Turcja wypowiedziała wojnę bezpańskim psom. Europejczycy ruszyli do adopcji

W lipcu turecki parlament przedstawił jeden z najbardziej kontrowersyjnych planów dotyczący zarządzania populacją bezdomnych psów. Mają one trafić do schronisk lub zostać poddane eutanazji. Do akcji wkroczyli działacze, którzy ratują zwierzęta, zanim dosięgną je efekty bezwzględnego ustawodawstwa.

Działacze na rzecz zwierząt ratują psy przed śmiercią w Turcji. Decyzja parlamentu jest według aktywistów skandaliczna
Działacze na rzecz zwierząt ratują psy przed śmiercią w Turcji. Decyzja parlamentu jest według aktywistów skandalicznaFrancisco Seco/Associated Press/East NewsEast News

Parlament Turcji w lipcu poinformował, że zamierza bezwzględnie zredukować liczbę bezpańskich psów żyjących na ulicach. Kontrowersyjny projekt zakłada, że do 2028 r. zwierzęta, które nie trafią do schronisk mają zostać zabite.

Bezwzględne prawo w Turcji. Psy skazane na śmierć

Politycy uznali, że wyłapywane, a następnie "likwidowane" będą psy nieuleczalnie chore (lub chore na choroby zakaźne), czy te agresywne lub takie, które wymagają pracy i socjalizacji.

Ustawę w Turcji przyjęto pomimo międzynarodowych głosów krytyki i protestów obrońców praw zwierząt. Dla części psów pojawiła się jednak nadzieja. Aktywiści prozwierzęcy ruszyli z pomocą, aby uratować jak największą liczbę zwierząt. Niektóre już opuściły Turcję i poleciały tam, gdzie będą bezpieczne. Inne mają szanse przetrwać, o ile mieszkańcy Turcji zdecydują się na adopcję.

Niektóre schroniska dla zwierząt w Turcji już podjęły radykalne kroki. Wolontariusze i pracownicy szukają nowych domów dla psów, ale poza granicami kraju. Jak podaje Reuters, dom i opiekę znalazły już setki zwierząt. Od czasu uchwalenia ustawy coraz więcej Europejczyków zainteresowało się losem tureckich psów.

Czas nagli. Lepszy jeden uratowany pies niż żaden

Z racji tego, że Turcja nie należy do Unii Europejskiej (w 1999 r. uzyskała status państwa kandydującego) należy dopełnić sporo formalności. Potrzebne są szczepienia i paszport, a to wszystko jest czasochłonne. Czas goni pracowników i wolontariuszy, ponieważ w tureckich schroniskach można przyjąć określoną liczbę psów.

Miasta deklarują, że są gotowe zbudować więcej schronisk, aby dostosować się do nowego prawa. W odpowiedzi na nowe zasady bezdomne zwierzęta są adoptowane przez firmy i hotele. Niektórzy weterynarze oferują nawet bezpłatne szczepienia dla zwierząt adoptowanych z ulic Turcji.

Mają nosa do pracy. Włoskie psy szkolone do odnajdywania gniazd żółwi morskichINTERIA.TV© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas