Muszki owocówki opanowały twój dom? Tak się ich pozbędziesz
Oprac.: Agnieszka Kasprzyk
Muszki owocówki w sezonie letnim potrafią się unosić w naszych domach całymi chmarami, stając się prawdziwym utrapieniem. Nic dziwnego, robimy wiele, aby je do siebie zaprosić, a nasze śmietniki i kosze z owocami stają się dla nich darmowymi restauracjami. Jak się pozbyć z domu plagi muszek owocówek i jak zapobiec ich inwazji? Pomoże w tym kilka domowych sposobów oraz przestrzeganie pewnych zasad.
Mało które owady wzbudzają w naszych domach entuzjazm, ale muszki owocówki potrafią być wyjątkowo uciążliwe. Niełatwo je zwalczyć, a pozostawione same sobie osiedlą się u nas na dobre. Te maleńkie owady wcale nie są takie niewinne, na jakie wyglądają, dlatego warto wiedzieć, jak się ich pozbyć i zniechęcić do przebywania w naszych domostwach.
Spis treści:
Muszki owocówki: czym właściwie są?
Muszki owocówki ( Drosophila melanogaster ) są na tyle powszechne, że doczekały się kilku nazw. Wywilżanki, octówki, muszki owocowe czy octowe, wywilżne karlowate, to wszystko miana, którymi je określamy. To maleńkie owady, o wielkości około 2-3 mm, których charakterystyczną cechą są czerwone oczy i żółto-brązowe ciała. Ze względu jednak na ich wielkość na ogół nie dostrzegamy typowych cech tego gatunku, postrzegając je po prostu jako miniaturowe muchy. Wszyscy je znamy nie tylko z naszych domów, ale również z lekcji biologii. Muszki owocówki odgrywają kluczową rolę w badaniach naukowych ze względu na ich krótki cykl życiowy, łatwość hodowli w laboratorium oraz prostotę genomu. Żyją krótko: cykl życia octówki to zaledwie dwa tygodnie. W tym krótkim czasie samica jest jednak w stanie złożyć nawet 500 jaj, których po 10 dniach wyrastają nowe osobniki. W krótkim czasie są w stanie opanować nasz dom.
Skąd się biorą muszki owocówki w domu?
Muszki owocówki zwabiamy do naszych domów sami. Przyciąga je zapach etanolu i octu owocowego, który wydzielają fermentujące owoce. Skuszone ich zapachem octówki wlatują do domu drzwiami i oknami, czasem przynosimy je na kupionych w sklepie owocach. Wystarczy lekkie nadgnicie pomidora czy jabłka, by samice złożyły na nim jaja. Larwy, które się z nich wyklują, będą się żywiły fermentującymi sokami, aż do przekształcenia się w poczwarki, które wkrótce przybiorą postać owadów. Jaja muszki owocówki mają 0,5 mm długości i są niemal przezroczyste, dlatego trudno je dostrzec gołym okiem. Inne produkty, które zwabiają wywilżanki do domu to wino, piwo czy ocet, bo wywilżanki odżywiają się głównie drożdżami z procesu fermentacji. Puste butelki i puszki, wysypiska śmieci, ścieki - to wszystko przyciąga je do naszych domostw.
Jak się pozbyć muszek owocówek? Domowe sposoby
Octówki bardzo szybko zagnieżdżają się w naszych domach i jeśli mają się w nich czym odżywiać, będzie ich coraz więcej. Najlepiej więc natychmiast je wyprosić. Jak pozbyć się muszek owocówek domowymi sposobami? Jedne z metod wabią, inne odstraszają:
- Pułapki octowe: Wlej do szklanki kilka łyżek octu jabłkowego lub winnego i dodaj kilka kropel płynu do naczyń. Ocet zwabi octówki, a płyn zmniejszy napięcie powierzchniowe, co sprawi, że muszki utopią się w cieczy.
- Pułapki owocowe: włóż do szklanki lub słoika kawałki owoców, przykryj całość folią do żywności i zrób w niej dziurki. Muszki zwabione zapachem owoców dostaną się do środka, ale nie będą umiały opuścić wnętrza.
- Pułapki winne i piwne: Wlej resztkę wina lub piwa do szklanki. Tak jak w przypadku pułapki na ocet, możesz dodać kroplę płynu do mycia naczyń. Muszki przyciągnięte zapachem alkoholu, utopią się.
- Olejek miętowy: Zapach mięty odstrasza muszki owocówki, więc rozlej olejek miętowy na spodeczku w pobliżu śmietnika lub półmiska z owocami.
- Kupne lepy i środki owadobójcze: Lepu przyciągną octówki, które nie będą się mogły od nich odczepić. Wkłady do kontaktów czy aerozole podziałają na nie zabójczo.
Spośród domowych sposobów na muszki owocówki wymienia się również postawienie zapalonej świecy w pobliżu owoców lub przegrzanie ich strumieniem gorącego powietrza z suszarki. Te metody wymagają jednak pewnej cierpliwości.
Lepiej zapobiegać niż zwalczać, czyli jak nie zaprosić muszek do domu
Domowej inwazji muszek owocówek trudno stawić czoła, o wiele lepiej więc podjąć środki, by jej zapobiec. Przede wszystkim regularnie wyrzucaj śmieci, myj dokładnie pojemniki na odpady bio, zmieszane i plastik. Wrzucone do plastików odpadki po jogurtach również są smacznym kąskiem dla octówek. Muszki muszą cały czas się posilać, pozbawione pożywienia, bardzo szybko umrą. Inną dobrą praktyką w zapobieganiu obecności muszek owocówek w naszych domach, jest mycie owoców zaraz po przyniesieniu do domu. Dzięki temu pozbędziemy się z nich jaj tych owadów. Kompostownik trzymaj z daleka od domu i zadbaj o jego dobrą wentylację, a pojemniki na śmieci zamykaj. Nie trzymaj również jedzenia na blatach kuchennych, a jeśli masz w ogrodzie owocowe drzewo, regularnie zbieraj opadłe z niego owoce. Możesz też założyć w oknach gęste siatki ochronne.
Czy octówki są groźne dla człowieka?
Muszki owocowe nie gryzą ludzi ani nie żywią się ich krwią. Nie znaczy to jednak, że są dla nas całkowicie bezpiecznie. Octówki są groźne dla człowieka w tym sensie, że bardzo szybko przemieszczają się w wielu miejscach naszej kuchni, przenosząc przy okazji groźne dla nas drobnoustroje. Poza tym zanieczyszczają produkty spożywcze, które potem zjadamy. Dlatego warto trzymać żywność w zamknięciu i myć owoce oraz warzywa natychmiast po przyniesieniu do domu. W postępowaniu z tymi owadami ważna jest konsekwencja: wystarczy chwila nieuwagi, a nad w naszej kuchni znów zaczną się unosić ich chmary.