Plaga węży w europejskim kraju. Są niebezpieczne i wyjątkowo duże

Jakub Wojajczyk

Oprac.: Jakub Wojajczyk

Aktualizacja

W Chorwacji mnożą się niebezpieczne i wyjątkowo duże węże. Miejscowi są zaniepokojeni plagą gadów - pisze dziennik "Slobodna Dalmacija".

Chorwackie media informują, że jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków Polek i Polaków mierzy się obecnie z plagą jadowitych węży. Żmije z gatunku nosoroga, łąkowa i zygzakowata są coraz liczniejsze
Chorwackie media informują, że jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków Polek i Polaków mierzy się obecnie z plagą jadowitych węży. Żmije z gatunku nosoroga, łąkowa i zygzakowata są coraz liczniejsze123RF/PICSEL

Kolejny przypadek ukąszenia kobiety przez jadowitego węża podniósł alarm w szpitalu w Splicie. Eksperci potwierdzają, że liczba węży znacznie wzrosła i każdy, kto zbliża się do terenów zieleni, powinien zachować szczególną ostrożność - podaje dziennik.

Chorwacja. Plaga jadowitych węży

"Jadowity wąż ukąsił 70-latkę w jej własnym domu. Mimo, że miała na sobie kapcie i skarpetki, zęby gada dosięgnęły jej skóry i wbiły się dość głęboko, by wstrzyknąć jad" - relacjonuje "Slobodna Dalmacija".

Pracownicy szpitala w Splicie zapewniają, że mają dość surowicy, którą do takich przypadków sprowadza się z zagranicy, ponieważ krajowy instytut immunologii jeszcze jej nie produkuje.

"Regularnie napotykam węże, zarówno na polach, jak i drogach. Kiedy idę na pole, nie zdarza się, żebym nie widział dwóch czy trzech" - mówi chorwackim mediom dalmatyński rolnik.

Jadowite węże w Chorwacji. Ile ich jest?

Problem potęguje zaniedbanie pól, których uprawia się coraz mniej, przez co stają się one doskonałym siedliskiem węży. Dziennik zauważa, że coraz mniej ludzi również poluje na węże, by pozyskać ich jad w celu tworzenia surowicy.

Spośród 15 gatunków węży żyjących w Chorwacji tylko trzy są jadowite i pochodzą z rodziny żmijowatych. Są to: żmija zygzakowata, żmija łąkowa i żmija nosoroga. Ich jad jest śmiertelny, szczególnie, kiedy wąż ugryzie ofiarę w okolice głowy lub szyi. Wszystkie węże w Chorwacji znajdują się pod ochroną.

„No Mow May” czyli nie kosimy w maju. Przyroda tego potrzebujeINTERIA.TV© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas