Dalia

Aktualizacja

Dalia (Dahlia Cav.) jest kwiatem z rodziny astrowatych, charakteryzującym się dużymi i barwnymi kwiatami o różnorodnych kształtach i wzorach. Jest popularna jako roślina ozdobna w ogrodach i parkach.

Dalia w ogrodzie.
Dalia w ogrodzie. 123RF/PICSEL

Dalia - najważniejsze informacje

Rodzaj:
dalia
Rodzina:
astrowce
Rząd:
astrowate
Gromada:
rośliny naczyniowe
Królestwo:
rośliny

Dalia naturalnie występuje w Ameryce Centralnej. Została ogłoszona państwowym kwiatem Meksyku. Natomiast ze względu na jej piękny wygląd, jest ona hodowana w ogrodach. Najlepiej rozwija się podczas ciepłych okresów, gdyż wykazuje wrażliwość na chłód. 

Nazwa kwiatu pochodzi od botanika Andersa Dahla. 

Jak wygląda dalia? 

Dalie należą do bylin i mogą wyrosnąć nawet do 9 metrów w skrajnych przypadkach. Mają przeciwlegle umieszczone liście na pędach i duże, koszyczkowate kwiaty. 

Płatki są ułożone w okrągłe rzędy i mogą mieć odcienie bieli, czerwieni, pomarańczy, fioletu, różu czy żółci. 

Owoce dalii nie mają puchu kielichowego. 

Jakie są popularne odmiany dalii? 

Dalie pięknie będą prezentować się na ogrodzie lub dobrze nasłonecznionym balkonie. 

W Polsce chętnie są uprawiane następujące odmiany:

  • Dalie strzępiaste – osiągają wysokość do 1 metra i mają charakterystyczne postrzępione płatki,
  • Dalie karłowate – znane pod nazwą georginie niskie, ze względu na wysokość do 30 cm świetnie sprawdzą się na rabacie czy balkonie,
  • Dalie kuliste – ich kwiatostany mają formę kuli, a sama roślina wyrasta do 8 cm wysokości. 

Jak przezimować dalie?

Jednym z największych zagrożeń dla dalii w Polsce jest chłód. Dlatego wymaga ona zabezpieczenia przed zimą. W przypadku uprawy w skrzyni czy donicy wystarczy przenieść kwiat do nieogrzewanego, widnego miejsca, na przykład do garażu. Jeśli chcesz ochronić rośliny ogrodowe, wykop byliny i przechowaj je na zimę. 

Dalie są narażone na choroby: mozaikę, szarą pleśń czy głowinową plamistość. Szczególnie są podatne na infekcje grzybiczne. Warto zabezpieczyć kwiaty przed szkodnikami, zwłaszcza mszycami i ślimakami. 

Jak pielęgnować i uprawiać dalie?

Dalie wymagają ciepłego i dobrze nasłonecznionego stanowiska. Warto zadbać o zastosowanie żyznej i przepuszczalnej gleby. Te kwiaty należy często podlewać, dlatego konieczne jest zapewnienie odpowiedniego drenażu. Ogrodnicy przy pielęgnacji dalii zalecają nawożenie przynajmniej raz w miesiącu. Jesienią, po przekwitnięciu należy usunąć kwiatostan i ściąć roślinę do wysokości 15 cm. 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas

Powiązane z tematem Dalia