Warzywa, owoce i zioła wyhoduj w domu. Z tymi roślinami sporo oszczędzisz

Żyjemy w trudnych czasach, gdy liczy się każdy grosz. Szczególnie dotkliwie odczuwają to obecnie Brytyjczycy. Na Wyspach doszło nawet do tego, że ograniczono tam sprzedaż warzyw, a kupienie zwykłego pomidora graniczyło z cudem. Wszystkiemu winne są kryzys energetyczny, nieprzychylna pogoda i mniejszy import. W Polsce raczej nas to nie czeka, ale warto przy tej okazji zadać sobie pytanie: czy popularne warzywa i owoce możemy hodować w domu? W ten sposób moglibyśmy uchronić się przed tym, co spotkało Brytyjczyków.

Ostatnie wydarzenia z Wysp Brytyjskich pokazują, że uprawa warzyw i owoców w domu może się opłacać. I to nie tylko ze względu na oszczędności
Ostatnie wydarzenia z Wysp Brytyjskich pokazują, że uprawa warzyw i owoców w domu może się opłacać. I to nie tylko ze względu na oszczędności123RF/PICSEL

Odpowiedź na zadane przed chwilą pytanie jest prosta: tak, uprawa warzyw, owoców czy ziół w domu jest możliwa i na dodatek całkiem łatwa. Możemy w ten sposób zaoszczędzić pieniądze, ale też czas potrzebny na robienie zakupów spożywczych. Dzięki własnej uprawie będziemy mieć też pewność, że nasze sadzonki nie są niczym pryskane i nie zawierają "ulepszaczy".

Jakie warzywa, owoce i zioła można sadzić w mieszkaniu?

Cytryny

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w Polsce jesteśmy w stanie uprawiać w domach cytrusy. Wymaga to co prawda zapewnienia roślinom odpowiednich warunków, ale jeśli nam się to uda, hodowla będzie stosunkowo prosta.

Gdy chcemy, aby w naszym domu wyrosło drzewko cytrynowe, wystarczy wykorzystać w tym celu pestkę cytryny. Aby lepiej chłonęła wodę, można ją naciąć przed wsadzeniem do ziemi. Taką sadzonkę najlepiej zasadzić w mieszaninie torfu i piasku i utrzymywać stałą wilgotność w ziemi. Naszą roślinę powinniśmy przechowywać w temperaturze 25 stopni Celsjusza lub większej.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, nasiono powinno wykiełkować po ok. miesiącu. Wyrośnie z niego cytrynowe drzewko, dlatego lepiej pamiętać o tym, aby zapewnić mu odpowiednio dużą doniczkę. Latem, gdy jest ciepło i świeci słońce, nasłoneczniony parapet w mieszkaniu można zamienić np. na balkon. Cytryny lubią światło, więc dobrze, żeby miały go jak najwięcej.

Mankamentem hodowania cytryn z pestki jest to, że drzewko może dać owoce nawet dopiero po kilkunastu latach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić gotową sadzonkę. Takie drzewko powinno zaowocować cytrynami już po kilku latach.

Drzewko cytrynowe można wyhodować z pestek. Ale własne cytryny szybciej uzyskamy z gotowej sadzonki123RF/PICSEL

Pomidory

W naszych domach i mieszkaniach jesteśmy też w stanie hodować pomidory. Smakosze tego warzywa (które tak naprawdę jest owocem) wiedzą, że pomidory uprawiane samodzielne są o niebo lepsze w smaku niż te, które możemy dostać w sklepach. A jak pokazują ostatnie tygodnie, w sklepach może też ich po prostu zabraknąć.

Gdy chcemy się zająć uprawą pomidorów na własną rękę, trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim: ziemia. Pomidory nie znoszą kwaśnej gleby, dlatego najlepsza będzie ta o odczynie zasadowym, żyzna i wilgotna. Kwasowość podłoża można dodatkowo obniżyć, dodając do doniczki kredę lub popiół.

Pomidory, podobnie zresztą jak cytryny, bardzo lubią słońce. Dlatego najlepiej będzie im na parapecie od strony południowej. Podlewamy je często i obficie. Gdy spełnimy wszystkie konieczne warunki, pierwsze owoce z naszych sadzonek pomidorów powinny się pojawić już po ok. czterech miesiącach.

Niewiele osób wie, że pomidory można hodować także w domu123RF/PICSEL

Zioła

Bazylia, rozmaryn, tymianek, koperek, szczypiorek - te i wiele innych ziół już na dobre zadomowiły się w polskich kuchniach. Część z nich kupujemy w postaci suszonej, ale coraz częściej można je dostać także w postaci świeżych sadzonek.

Tu jednak można zadać sobie pytanie - po co za każdym razem kupować nowe opakowanie ziół lub kolejną sadzonkę, gdy możemy zasadzić je we własnym mieszkaniu? Tym bardziej, że akurat te rośliny są niezwykle proste w domowej uprawie.

Zioła, podobnie jak pomidory i cytryny, także z reguły lubią nasłonecznione miejsca w mieszkaniu. Nie trzeba ich jednak aż tak często podlewać. Wystarczy, aby gleba była lekko wilgotna. Sadzonki są bardzo wdzięczne w hodowli, bo pierwsze siewki mogą pojawić się już po kilku dniach. Gdy roślina podrośnie, nasze domowe zioła odwdzięczą nam się jako świeży i aromatyczny dodatek do potraw. I nie zapłacimy za nie już ani grosza więcej. 

Bazylia jest znakomitym dodatkiem do wielu potraw. Warto wyhodować ją w domu wraz z innymi ziołami123RF/PICSEL
Weterynarze popełniają samobójstwa, studenci weterynarii mają depresjęINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas