Diety, które zmniejszają ślad węglowy. Wyniki są jednoznaczne

Keto, wegańska, paleo czy fleksitariańska - do wyboru do koloru, tym charakteryzują się współczesne diety. Jak udowodnili badacze z uniwersytetu w Tulane nasze diety szeroko oddziaływują na klimat, a jedna z nich jest prawie czterokrotnie bardziej zanieczyszczająca niż weganizm.

Zdrowa dieta
Zdrowa dieta123RF/PICSEL

Około jedna trzecia emisji gazów cieplarnianych pochodzi z systemu żywnościowego. Zaś produkcja wołowiny jest jednym z największych winowajców – emituje około 10 razy więcej gazów niż kurczak. Wiele mówi się o wpływie różnych produktów spożywczych na środowisko, ale mniej badań poświęcono porównaniu różnych diet, składających się z szerokiej gamy produktów.

„Zmiany klimatyczne są niewątpliwie jednym z najbardziej palących problemów naszych czasów, a wiele osób jest zainteresowanych przejściem na dietę roślinną” – powiedział portalowi Euronews prof. Diego Rose, starszy autor badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Tulane.

Porównano najpopularniejsze diety

Badanie opiera się na danych dotyczących ponad 16 tys. diet osób dorosłych, zebranych w ramach Narodowego Badania Zdrowia i Odżywiania prowadzonego przez CDC. Wyniki są jednoznaczne - im mniej mięsa, tym mniej śladu węglowego.

Dieta wegańska, generuje tylko 0,7 kg dwutlenku węgla na 1000 spożytych kalorii. Z kolei dieta ketogeniczna – bogata w tłuszcze i uboga w węglowodany – okazała się najmniej zrównoważona. Generuje prawie 3 kg węgla na każde 1000 spożytych kalorii. To ponad cztery razy gorzej niż dieta wegańska. Popularna dieta paleo, która rezygnuje ze zbóż i fasoli, a zastępuje je mięsem, orzechami i warzywami, otrzymała najniższą ocenę jakości diety. Miała także wysoki ślad węglowy, wynoszący 2,6 kg dwutlenku węgla na 1000 kalorii.

Jedz strączki i warzywa liściaste. Porcja dziennie pomoże uchronić się przed osteoporozą123RF/PICSEL

Ciekawe okazały się wyniki dla jednej z diet. Jest to dieta wszystkożerna, spożywająca zarówno pokarmy pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego , którą stosuje 86 proc. uczestników ankiety. Znajduje się ona dokładnie w środku stawki pod względem jakości i zrównoważonego rozwoju, można przeczytać w badaniach opublikowanych na łamach SciDaily. W przypadku diet wszystkożernych badanie wykazało również, że u osób stosujących dietę śródziemnomorską, która opiera się na warzywach, oraz u osób stosujących dietę DASH ograniczającą mięso, poprawia się zarówno ilość śladu węglowego, jak i jakość składników odżywczych.

Gdyby jedna trzecia osób będących na diecie wszystkożernej zaczęła stosować dietę wegetariańską, to równałoby się to z wyeliminowaniem 340 mln mil pokonywanych samochodami osobowymi
stwierdził Rose.

Dieta ratująca planetę

Jednak badania naukowców z Uniwersytetu Tulane stawia szereg nowych pytań. Co jeśli ktoś ze względów zdrowotnych nie może przejść na dietę wegetariańską? Jak w tym wypadku zmniejszyć ślad węglowy?

Na ratunek przychodzi dieta planetarna. Jak już informowaliśmy grupa naukowców z komisji The EAT- Lancet Commission on Food, Planet, Health postawiła sobie pytanie czy dieta może być zdrowa dla człowieka, a jednocześnie dla środowiska? Opracowanie zawiera zbiór najważniejszych wytycznych potrzebnych do ułożenia pełnowartościowej i zbilansowanej diety dla całej ludzkości.

Wg The EAT potrzebne są radykalne zmiany, by uratować Ziemię. Chodzi też m.in. o ograniczenie spożywania czerwonego przez kraje zachodnie, co poprawiłoby nasze zdrowie oraz zmniejszyło produkcję dwutlenku węgla.

Jakiej diety potrzebują rośliny? Sprawdzają to polscy naukowcyPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas