Złote algi znowu w Odrze. Pilny komunikat ministerstwa

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało, że złote algi znów pojawiły się w Odrze wraz z wodą spływającą do rzeki z Kanału Gliwickiego. Z tego powodu w tym tygodniu odbyła się narada resortowego sztabu kryzysowego.

Złote algi znowu przedostają się do Odry - ostrzega Ministerstwo Klimatu i Środowiska (zdj. ilustracyjne)
Złote algi znowu przedostają się do Odry - ostrzega Ministerstwo Klimatu i Środowiska (zdj. ilustracyjne)Filip Naumienko/REPORTEREast News

Złote algi pojawiły się w Odrze z powodu spływu z Kanału Gliwickiego - przekazało ministerstwo. Eksperci resortu oceniają, że zdolności do rozwoju złotej algi w dynamicznym nurcie rzeki są ograniczone i niższe niż w stagnujących wodach Kanału.

Odra. Do rzeki znów przedostały się złote algi

Obserwowane od początku maja niskie przepływy Odry stanowią jednak dodatkowy czynnik zwiększający ryzyko - podkreślono.

W tym tygodniu resortowy sztab kryzysowy obradował dwa razy, aby wypracować zalecenia dla służb w związku z zagrożeniem złotymi algami dla Odry. Mają one zapobiec przedostawaniu się skumulowanych ilości złotych alg do rzeki.

Jeszcze w maju w Kanale Gliwickim ma zostać zaaplikowany środek, który ograniczy rozwój złotej algi - zapowiada ministerstwo. Droga wodna jest obecnie głównym siedliskiem złotych alg - próg trzeciego (najwyższego) stopnia zagrożenia jest regularnie przekroczony od 15 kwietnia w części punków pomiarowo-kontrolnych zlokalizowanych na Kanale.

Eksperci resortu klimatu i środowiska podkreślają, że zagrożenie toksycznymi zakwitami jest i będzie występować nadal. W sezonie wiosenno-letnim należy spodziewać się punktowego śnięcia ryb, szczególnie biorąc pod uwagę, że warunki pogodowe i hydrologiczne wyprzedzają o prawie miesiąc typowe wartości dla tej pory roku.

Odra znów zagrożonaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas