały ze sobą o substancje odżywcze, wyjaławiając przy tym glebę. Przydaje się też orientacja w pokrewieństwie poszczególnych warzyw.

    Paradoksalnie, często lepiej nie sadzić obok siebie warzyw podobnych, należących do jednej rodziny — np. pomidorów, papryki i ziemniaków (wszystkie należą do rodziny psiankowatych).

    Przechodząc do konkretów, fasoli nie należy sadzić w pobliżu roślin, których plony wzrastają pod ziemią, np. cebuli, czosnku, buraków, ale również przyziemnej kapusty. Fasola pobiera z gleby bardzo duże ilości substancji odżywczych, co uniemożliwia prawidłowy wzrost większości roślin obok siebie. Z tego samego powodu obok fasoli nie powinno się sadzić innych warzyw strączkowych, np. grochu.

    Warto unikać współrzędnej uprawy gatunków narażonych na te same choroby i szkodniki. Takie zestawienia to trio pomidor, papryka i ogórek, a także pomidor i ziemniak. Pomidor może mieć też kłopoty w sąsiedztwie kapusty i rzodkiewki — uwalniane przez nie związki chemiczne opóźniają kwitnienie i zawiązywanie się czerwonych owoców. Inne pary, które nie czują się dobrze w swoim towarzystwie to także: sałata i pietruszka, koper włoski i pomidor czy ziemniak i słonecznik.

    Plan sadzenia warzyw. Kiedy siać?

    Oprócz tego gdzie ważne jest także wiedzieć, kiedy i co siać. Aby ułatwić kompleksowe zaplanowanie wszystkich wiosennych prac w ogródku warzywnym, zamieszczamy listę miesięcy i warzyw, których sadzeniem należy zająć się w danym momencie. Niektóre z nich sadzimy prosto do ziemi w ogródku, niektóre pierwsze tygodnie spędzają w domu, zanim wysadzimy je do gruntu.

    Data wysiewu może różnić się dla różnych odmian tego samego warzywa. Zawsze należy też brać pod uwagę warunki pogodowe.
    Data wysiewu może różnić się dla różnych odmian tego samego warzywa. Zawsze należy też brać pod uwagę warunki pogodowe.

    Różny może być też dokładny termin wysiewu poszczególnych odmian warzywa (np. sałaty czy marchwi). Szczegółowe instrukcje sadzenia, pielęgnacji i tajników uprawy poszczególnych gatunków znajdziesz w linkach umieszczonych w treści. Kiedy wysiewać warzywa w ogrodzie? Lista kolejnych miesięcy:

    marzec/kwiecień: pomidorypietruszkamarchewselerbóbgrochcebula

    kwiecień/maj: porsałataburakikapustakalafiorbrokuł

    Sałatę, rzodkiewkę, a także szpinak, przy odrobinie szczęścia do pogody, możemy wysiewać ponownie w sierpniu z dużą szansą na zbiory na jesień. W przypadku sałaty i rzodkiewki zadanie jest ułatwione — oba te warzywa przepadają za swoim towarzystwem i świetnie nadają się do współrzędnej uprawy na przydomowych grządkach.

    Czytaj także:

    Przedwiośnie zanika. Cieszmy się nim, póki możemySCP
    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
    Dołącz do nas