Kiedy siać pomidory na rozsadę, a kiedy sadzić na działce? Ważne terminy

Pomidory są bogatym źródłem wielu witamin i minerałów, dlatego warto uwzględnić je w codziennej diecie. Alternatywą dla kupnych warzyw jest samodzielna uprawa w ogrodzie lub w szklarni. Są mało wymagające i przynoszą obfite plony. To sprawia, że ogrodnicy i działkowcy chętnie je uprawiają. Kiedy najlepiej siać pomidory na działce, by przyniosły obfity plon?

Kiedy należy siać pomidory na działce, by cieszyć się obfitymi zbiorami?
Kiedy należy siać pomidory na działce, by cieszyć się obfitymi zbiorami?123RF/PICSEL
Kiedy należy siać pomidory na działce, by cieszyć się obfitymi zbiorami?
Kiedy należy siać pomidory na działce, by cieszyć się obfitymi zbiorami?123RF/PICSEL

Kiedy siać pomidory?

Najlepszym miesiącem na wysiew pomidorów jest marzec. Kiełkujące rośliny będą miały wtedy odpowiednią ilość światła słonecznego, dzięki czemu będą się dobrze i szybko rozwijały.

Należy jednak pamiętać, że pomidorów nie wysiewa się bezpośrednio do gruntu. Potrzebują one ciepła i wilgoci, dlatego nasiona należy umieścić w donicach przechowywanych w domu lub szklarni.

Dopiero kilkunastocentymetrowe sadzonki można sadzić w ogrodzie. Należy to zrobić dopiero wtedy, gdy roślinom nie będą zagrażały nocne przymrozki. Ogrodnicy zalecają, by poczekać przynajmniej do połowy maja.

Wysiew pomidorów najlepiej zaplanować jeszcze w marcu. Dzięki temu sadzonki będzie można przenieść do gruntu w drugiej połowie maja
Wysiew pomidorów najlepiej zaplanować jeszcze w marcu. Dzięki temu sadzonki będzie można przenieść do gruntu w drugiej połowie maja123RF/PICSEL

Jak siać pomidory na rozsadę?

Ziemia do wysiewu pomidorów powinna być dobrze przepuszczalna i lekka. Najlepiej wybrać odkwaszone podłoże o pH 5,5-6,5 lub specjalną ziemię do wysiewu, którą można nabyć w każdym sklepie ogrodniczym.

Przed wysiewem należy przygotować pojemniki, ziemię, nasiona oraz pik do roślin. W wypełnionych ziemią doniczkach konieczne jest zrobienie zagłębień na ok. 0,5 cm. W każdym z nich można umieścić po 2-3 nasiona, następnie zasypać i dość obficie podlać.

W pierwszych tygodniach należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Doniczki najlepiej umieścić w dość ciepłym i dobrze oświetlonym miejscu.

Doniczki z nasionami pomidorów najlepiej umieścić w ciepłym i nasłonecznionym miejscu
Doniczki z nasionami pomidorów najlepiej umieścić w ciepłym i nasłonecznionym miejscu123RF/PICSEL

Kiedy sadzić pomidory w szklarni, a kiedy w gruncie?

Okres potrzebny na wyhodowanie sadzonek nadających się do wsadzenia do ziemi wynosi ok. 60 dni. Pomidory wysiewane na początku marca można więc sadzić z początkiem maja.

Aby uchronić młode rośliny przed przemarznięciem najlepiej jednak poczekać przynajmniej do połowy miesiąca. Wielu ogrodników zaleca nawet, by z rozsadą poczekać do 25 maja. 

Jeśli natomiast pomidory mają rosnąć w szklarni, gdzie będą chronione przed nagłymi zmianami temperatury, można sadzić je nieco wcześniej, np. na przełomie kwietnia i maja.

Czytaj również:

Zobacz także:

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawieInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas