Francuzi dostaną pieniądze na naprawę ubrań i obuwia. Mają mniej marnować
Oprac.: Katarzyna Nowak
Francuzi dostaną od rządu dodatkowe "kieszonkowe" na naprawę odzieży i obuwia. Niewielkie sumy mają zachęcać naród do zmniejszenia skali konsumpcjonizmu oraz marnotrawstwa.
Rząd Francji od października wypłaci swoim obywatelom niewielkie podczas napraw odzieży i obuwia, aby walczyć z nadmiernym wyrzucaniem ubrań. Dziennik "Le Monde" informuje, że każdego roku Francuzi pozbywają się 70 tys. ton odzieży, z których dwie trzecie trafia na wysypiska śmieci.
Wielki kraj, dużo śmieci
W ramach rządowego programu obywatele będą mogli otrzymać 7 euro za naprawę obcasa i od 10 do 25 euro za naprawę odzieży. Wszystko to w ramach funduszu o łącznej wartości 154 mln euro przewidzianego na lata 2023-2028.
"Celem jest wsparcie tych, którzy dokonują napraw" - powiedziała we wtorek francuska minister ekologii Berangere Couillard, odnosząc się zarówno do małych pracowni krawieckich, jak i do marek odzieżowych, które oferują usługi naprawcze. Couillard zaprosiła "wszystkie pracownie krawieckie i szewców do przyłączenia się" do rządowej akcji.
Program jest częścią szeroko zakrojonej reformy sektora tekstylnego, jednego z najbardziej odpowiedzialnych za zanieczyszczenie środowiska na świecie, zapoczątkowanej przez francuski rząd z końcem 2022 roku.
We Francji w 2022 roku wypuszczono na rynek 3,3 mld sztuk odzieży, obuwia i tekstyliów domowych - podaje organizacja ekologiczna Refashion.