Wielkie odkrycie w Chinach. Krewny t-rexa zostawił jaja

Nie są to zwyczajne jaja, bo po pomiarach okazało się, że mamy rekord. To najmniejsze jaja dinozaura, jakie kiedykolwiek znaleziono. Mogą być istotnym dowodem na to, że wzrost tych zwierząt był błyskawiczny, znacznie szybszy niż nam się zdaje.

Najmniejsze jaja dinozaurów, jakie znaleziono
Najmniejsze jaja dinozaurów, jakie znalezionoChina University of Geosciencesmateriały prasowe

Sześć skamieniałych jaj dinozaura odnaleziono na placu budowy w Ganzhou w Chinach. Nie byłaby to sensacja, bowiem w tym rejonie południowo-wschodnich Chin takie znaleziska są częste. Znaleziono tu wiele skamieniałych jaj dinozaurów, ale w większości wypadków miały one rozmiary piłek. Z jaj takich rozmiarów wykluwały się chociażby zauropody, które w dość szybkim tempie osiągały potem ogromne rozmiary największych zwierząt lądowych w dziejach.

Tytranotytan był tyranozaurem o wielkości 11 metrówmiro3d123RF/PICSEL

To wskazuje na to, że dinozaury potrafiły rosnąć bardzo szybko, znacznie szybciej niż współczesne zwierzęta. Dotyczy to nie tylko zauropodów, ale i innych grup, w tym dinozaurów drapieżnych. Te jaja z Ganzhou mogą być na to dowodem.

Są to bowiem najmniejsze jaja dinozaurów, jakie kiedykolwiek znaleziono. Po pomiarach okazało się, że najmniejsze ze znalezionej szóstki ma niecałe 3 cm długości. Dokładnie to 29 mm. To mniej więcej wielkość jaj wróbla albo sikory. Wcześniej znane najmniejsze jajo dinozaura miało 4,5 cm długości. Znajduje się ono w Księdze Rekordów Gunnessa. Jaja tych rozmiarów złożył Himeoolithus murakami żyjący 110 milionów lat temu w Japonii - drapieżny dinozaur wielkości kury.

Czy to znaczy, że z tak niewielkiego jajka kluło się zwierzę również wielkości wróbla? Otóż niekoniecznie.

Rekonstrukcja tyranozaurathvideo123RF/PICSEL

Jaja w Chinach złożył krewny tyranozaura

Jaja należały do nowego, nieznanego dotąd drapieżnika nazwanego Minioolithus ganzhouensis. Należał on do dinozaurów drapieżnych, czyli teropodów, ale nie mamy jego szczątków i trudno powiedzieć coś więcej o tym zwierzęciu. Wiemy tylko, że był krewnym tyranozaura i zapewne należał do niedużych tyranozauridów.

Raczej jednak nie tak małych jak wróble. Analiza budowy i struktury tych maleńkich jaj może pozwolić nam odpowiedzieć na pytanie, jak szybko rosły drapieżne dinozaury w epoce kredy. To wówczas, przed 80 milionami lat żył na terenie Chin ten drapieżnik. Jego jaja odnaleźli naukowcy z Instytutu Geologicznego Jiangxi, Uniwersytetu w Wuhan oraz Instytutu Paleontologii i Paleoantropologii Kręgowców Chińskiej Akademii Nauk.

Reguły wśród dinozaurów nie ma żadnej. Dość powiedzieć, że ważące kilkadziesiąt ton zauropody kluły się z jaj wielkości 15 cm, czyli niezbyt dużej piłki. Jaja o wiele mniejszych dinozaurów jak hadrozaury miały niewiele mniejsze rozmiary. To znaczy, że wzrost tych zwierząt po wykluciu z jaja był bardzo szybki, ale jednak zróżnicowany.

Znalazł szkielet stegozaura w swoje urodziny. Rekordowa cena na aukcjiAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas