Nowy ślad w Chinach. Tak wyglądały żywe pancerne czołgi

6 metrów długości, a zatem tyle, ile miał czołg T-34 znany z "Czterech pancernych". Do tego pancerz gruby na centymetr i - jakby tego było mało - kolce po bokach ciała oraz wielka maczuga na końcu ogona. Ankylozaury bez przesady można nazwać żywymi czołgami mezozoiku. Taki nowy czołg odnaleziono w prowincji Jiangxi w Chinach.

Ankylozaury były opancerzonymi dinozaurami. Żywymi czołgami mezozoiku
Ankylozaury były opancerzonymi dinozaurami. Żywymi czołgami mezozoikuMark GarlickEast News

Ankylozaury są fascynująca grupa wymarłych zwierząt mezozoiku. Nie bez powodu nazywa się je dinozaurami pancernymi i nie ma w tym wiele przesady. Ciało tych zwierząt pokrywały pancerne płyty, które nie były wytworem rogowym naskórka, ale kostnym. Ich trwałość była zatem spora. Między płytami znajdowały się jednak także inne wytwory jak kolce czy łuski zwane osteodermami. Tworzyła je również tkanka kostna, ale większość spośród nich składa się z różnych ilości zmineralizowanych i niezmineralizowanych włókien tkanki łącznej.

Łatwo się domyślić, że takie zwierzę było bardzo dobrze zabezpieczone przed atakami drapieżników. Płyty, kolce, osteodermy broniły dostępu do ich ciał nawet tym o najsilniejszych szczękach, a na dodatek większość ankylozaurów miała jeszcze broń ofensywną. To maczugi na końcu ogona, rzecz zupełnie niespotykana u dzisiejszych zwierząt. Było to kilka kostnych osteoderm złączonych w jedna buławę, która stanowiła narzędzie do uderzenia w napastnika. Cios takim ogonem z maczugą mógł spowodować złamania (aczkolwiek tylko w wypadku dużych ankylozaurów). One w świecie drapieżników często są równoznaczne ze śmiercią, zatem nawet największe drapieżne dinozaurów musiały się zawahać przed atakiem.

Ankylozaury miały pancerz i kolce na ciele oraz maczugę na końcu ogonaDEAGOSTINI/UIGEast News

Żywych czołgów w Azji nie było zbyt wiele

Te żywe czołgi wykopywano w różnych miejscach na świecie, począwszy od szczątków ankylozaura znalezionych w 1906 roku w Montanie w USA. Najwięcej gatunków zamieszkiwało Amerykę Północną, ale znajdowano je również w Europie i relatywnie rzadko w Azji. Dlatego znalezisko z Chin jest tak cenne.

Tam w wiosce Longxi w prowincji Jiangxi w południowych Chinach znaleziono szczątki zwierzęcia opisanego jako Huaxiazhoulong shouwen. Znajdowały się w piaskowcach i mułowcach z epoki kredy, sprzed 84 do 72 milionów lat. Wtedy potężnie opancerzone zwierzę o długości 6 metrów zamieszkiwało tereny obecnych Chin.

Jak mówią paleontologowie, odnalezienie tego chińskiego ankylozaura pozwoli lepiej zrozumieć ewolucję tych zwierząt i to, jak rozwijały się w Azji, gdzie wydają się być mniej częste niż w innych miejscach na świecie. To także krok do lepszego opisania przyrody kredy dawnych Chin, w której - jak widać - pewną ważną rolę odgrywały też te żywe czołgi mezozoiku.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas