Czarne robaki w domu. Co to może być i jak sobie z nimi poradzić?

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Małe i czarne, z pancerzem lub bez, pełzające lub poruszające się na cienkich odnóżach. Robaki gnieżdżą się w najmniejszych szczelinach i zakamarkach naszych mieszkań i domów. Czy to karaczany, czy pluskwy domowe? A może rybik cukrowy? Jak rozróżnić i jak zwalczać małe, czarne robaki.

Karaluchy mogą zjawić się w każdym domu zupełnie niespodziewanie
Karaluchy mogą zjawić się w każdym domu zupełnie niespodziewanie123RF/PICSEL

Jakie małe czarne robaki najczęściej pojawiają się w domach?

Jest kilka gatunków czarnych robaków, które szczególnie upodobały sobie domy i towarzystwo człowieka. Pojawienie się jakichkolwiek z tych insektów powinno być sygnałem alarmowym i zmotywować do zmiany nawyków lub staranniejszego zabezpieczenia pomieszczeń.

Czarny robak z pancerzem w domu. To karaczan

Ciała karaczanów pokrywa twardy, chitynowy pancerz, który chroni ich narządy wewnętrzne przed najtrudniejszymi warunkami – zagrożeniami chemicznymi i biologicznymi. Robaki te mają czarny, ciemnobrązowy, a niekiedy rudy kolor. Są wszystkożerne, ale nie gryzą ludzi. Jednak jeżeli pojawią się w domu, należy je jak najszybciej wytępić, gdyż roznoszą wiele groźnych chorób – m.in. czerwonkę, dur brzuszny i cholerę.

„Biegające” czarne robaki z czułkami. Pewnie to opuchlaki

Opuchlaki mają grube pancerze i mocne odnóża. Szybko się rozmnażają, ale mimo że w domu będzie ich dużo, możesz przez dłuższy czas nie zauważyć ich obecności, gdyż żerują w nocy. Sygnałem, że pojawił się u ciebie ten nieproszony lokator, będą wygryzione dziury na liściach roślin doniczkowych.

Krwiożercze czarne małe, czarne robaki. Pluskwa domowa w twoim łóżku

Pluskwa domowa ma pancerz, trzy pary odnóży i żeruje nocą. To robak, który żywi się ludzką krwią. Gdy jest ciemnobrązowa, niemal czarna, oznacza to, że właśnie się najadła, gryząc człowieka. Natomiast jeśli jest głodna, może mieć jasnorudy lub ciemnożółty kolor. Ugryzienie pluskwy nie jest bolesne, ale ślad po nim może swędzieć. Ukąszenia tych owadów mogą spowodować również pokrzywkę, skórną reakcję alergiczną, a nawet osłabić organizm.

Czarny robak z czułkami w łazience. Rybik cukrowy

Robaki od wilgoci to rybki cukrowe. Mają długie – w stosunku do swoich rozmiarów – czułki. Tułów tego robaka ma ok. 1 cm długości i jest pokryty łuskami. Rybik cukrowy nie lubi światła i ze swoich ciemnych kryjówek wychodzi wyłącznie w nocy. Często znajduje schronienie w łazience – w wilgotnych szczelinach, pod płytkami i tapetą.

Rybiki cukrowe nie są groźne dla człowieka, gdyż nie przenoszą patogenów. Są jednak zagrożeniem dla tapet, klejów używanych do ich przyklejania oraz dokumentów, a nawet książek, gdyż żywią się m.in. celulozą. Owady te jedzą też szczątki roślinne i zwierzęce, dlatego chętnie szukają kryjówek również w kuchniach.

Latające czarne robaki w kuchni to muszki owocówki

Jeżeli w twoim domu latają małe, czarne robaki, są to najprawdopodobniej muszki owocówki. Wabią je resztki owoców, zwłaszcza te już fermentujące. Dlatego insekty te szczególnie upodobały sobie kuchnie.

Muszki owocówki mają zaledwie 3 mm długości i bardzo czułe receptory węchowe. Dzięki nim owady potrafią wyczuć woń etanolu i octanu etylu (wydzielających się podczas procesu fermentacji owoców czy warzyw) z odległości nawet kilkunastu metrów.

Czarne robaki w kuchni a śmieci. Plujka domowa

Plujka domowa to mucha z metalicznym odwłokiem i tułowiem pokrytym czarnymi łuskami. Szczególnie łakomym kąskiem są dla niej resztki mięsa zbyt długo znajdujące się w śmietniku. Owad ten, „plując”, składa w takich odpadach swoje jaja. Już po kilkudziesięciu godzinach wykluwają się z nich larwy.

Czarne robaki w ścianach? To pewnie mrówki faraona

Może wydawać się, że mrówki faraona wychodzą ze ścian i podłóg. Jednak w rzeczywistości te małe robaki przedostają się do domów przez niewidoczne na pierwszy rzut oka dla szczeliny. Mrówki faraona można zaprosić do siebie, zostawiając na stole otwarte pudełko z ciasteczkami lub opakowanie z bakaliami. Owady te wabi pokarm zawierający dużą ilość cukru.

Skąd biorą się małe, czarne robaki w domu?

Domy i mieszkania są dla insektów bezpiecznym schronieniem. Zwykle mają tam pod dostatkiem jedzenia, którym nieświadomie częstują ich ludzie. W domach jest też ciepło i najczęściej nie ma tam naturalnych wrogów robaków. Ponadto ludzie stwarzają im (zwłaszcza w kuchni i w łazience) komfortowe warunki do życia.

Czarne robaki w kuchni a niezabezpieczone jedzenie

Robaki mogą czuć się pod twoim dachem jak w darmowym bufecie. Resztki pieczywa, pokruszone ciastka, rozsypane ziarna kaszy, a nawet sery i wędliny bez opakowań „przyciągają” nieproszonych lokatorów.

Małe czarne robaki (muszki owocówki i mrówki faraona) zadowolą się nawet najmniejszą ilością jedzenia. Dlatego mogą pojawić się, jeżeli przez dłuższy czas będziesz trzymać brudne naczynia w zlewie i jeżeli nie będziesz pozbywać się brudu (np. rozsypanej mąki czy cukru) z kuchennych zakamarków.

Czarne robaki od wilgoci

Czarne robaki od wilgoci – rybiki cukrowe – pojawiają się w źle wentylowanych pomieszczeniach. Dlatego najczęściej żerują w łazienkach, w których utrzymanie wilgotności powietrza na optymalnym poziomie jest trudne. Wilgoć w tych pomieszczeniach może spowodować również pojawienie się pleśni, która jest pożywką dla innych robaków (np. dla gryzków).

Małe czarne robaki w kuchni a zbyt rzadko wynoszone śmieci

W śmieciach – z perspektywy np. karaczanów – jest całe mnóstwo jedzenia. Miejscem, gdzie w kuchniach znajdują się worki z odpadami, jest szafka po zlewem. Zwykle jest tam ciemno i ciepło, co sprzyja fermentowaniu resztek warzyw, owoców oraz mięsa. Zepsute jedzenie działa jak magnes na muszki owocówki i plujki domowe.

Czarne robaki w domu a niestarannie wykończone pomieszczenia

Insekty mogą znaleźć schronienie w najmniejszej szczelinie pod płytkami. Chętnie gnieżdżą się pod listwami, tapetami, deskami podłogowymi i w małych otworach w ścianach. Niezabezpieczone otwory i szczeliny to także otwarta droga dla małych, czarnych robaków – mrówek faraona.

Jak się pozbyć czarnych robaków z domu albo z mieszkania?

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się czarnych robaków jest dezynsekcja z zastosowaniem preparatów biobójczych. Zanim jednak się na nią zdecydujesz, postaraj się zwalczyć insekty mniej inwazyjnymi metodami:

● dokładanie posprzątaj dom lub mieszkanie – odkurz i umyj podłogi oraz meble, a także zrób porządek w kuchni i łazience. Nie zapomnij o wyczyszczeniu płytek, armatury oraz szafek, w których przechowujesz jedzenie;

● zastosuj pułapki na robaki – są to np. lepy na owady;

● miejsca, w których pojawiają się owady, przemyj olejkiem eukaliptusowym – jego zapach powinien odstraszyć insekty;

● zacznij uprawiać w domu rozmaryn i miętę, które odstraszają latające owady.

Lepiej zapobiegać czarnym robakom w domu, niż je zwalczać. Dlatego pamiętaj, aby często wyrzucać śmieci, żywność przechować w szczelnie zamkniętych pojemnikach oraz nie zostawiać okruchów jedzenia na kuchennym blacie. Warto też zadbać o efektywność wentylacji (zwłaszcza w łazience) oraz odciąć robakom drogę do swojego domu i zniszczyć ich kryjówki – m.in. szczeliny przy płytkach i listwach podłogowych.

Nowe prawo dla polskich psów i kotów. Kto skutecznie blokuje dobrą zmianę dla zwierząt?Przemysław BiałkowskiINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas