Agrowłóknina jesienią. Niezastąpiona ochrona roślin w ogrodzie

Oprac.: Agnieszka Boreczek

Mało który ogrodnik jest w stanie obejść się bez agrowłókniny – i to bez względu na porę roku. Jednak jesienią i zimą materiał ten zyskuje na szczególnym znaczeniu, bo pełni funkcję ochronną. Z jego pomocą można skuteczne zabezpieczać rośliny, choć niektórzy zastanawiają się nad tym, czy to wystarczy, gdy nastaną przymrozki. Znamy odpowiedź, ale nie jest ona jednoznaczna. Dużo zależy od grubości materiału, rodzajów roślin, wreszcie tego, jak ekstremalna jest pogoda.

Agrowłóknina zimowa ma za zadanie zabezpieczyć rośliny przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Chroni przez zimnem, wiatrem i śniegiem
Agrowłóknina zimowa ma za zadanie zabezpieczyć rośliny przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Chroni przez zimnem, wiatrem i śniegiemKarol Makurat/REPORTEREast News

Czy agrowłóknina chroni przed przymrozkami?

Agrowłóknina w istocie pełni funkcję izolacyjną, dzięki czemu mróz nie oddziałuje bezpośrednio na rośliny. Gdy zostaną nią nakryte, zatrzymają ciepło, które jest magazynowane w glebie. Co ważne, nie robi to efektu „szklarni” – rośliny mają zapewniony stały dopływ powietrza, są chronione przed skutkami gwałtownych spadków temperatur.

Pomimo licznych zalet, agrowłóknina nie jest barierą uniwersalną, na wszystkie problemy. Chodzi głównie o sytuację, w której temperatury odczuwalnie spadają poniżej zera i utrzymują się przez dłuższy czas. Wtedy zachodzi potrzeba, aby zastosować dodatkowe metody ochrony.

Do jakiej temperatury chroni agrowłóknina?

Agrowłóknina występuje w różnych grubościach, co wpływa na jej zdolność do ochrony przed niskimi temperaturami. Ogrodnicy najczęściej wybierają agrowłókninę zimową o gramaturze 50-60 g/m², która jest odpowiednia do ochrony roślin w temperaturach do około -5°C, a w niektórych przypadkach nawet do -7°C. Jeśli przewiduje się mocniejsze mrozy, które w dodatku będą długoterminowe, warto zastosować podwójną warstwę agrowłókniny lub uzupełnić ją o inne materiały izolacyjne.

Lżejsza agrowłóknina o gramaturze 17-30 g/m², która jest często używana do ochrony roślin wiosennych i letnich przed nagłymi przymrozkami, skutecznie chroni rośliny przed temperaturami w okolicach 0°C do -3°C. Wybór odpowiedniej grubości agrowłókniny zależy więc od rodzaju roślin i prognozowanych warunków atmosferycznych.

Przy jakiej temperaturze okrywać rośliny?

Rośliny warto okrywać, gdy temperatura zaczyna zbliżać się do 0°C, szczególnie jeśli w prognozach zapowiadane są przymrozki. Przeważnie, agrowłókninę należy rozkładać na roślinach, kiedy temperatura w nocy spada poniżej 2°C, ponieważ niektóre gatunki roślin, zwłaszcza młode i wrażliwe, mogą ucierpieć już przy niewielkich przymrozkach.

Rośliny wieloletnie, które są bardziej odporne na niskie temperatury, zazwyczaj wymagają okrycia, dopiero gdy temperatura spadnie do około -5°C. Warto jednak monitorować prognozy pogody, ponieważ gwałtowne zmiany temperatur mogą zaskoczyć nawet w okresach, kiedy rośliny wydają się być jeszcze bezpieczne.

Czym okryć rośliny przed mrozem? Nie tylko agrowłóknina

Agrowłóknina jest jednym z najpopularniejszych materiałów do zimowania roślin, ale istnieją także inne skuteczne metody. Popularna jest np. juta albo bawełna, a z naturalnych metod słoma i liście. Naturalne materiały stanowią doskonałą warstwę izolacyjną. Słomę można ułożyć wokół podstawy roślin, a liśćmi przykryć wrażliwe rośliny. Tego typu materiały nie przepuszczają światła, więc lepiej stosować je wokół korzeni niż na całych roślinach.

Jeszcze inną opcją są folie perforowane. Nie są tak popularne jak agrowłóknina, ale przepuszczają wodę i powietrze. Używane są głównie w uprawach prowadzonych w szklarniach lub tunelach.

Interia.pl© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas