Warzywniak na balkonie. Co posadzić w skrzyniach i kiedy to zrobić?
Warzywniak na balkonie to doskonały sposób na zapewnienie sobie kontaktu z naturą i odrobiny własnych plonów. Sprawdź, jak założyć ogród na balkonie, aby pięknie wyglądał i był użyteczny. Warto poświęcić chwilę na stworzenie własnej zielonej przestrzeni, nawet jeśli mieszkamy w bloku.
Jak zrobić warzywniak na balkonie?
Jest kilka sposobów na stworzenie warzywniaka na balkonie. To, który najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku, determinuje, ile przestrzeni możesz na niego poświęcić. Przed rozpoczęciem prac na balkonie, zmierz go. Zastanów się także, jaki rodzaj roślin chciałbyś posadzić.
Jednym z najprostszych sposobów na urządzenie ogrodu na balkonie jest wykorzystanie skrzyń i donic. Możne je ustawiać w dowolnej konfiguracji, a z nadejściem zimy można je wstawić do mieszkania. Donice można zarówno postawić na posadzce, jak i przymocować do balustrady. Skrzynki i donice powinny być dość głębokie, na przynajmniej 40-50 cm. Pozwoli to na rozrost korzeni, a woda nie będzie z nich zbyt szybko parować.
Osobom, które mają bardzo mało przestrzeni do wykorzystania, poleca się urządzić ogród wertykalny. Na ścianie wystarczy zamocować drewnianą lub metalową kratkę, która będzie stanowić bazę oraz podporę dla rosnących roślin. Następnie należy przymocować do niej mniejsze doniczki. Obecnie w sklepach ogrodniczych dostępne są także specjalne stelaże w formie drabinek lub grządek, które można użyć do organizacji ogrodu.
Można także postawić na doniczki wiszące. Zwisające kwietniki będą nie tylko efektywnie wyglądać, ale także pozwolą na praktyczne zastosowanie każdego kawałka wolnej przestrzeni.
Co posadzić na balkonie. Jakie warzywa do skrzyni?
Wiele warzyw nie potrzebuje dużej ilości miejsca lub specjalnych warunków, aby prawidłowo się rozwijać. Dlatego zastanów się, jakie rośliny sprawią ci największą radość.
Rośliny, które są najłatwiejsze do pielęgnacji to zioła. Stworzenie ogrodu ziołowego będzie wymagało od ciebie regularnego podlewania i wybrania odpowiedniego stanowiska. Świeże zioła mają niepowtarzalny smak, a także mnóstwo wartości odżywczych. Ich bliskość pozwoli ci nie tylko na zapewnienie wspaniałego zapachu na balkonie, ale także na urozmaicenie swojej kuchni. Możesz postawić na takie zioła, jak: koper, pietruszka, majeranek, lawenda, szałwia, tymianek, mięta, lubczyk, rozmaryn, bazylia, cząber, czosnek i cebula.
W kwestii warzyw warto zrezygnować z tych, które zajmują dużo miejsca. Może być ciężko znaleźć odpowiednio dużo przestrzeni na dynie, cukinie, czy ogórki. Znakomicie poradzą sobie za to pomidory, rzodkiewki, groszek, fasolka szparagowa, sałata i rukola. Zwróć uwagę na warzywa, które rosną w górę, a nie płożą się po ziemi.
W przypadku owoców może być prościej. Oczywiście balkon nie jest dobrym miejscem na zakładanie sadu. Można za to postawić na krzewy owocowe, jak maliny, agrest, borówki czy miniaturowe drzewka cytrusowe. Warto także posadzić poziomki lub truskawki. Pnące gatunki truskawek będą efektywnie wyglądać szczególnie w ogrodach wertykalnych.
Jedynym przeciwwskazaniem w tworzeniu warzywnika na balkonie może być bliskość ruchliwych dróg i ciągów komunikacyjnych. Zanieczyszczenia z łatwością przenikną do owoców i warzyw, przez co mogą być nieodpowiednie do spożycia. W takim przypadku warto postawić na rośliny ozdobne oraz kwiaty.
Zobacz także: