Ptaki giną dla lajków na TikToku. Na celowniku są m.in. polskie bociany

Co roku w Libanie zabija się ok. 2,6 mln migrujących ptaków, mimo że jest to zabronione - donoszą ornitolodzy. Haniebna "tradycja" trwa od pokoleń, ale od niedawna pojawił się kolejny budzący kontrowersje trend - strzelanie, m.in. do bocianów białych z Polski, jest nagrywane i udostępniane w mediach społecznościowych, takich jak TikTok.

Bociany cały czas są na celowniku Libańczyków - alarmują przyrodnicy. Niechlubna "tradycja" strzelania do migrujących ptaków dla zabawy trwa na Bliskim Wschodzie od lat
Bociany cały czas są na celowniku Libańczyków - alarmują przyrodnicy. Niechlubna "tradycja" strzelania do migrujących ptaków dla zabawy trwa na Bliskim Wschodzie od lat123RF/PICSEL

O tym, że ptaki migrujące z Europy na południe stają się obiektem odstrzału "dla zabawy" informowaliśmy już w Zielonej Interii wielokrotnie. Brytyjski "The Guardian" przyjrzał się temu zjawisku w Libanie. Wnioski są przejmujące.

Liban. Strzelają do bocianów, a potem wrzucają to na TikToka

Polki i Polaków oburzać mogą przede wszystkim polowania (choć chyba lepiej użyć słowa "kłusownictwo") na bociany białe, nasz lokalny symbol. Na ten problem polscy przyrodnicy zwracają uwagę co najmniej od 2013 r. O wstawienie się za "boćkami" proszono nawet ambasadora Polski w Libanie.

Prośby przyrodników nie zostały bez odzewu. Ciekawostką jest fakt, że, m.in. za sprawą ambasady RP w Bejrucie, do edukacji mieszkańców Bliskiego Wschodu na temat ptaków wykorzystano... polskiego Reksia. Odcinek, w którym psiak zaprzyjaźnia się z bocianem białym pokazano dzieciom w szkołach. Te przyznały, że ich rodzice traktują ptaki zgoła inaczej niż Reksio.

Problem polowań na migrujące ptaki na Bliskim Wschodzie znany jest od lat123RF/PICSEL

Jak szacuje organizacja BirdLife International, co roku na terytorium Libaniu ofiarami hobbystycznego odstrzału pada ok. 2,6 mln ptaków spośród 2 mld, które pokonują trasę między Eurazją a Afryką.

Prawo w Libanie zabrania takich polowań, ale słabość rządu w Bejrucie, kryzys finansowy i wojna z Izraelem na południu oznaczają mniej zasobów na egzekwowanie prawa - pisze "The Guardian". Sprawcy, mimo akcji edukacyjnych, działają coraz bardziej beztrosko. Ostatnio upodobali sobie media społecznościowe.

Na TikToku można znaleźć filmy, na których zarejestrowano jak Libańczycy strzelają do bocianów. Czasami używają w tym celu nawet broni o charakterystyce typowo wojskowej. "Masakrują ptaki dla lajków" - twierdzi Michel Sawan z libańskiej organizacji na rzecz ochrony ptaków migrujących w rozmowie z "Guardianem".

Polskie bociany połączyła wyjątkowa miłośćPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas