Kara za tanie ubrania. Francuzi będą musieli dopłacać za fast fashion?

Francuski poseł Antoine Vermorel-Marques zaproponował niedawno projekt ustawy polegający na nałożeniu dodatkowej opłaty za kupowanie ubrań produkowanych masowo po niskich kosztach. Tzw. fast fashion konkuruje według polityka z krajowym przemysłem tekstylnym, a nawet go niszczy.

Organizacja Friends of the Earth (FoE) oszacowała, że marka Shein produkuje około miliona sztuk ubrań dziennie
Organizacja Friends of the Earth (FoE) oszacowała, że marka Shein produkuje około miliona sztuk ubrań dziennieAllen J. Schaben / Los Angeles TimesGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Powszechnie znany trend modowy określany mianem fast fashion charakteryzuje się masową produkcją ubrań (zazwyczaj na innym kontynencie), a w konsekwencji wyzyskiem. Ubrania szyte są według krytyków w niezrównoważonym tempie, a kolekcje zmieniają się kilka razy w miesiącu.

W projekcie ustawy francuskiego polityka pojawiła się propozycja nałożenia kary w wysokości 5 euro za każdy zakup w sklepie promującym fast fashion. Osoby, które wybiorą ubrania "przyjaźniejsze dla planety" miałyby być promowane taką samą kwotą.

Kara za zakupy niezrównoważonych ubrań

W przemyśle fast fashion uczestniczą nie tylko znane "sieciówki" (m.in. korporacja Inditex), w których można stacjonarnie kupić odzież. Podobnie jak w innych krajach Europy, coraz bardziej popularne są azjatyckie sklepy internetowe sprzedające ubrania i dodatki za małe pieniądze.

Vermorel-Marques zwraca szczególną uwagę na założoną w Chinach, ale mającą siedzibę w Singapurze firmę Shein. Producent dodaje każdego dnia od kilkuset do kilku tysięcy nowych ofert (nie tylko ubrań) dziennie w zależności od kraju. W niedawno opublikowanym raporcie Friends of the Earth (FoE) oszacowano, że Shein produkuje globalnie około miliona sztuk odzieży dziennie.

Marka często jest krytykowana za społeczne i środowiskowe konsekwencje swojego modelu biznesowego. Według Vermorela-Marquesa Shein jest też odpowiedzialny za "zniszczenia francuskiego przemysłu tekstylnego".

W 2023 r. rząd Francji zaproponował obywatelom kieszonkowe na naprawę ubrań i obuwia, aby walczyć z nadmiernym wyrzucaniem i fast fashion.

Czym jest fast fashion?

Moda na "szybkie" produkty powstała najprawdopodobniej w drugiej połowie XX w. Model fast utrwalił się m.in. w branży motoryzacyjnej, czy gastronomii (popularne jedzenie fast food). Branża modowa również skorzystała na tym modelu biznesu, wykorzystując w tym celu rozwój handlu elektronicznego (e-commerce).

Ubrania i obuwie produkowane w ramach fast fashion charakteryzują się niską ceną. Projekty, które mają podążać na najnowszymi trendami mody luksusowej sa jednak wątpliwej jakości - szybciej się dziurawią, blakną i przecierają. Fast fashion ma odpowiadać na aktualne i stale zmieniające się potrzeby konsumentów, co dla wielu przeciwników takiego modelu biznesu, jest przejawem konsumpcjonizmu.

Alternatywą dla ubrań zamawianych na Ali Express, Shein, Temu i innych tanich platformach odzieżowych jest np. kupowanie tańszych ubrań z drugiej ręki.

Przemysław Białkowski podcast: ModaSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas