Co robić jesienią w ogrodzie? Zacznij od przycinania
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Jesień to pracowity czas dla ogrodników. Grabienie liści, usuwanie przekwitłych kwiatów i warzyw oraz przesadzanie wymagają wiele energii i zaangażowania. Nie można też zapomnieć o przycinaniu, które ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju rośliny i jej obfitego kwitnienia w kolejnym sezonie. Sprawdź, co robić jesienią w ogrodzie.
Co robimy w ogrodzie jesienią? Miesiąc po miesiącu
Jesień to szczególna pora roku. Wymaga od ogrodników przeprowadzenia prac porządkowych oraz poczynienia przygotowań do nadchodzącego sezonu. Mimo zbliżającej się wielkimi krokami zimy, we wrześniu czy październiku ogród nadal może prezentować się zjawiskowo, o ile odpowiednio zadba się o jego wygląd.
Co robimy w ogrodzie we wrześniu?
Rośliny ozdobne: we wrześniu zaleca się usunąć przekwitłe kwiatostany róż, traw, bylin i krzewów oraz przesadzić i rozdzielić rozrośnięte piwonie.
Zbieranie plonów: wrzesień to zwykle ostatni etap zbierania owoców i warzyw. W tym miesiącu obrywa się dojrzałe dynie, cukinie, gruszki, śliwki czy orzechy. W razie potrzeby można też odchwaszczać zarośnięte grządki warzywne i zielne. Ponadto we wrześniu zaleca się wysiew warzyw przeznaczonych do zbioru w kolejnym roku, np. szpinaku czy czosnku.
Trawnik: we wrześniu ogrodowej murawie również należy poświęcić nieco uwagi. Warto przede wszystkim skosić, podlać i nawieźć trawę. W razie potrzeby można też przeprowadzić wertykulację darni.
Co robimy w ogrodzie w październiku?
Rośliny ozdobne: w październiku warto zadbać o odchwaszczenie i odpowiednie nawodnienie kwiatów i krzewów. Po pierwszych przymrozkach rekomenduje się też wykopać rośliny wieloletnie niezimujące w gruncie, m.in. mieczyki, dalie czy tygrysówki. Pozostałe byliny wraz z krzewami i drzewami należy zabezpieczyć warstwą ściółki.
Trawnik: w październiku należy dbać o systematyczne grabienie i usuwanie opadłych liści. Część z nich można pozostawić w zakamarkach ogrodu, aby stworzyć małym ssakom i owadom kryjówkę do przetrwania zimy.
Co robimy w ogrodzie w listopadzie?
Rośliny ozdobne: w listopadzie przy dodatnich temperaturach należy dbać o odpowiednie nawodnienie iglaków i roślin zimozielonych. Z kolei gdy występują już mrozy, warto zatroszczyć się o zabezpieczenie przed zimnem wrażliwych gatunków, m.in. różaneczników, magnolii czy hortensji. Można też związać kępy wysokich traw, a także krzewy o przekroju kolumnowym (np. jałowiec pospolity czy żywotnik zachodni) narażone na łamanie pod naporem śniegu.
Trawnik: w listopadzie z murawy należy usunąć ostatnie liście opadłe z drzew i krzewów.
Co przycinać w ogrodzie?
Pod koniec września należy przyciąć i wykopać cebule oraz kłącza bylin, które nie zimują w gruncie. Ponadto jesień to czas ostatecznego „rozprawienia się” z nieatrakcyjnymi pędami roślin wieloletnich. Zaleca się, aby pozostawiać jedynie fragmenty z efektownymi kwiatostanami, które zmarznięte i zaśnieżone będą ładnie się prezentować. Lepiej nie usuwać pędów z nasionami, aby późną jesienią i zimą zapewnić pożywienie ptakom.
We wrześniu zaleca się też przyciąć rośliny sezonowe rosnące w doniczkach i pojemnikach, a następnie umieścić je w chłodnym pomieszczeniu. Dzięki temu np. pelargonie czy fuksje pięknie zakwitną w kolejnym sezonie.
Co sadzić na jesień w ogrodzie?
Jesień to czas na sadzenie roślin, które mają zimą się ukorzenić i zakwitnąć w kolejnych sezonach. Nie wszystkie gatunki są w stanie przetrwać w niskiej temperaturze. Istnieją jednak zarówno kwiaty, jak i krzewy nadające się do umieszczania w gruncie we wrześniu, październiku czy listopadzie.
Jakie kwiaty sadzić na jesień w ogrodzie?
Jesień to dobry czas na posadzenie roślin cebulowych, które na początku kolejnego sezonu udekorują ogród. Do najpopularniejszych gatunków kwitnących wczesną wiosną należą narcyzy, hiacynty, tulipany, kosaćce, frezje, przebiśniegi, śnieżyce, krokusy, szafirki i puszkinie. Cebulki zaleca się wkładać do ziemi od początku września maksymalnie do połowy października. W czasie sadzenia warto wykorzystać specjalne plastikowe koszyczki chroniące przed zwierzętami.
Jakie krzewy sadzić na jesień w ogrodzie?
Na jesień, najlepiej w drugiej połowie października, zaleca się sadzić krzewy z odkrytym systemem korzeniowym, czyli z tzw. gołym korzeniem. Są one dostępne w sklepach ogrodniczych i nadają się np. do tworzenia żywopłotu. Ważne, aby po zakupie szybko umieścić je w ziemi. To pozwoli zmniejszyć ryzyko przesuszenia. Przez cały październik można też sadzić krzewy wieloletnie uprawiane w pojemnikach.
Kwiaty jesieni w ogrodzie
Jesień to dość wymagający okres dla kwiatów. W tej porze roku dobrze „czują się” wyłącznie te gatunki, które nie wymagają ciepła i dużej ilości słońca. Do najchętniej wybieranych gatunków ozdobnych kwitnących jesienią zaliczają się:
- dalie— byliny charakteryzujące się długim okresem kwitnienia. Ich piękne, wielobarwne kwiaty utrzymują się aż do późnej jesieni;
- werbeny patagońskie — rośliny kwitnące dużą ilością drobnych, fioletowych kwiatów. Dekorują ogród od lipca aż do pierwszych przymrozków;
- jeżówki purpurowe — gatunek wieloletni cechujący się różowymi płatkami kwiatów i wyrazistym, kolczastym środkiem. Pozostają odporne na mróz, jednak zimą przechodzą w stan spoczynku. Kwitną od lipca aż do później jesieni;
- clematisy — rośliny pnące cechujące się długim czasem kwitnienia. Przyozdabiają ogród od pierwszych tygodni lata aż do później jesieni;
- róże — ich piękne kwiaty, pod warunkiem systematycznego przycinania przekwitniętych pąków, mogą stanowić piękną dekorację przez wiele tygodni;
- chryzantemy— mają kolorowe kwiaty. Kwitną pod koniec sierpnia i utrzymują się do później jesieni.
Jak widać, jesienią w ogrodzie nie można się nudzić. Czas poświęcony roślinom we wrześniu, październiku i listopadzie z pewnością zaowocuje wiosną oraz latem. Odpowiednio zadbane, przycięte kwiaty, drzewa i krzewy pięknie zakwitną. Będą tworzyć barwne, zróżnicowane kompozycje przez wiele tygodni.