„Do re mi fa so la si do”. Najpopularniejsze warzywa na globie

"Nie jadła pomidora – trafiła do znachora" - głosi jedno z powiedzeń. Faktycznie pomidory mają witaminy B i K i korzystnie wpływają na naszą krew. Pomidor bowiem jest nie tylko zdrowy i uwielbiany, ale i hodowany w ogromnych ilościach na całym świecie.

Najchętniej zjadane warzywa na świecie to pomidory, ogórki i cebula. Produkuje się ich najwięcej
Najchętniej zjadane warzywa na świecie to pomidory, ogórki i cebula. Produkuje się ich najwięcejMONKPRESSEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Największe zbiory warzyw na świecie

Solanum lycopersicum jest najczęściej uprawianym oraz najchętniej zjadanym warzywem na świecie. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się pomidor gruntowy. Pochodzi on z Ameryki Południowej i Środkowej. Przez lata toczyły się debaty na temat tego, czy pomidor jest owocem, czy warzywem. Według większości dietetyków pomidor jest warzywem. Z punktu widzenia botaniki jest jednak owocem, ponieważ zawiera nasiona i powstaje z kwiatów. Bez względu na to, jak sklasyfikujemy pomidora i tak będzie królem stołów.

Największe uprawy pomidorów znajdują się kolejno w Chinach (ok. 61,5 mln ton rocznie), Indiach (niecałe 20 mln ton) i Stanach Zjednoczonych (ok. 13 mln ton). Szacuje się jednak, że największymi eksporterami są Holendrzy, Hiszpanie i Meksykanie. Holandia eksportuje prawdopodobnie najwięcej pomidorów spośród wszystkich krajów świata.

Cebula

Bez tego warzywa trudno byłoby wyobrazić sobie sos pomidorowy. Cebula to drugie najpopularniejsze warzywo na świecie. Największymi producentami cebuli na świecie są Chiny, Indie i Stany Zjednoczone. Chińska cebula słynie z doskonałej jakości i niskich cen. Podobnie jak w przypadku pomidorów, najwięcej cebuli eksportuje Holandia. Najczęściej spotykane odmiany cebuli to: żółta, czerwona, szalotka, czosnkowa, dymka.

Zieloną cebulkę można łatwo wyhodować w domu
Zieloną cebulkę można łatwo wyhodować w domuEast News

Cebula jest stosowana nie tylko w kuchni, ale i w medycynie naturalnej. Używa się jej do niwelowania skutków ukąszeń owadów, zmniejszania odcisków oraz leczenia gardła.

Ogórki na podium

Nie będzie zaskoczeniem, że największym producentem ogórków na świecie są Chiny. Po Turcji, najwięcej tych warzyw hoduje się w Rosji (wyniki z 2020 r.). Polska, choć nie jest pionierem w produkcji ogórków, zajmuje pewne 13. miejsce w rankingu. Na świecie produkuje się ok. 88 mln ton ogórków rocznie. Ogórki są istotnym składnikiem wielu kuchni świata, zarówno azjatyckich, jak i europejskich. Polskie ogórki gruntowe są cenione za walory smakowe i doskonale nadają się do kiszenia. Warzywa te można z łatwością hodować we własnym ogrodzie.

Najpopularniejsze warzywa i owoce w Polsce

Polscy rolnicy uprawiają dobrej jakości warzywa i owoce. Dzięki temu w dużej mierze możemy się opierać na lokalnych warzywach, co z pewnością sprzyja wspieraniem polskiej gospodarki i zmniejszaniu emisji gazów cieplarnianych z transportu. Jakie warzywa jemy najczęściej?

Spośród jarzyn najchętniej i najczęściej zjadamy te, których prodkukuje się najwięcej na świecie: pomidory, ogórki i cebulę. Ale równie chętnie zjadamy marchew, sałatę, paprykę, kalafiora i kapustę (wg. narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców). Na kolejnych miejscach uplasowały się: dynia, cukinia i brokuły.

Ci, którzy mają możliwość zasadzenia własnych warzyw stawiają na uprawy pomidorów, ogórków, sałaty, strączków; głównie fasolki szparagowej, marchewki, cukinii i rzodkiewki.

Australijscy naukowcy pracują nad wydłużeniem żywotności baterii w smartfonachmateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas