Znów zły stan powietrza w Polsce

Polska na żółto i czerwono - tak wygląda dzisiejsza mapa zanieczyszczenia powietrza kraju.

article cover
123RF/PICSEL

Najgorsza sytuacja jest w województwie małopolskim. Tam normy zanieczyszczenia powietrza zostały przekroczone kilkukrotnie. W Krakowie poziom wynosi nawet o 400 proc. normy. Gorzej jest na wschód od stolicy Małopolski. W miejscowościach takich jak Wołowice, czujniki wskazują na ponad pięciokrotne przekroczenie dopuszczalnego poziomu.

Lepsze powietrze jest na Śląsku. W Katowicach, Rybniku i Jaworznie powietrze jest umiarkowane. To poprawa dla Rybnika, który przez ostatnie dwa dni rozważał wprowadzenie alarmu smogowego.

Na południu Polski negatywnie wyróżnia się Nysa. Dopuszczalny poziom zanieczyszczenia powietrza został tam przekroczony o 400 proc.

Stan powietrza w Polsce na godz. 8:30.
Stan powietrza w Polsce na godz. 8:30. arly.org

We Wrocławiu, Częstochowie oraz Opolu powietrze jest umiarkowane. Jednak im bardziej na północ, tym gorzej. W Poznaniu poziomy miejscami wynoszą 300 proc. normy.

Smog doskwiera mieszkańcom Mazowsza. W Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim oraz Radomiu, poziom zanieczyszczeń przekroczył normę ponad dwukrotnie. Znacznie gorzej jest w Warszawie. W stolicy obowiązuje 3 stopień indeksu powietrza. Zaleca się, aby na zewnątrz nie przebywały dzieci i osoby starsze. Według prognozy, po południu stan powietrza ma się jeszcze pogorszyć. W Warszawie normy zostały przekroczone nawet o 600 proc.

Złe powietrze jest także w Bydgoszczy, Grudziądzu oraz Toruniu. Tam czujniki wskazały od dwóch do trzech razy przekroczony dopuszczalny poziom zanieczyszczeń. Smog w Polsce jest ściśle związany z ogrzewaniem w tzw. kopciuchach, czyli prostych piecach. Intensywniejsze grzanie wymusiły mrozy. W nocy temperatury spadły poniżej -10 st. Synoptycy zapowiadają, że nadchodzi odwilż. Po weekendzie temperatury mają wzrosnąć nawet 8 st. powyżej zera.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas