Walka ze smogiem pójdzie w odstawkę? Poważna dziura w programie PiS

Jakub Wojajczyk

Jakub Wojajczyk

Aktualizacja

Mimo że wiele Polek i Polaków liczy na wsparcie z rządowego programu "Czyste Powietrze", to wkrótce może okazać się, że sporo się przeliczyli. Polski Alarm Smogowy zwrócił uwagę na nieścisłości pomiędzy liczbą kopciuchów deklarowaną dotąd do wymiany w programie a obietnicami wyborczymi Prawa i Sprawiedliwości. W porównaniu z wcześniejszymi zapowiedziami, "zniknęło" nagle ponad 2 mln pieców, które miały zostać wymienione ze wsparciem rządu. "Czy to zmiana strategii walki ze smogiem?" - dopytują ekolodzy.

Aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego zwrócili uwagę, że program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości zakłada znacznie mniej ambitne plany wymiany kopciuchów niż dotychczasowa strategia programu "Czyste Powietrze"
Aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego zwrócili uwagę, że program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości zakłada znacznie mniej ambitne plany wymiany kopciuchów niż dotychczasowa strategia programu "Czyste Powietrze"123RF/PICSEL

W programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości znalazł się zapis o likwidacji zaledwie 500 tys. starych pieców węglowych do 2031 r. Tymczasem sam program "Czyste Powietrze" zakłada wymianę do 2030 r. 3 mln starych urządzeń grzewczych na węgiel i drewno - zauważa Polski Alarm Smogowy. "Czy to zmiana strategii walki ze smogiem?" - dopytują władzę ekolodzy.

Czyste Powietrze. PiS szykuje cięcia w programie?

Jak przypomina Polski Alarm Smogowy, program "Czyste Powietrze" wystartował w 2018 r. i zakłada likwidację 3 mln kopciuchów do 2030 r. To one są główną przyczyną smogu w Polsce i na ich wymianę zarezerwowano ponad 100 mld zł. Do tej pory udało się podpisać prawie 600 tys. umów na zmianę ogrzewania, a po ostatnich zmianach popularność programu jeszcze wzrosła. Teraz może się to jednak zmienić.

"Obecnie do programu składane jest około 4000 wniosków tygodniowo, co oznacza, że w tym roku możliwe jest dojście do ok. 200 tys. wniosków rocznie. Przy tym tempie do 2031 roku można byłoby wymienić 1,5 miliona starych kotłów i pieców" - zauważa Polski Alarm Smogowy w komunikacie przesłanym do redakcji Zielonej Interii.

Jak jednak zauważyli aktywiści, w programie wyborczym PiS "Bezpieczna przyszłość Polaków" w sekcji związanej z walką ze smogiem mowa już tylko o likwidacji 500 tys. pieców do 2031 r. Oznaczałoby to znaczne ograniczenie wsparcia i wymianę zaledwie 70 tys. kotłów rocznie - podkreśla PAS. "Zapowiedziana przez PiS zmiana oznaczałaby w praktyce zatrzymanie wsparcia mieszkańców w likwidacji 'kopciuchów'" - stwierdzono.

Tzw. kopciuchy to główny powód smogu w Polsce. Domowe kotły odpowiadają za ponad 70 proc. emisji pyłów PM10 i toksycznych dioksyn w naszym kraju123RF/PICSEL

Pomyłka czy drastyczna zmiana w walce ze smogiem?

Polski Alarm Smogowy wystosował pismo skierowane do sztabu wyborczego PiS z pytaniem, czy w programie "Bezpieczna przyszłość Polaków" popełniono błąd, czy też rząd planuje wycofanie się ze złożonych obietnic i drastyczne ograniczenie skali programu "Czyste Powietrze"

Zielona Interia zwróciła się z podobnym pytaniem do osób odpowiedzialnych za realizację programu. - Program "Czyste Powietrze" przez cały czas cieszy się ogromnym zainteresowaniem i realizujemy wszystkie zawarte w nim cele - mówi Paweł Mirowski, zastępca prezesa NFOŚiGW i pełnomocnik rządu ds. "Czystego Powietrza". 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Aleksander Brzózka, rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska podkreślają, że w programie PiS mowa nie o "Czystym Powietrzu", ale "Ciepłym mieszkaniu". Właśnie ruszył nowy nabór do programu

Przyjrzeliśmy się, co dokładnie jest w programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości. "Zależy nam na poprawie jakości powietrza w Polsce. Do roku 2031 zlikwidujemy 500 tys. pieców węglowych" - czytamy w dokumencie. W sekcji "Ekologia i ochrona przyrody" nie doprecyzowano, o który program dokładnie chodzi. Czytelnik może więc zakładać, że zdanie dotyczy wszystkich działań związanych z ochroną powietrza, a nie konkretnego programu.

W programie wyborczym PiS nie doprecyzowano, których programów dotyczy zakładana wymiana 500 tys. pieców węglowych do 2031 r. Można więc podejrzewać, że chodzi o wszystkie działania rządu w walce ze smogiemPrawo i Sprawiedliwość, "Bezpieczna przyszłość Polaków"materiały prasowe

- Jeśli zapis w programie PiS "Bezpieczna przyszłość Polaków" mówiący o wymianie zaledwie 500 tys. pieców węglowych jest faktem, a nie pomyłką, to jest to skandaliczna decyzja, idąca wbrew oczekiwaniom milionów właścicieli domów - komentuje Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

- Tempo wymiany "kopciuchów" powinno rosnąć, bo pozostało jeszcze ponad 2 miliony urządzeń do likwidacji. Taka zmiana antysmogowej polityki byłaby również niesprawiedliwa społecznie, szczególnie w kontekście ludzi uboższych, którzy nie zdążyli jeszcze skorzystać z programu dotacyjnego - dodaje Piotr Siergiej.

Na Podhalu konie “leczy się rzeźnią”. Szokujące dane o koniach z Morskiego OkaINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas