Przygotuj kwiaty doniczkowe na wiosnę. To już czas na przesadzanie
Przesadzanie kwiatów doniczkowych to ważny zabieg, który pozytywnie wpływa na ich wzrost oraz ogólną kondycję. Najczęściej wybieranym momentem na zmianę doniczki jest wczesna wiosna. W jaki sposób przesadzać rośliny domowe, by im nie zaszkodzić? Jaki rodzaj podłoża wybrać?
Regularne przesadzanie roślin doniczkowych jest konieczne, nie tylko ze względu na wzrost ich nadziemnych i podziemnych części, ale również zmieniające się właściwości umieszczonej w doniczce ziemi. Podczas podlewania zmienia ona swoją strukturę, staje się mniej przepuszczalna, znajduje się w niej także mniejsza ilość tlenu, niezbędnego do prawidłowego rozwoju rośliny.
Dodatkowo woda wypłukuje z podłoża cenne mikroelementy. W połączeniu ze zbyt ciasną doniczką może to prowadzić do zahamowania wzrostu, a nawet usychania kwiatów.
Spis treści:
Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?
Zima stanowi trudny okres dla roślin, również tych uprawianych w domu. Na wiosnę warto więc zadbać o ich odżywienie. Najlepszym sposobem jest przesadzenie rośliny do większej doniczki i zmiana podłoża.
Zazwyczaj zabieg ten wykonuje się od lutego do kwietnia, czyli przed kwitnieniem. W przypadku gatunków kwitnących wcześniej, takich jak np. azalia, cyklamen czy begonia, przesadzanie należy odłożyć w czasie.
Młode rośliny, które cechuje intensywny wzrost najlepiej przesadzać co roku, natomiast starsze wystarczy co 2-3 lata.
Najskuteczniejszym sposobem na sprawdzenie, czy kwiaty wymagają przesadzenia, jest obserwacja ich wyglądu. Jeśli w ciągu ostatniego roku znacząco urosły lub korzenie przestały się mieścić w doniczce, a ziemia jest sucha i zbita, warto przeprowadzić ten zabieg. Zmiana doniczki zalecana jest również w przypadku okazów posiadających wiele odnóg oraz tych, które zaczęły tracić zieleń lub żółknąć.
Jeśli natomiast rośliny rosną powoli i są w dobrej kondycji, wystarczy dosypać do pojemnika, w którym są uprawiane świeżą ziemię.
Czy do przesadzania potrzebuję większą doniczkę?
Przesadzanie kwiatów zazwyczaj wiąże się ze zmianą doniczki na większą. Jest to konieczne ze względu na wzrost rośliny. Nowe naczynie nie powinno jednak być zbyt obszerne, ponieważ ziemia będzie się w nim za szybko zakwaszała. Najlepszym sposobem jest wymiana doniczki na model o średnicy o 1-1,5 cm większy, niż w ubiegłym roku.
W przypadku wysokich roślin należy wybierać wyższe modele, które zapewnią im stabilność. Warto pamiętać również o tym, by pojemnik miał na dnie otwory ułatwiające odprowadzanie wody.
Jak przesadzać kwiaty doniczkowe?
Przesadzanie roślin domowych najlepiej rozpocząć od przygotowania niezbędnego sprzętu oraz podłoża dobranego do ich potrzeb.
Następnie należy ostrożnie wyjąć roślinę ze starej donicy, uważając, by nie uszkodzić korzeni. W sytuacji, gdy pojemnik jest zbyt ciasny, a korzenie mocno poprzerastane, może być to trudne. Dla ułatwienia dobrze jest obficie polać roślinę dzień przed zabiegiem - dzięki temu podłoże będzie zwarte i plastyczne.
Po wyjęciu roślin z doniczki należy sprawdzić stan korzeni, zweryfikować, czy nie ma w nich szkodników i w razie potrzeby delikatnie przyciąć.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie nowej donicy - na jej dnie należy umieścić warstwę drenażu, a następnie umieszczamy na niej podłoże, w którym sadzimy roślinę, podlewamy wodą i dokładnie ugniatamy ziemię. Pod koniec zabiegu przychodzi czas na czynności pielęgnacyjne, takie jak przycięcie rośliny czy usunięcie zżółkłych i ususzonych liści.
Kwiaty doniczkowe po przesadzeniu należy dość obficie podlewać przez okres ok. 2 tygodniu, aż dobrze ukorzenią się w nowej donicy.
Czytaj również:
Zobacz także: