Hiszpania. Powstaje największa na świecie farma owadów jadalnych

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

W hiszpańskiej Salamance powstaje największa farma, na której hodowane będą jadalne owady mącznika młynarka. Farma zatrudni 250 osób i docelowo wyprodukuje 100 tys. ton owadów rocznie - poinformował dziennik "ABC".

 W Hiszpanii budowana jest największa na świecie farma jadalnych owadów
W Hiszpanii budowana jest największa na świecie farma jadalnych owadów Daniil Kiselev/SOPA Images/LightRocketGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Hiszpańska firma biotechnologiczna Tebrio rozpoczęła budowę największej farmy jadalnych owadów na świecie - zajmie powierzchnię 90 tys. m2 czyli 12 boisk piłkarskich. Mącznik młynarek to pierwszy jadalny owad zatwierdzony w 2021 r. przez UE.

Według prognoz ONZ i FAO w 2030 r. na świecie będzie brakowało co najmniej 40 proc. białka - ok. 60 mln ton. Białko odzwierzęce nie będzie w stanie zaspokoić potrzeb żywnościowych ludności.

Według "Eurogrupy na rzecz Zwierząt", w 2030 r. wyhodowanych zostanie ok. 50 bilionów tych owadów, co uczyni je „najliczniejszym żywym inwentarzem na świecie”
Według "Eurogrupy na rzecz Zwierząt", w 2030 r. wyhodowanych zostanie ok. 50 bilionów tych owadów, co uczyni je „najliczniejszym żywym inwentarzem na świecie” Dan KitwoodGetty Images

Hiszpania. Największa farma jadalnych owadów na świecie

Budowa wielkiej farmy jadalnych owadów stawia Hiszpanię w czołówce sektora o wielkim potencjale przyszłości, produkującego alternatywne białko i pozwalającego na uwolnienie milionów hektarów ziemi uprawnej - podkreślił dyrektor ds. komunikowania w Tebrio Francisco Garcia w rozmowie z "ABC".

Proponowany do alternatywnej konsumpcji mącznik młynarek to chrząszcz z rodziny czarnuchowatych; występuje zazwyczaj w produktach żywnościowych, np. w niehigienicznie utrzymywanych magazynach zboża i mąki. Według Garcii owad w stadium larwy dostarcza wysokiej jakości białka i nienasyconych tłuszczów. Dodatkowo mącznik młynarek rośnie bardzo szybko; osiąga dojrzałość w ciągu kilku dni, co zadowala przemysłowych hodowców.

Owady dla zwierząt gospodarskich

Na obecnym etapie firma proponuje wykorzystanie owada do karmienia zwierząt, głównie jako paszy dla świń i drobiu. Chitynowa skorupa mącznika młynarka ma zastosowanie w bioprzemyśle, do produkcji biodegradowalnych tworzyw sztucznych. Oprócz tego owad może być wykorzystany w przemyśle farmaceutycznym, biomedycznym, tekstylnym, a także do produkcji nawozów organicznych.

Według "Eurogrupy na rzecz Zwierząt", w 2030 r. wyhodowanych zostanie ok. 50 bilionów tych owadów, co uczyni je "najliczniejszym żywym inwentarzem na świecie". 

Pocztówka z podwodnego świata. Zobacz niezwykły taniec humbaków© 2023 Associated Press
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas