Śnięte ryby w Kanale Gliwickim obok Odry. Wyłowiono już pół tony

Od ubiegłego tygodnia w odchodzącym od Odry Kanale Gliwickim odnotowywane są kolejne śnięte ryby. Wojewoda opolski zwołał trzykrotnie sztab kryzysowy. We wtorek ma zostać ustawiona specjalna zapora. Do tej pory z Kanału Gliwickiego wyłowiono już 500 kg martwych ryb.

W Kanale Gliwickim znów wyławiane są śnięte ryby. Od zeszłego tygodnia z wody wyciągnięto ich już 500 kg
W Kanale Gliwickim znów wyławiane są śnięte ryby. Od zeszłego tygodnia z wody wyciągnięto ich już 500 kg123RF/PICSEL

Pierwsze śnięte ryby w ostatnich dniach zaobserwowano w czwartek, 7 września. Najpierw wyłowiono kilka kilogramów ryb, w piątek - 18 kg, w sobotę już 130 kg, a w niedzielę 160 kg. Łącznie z Kanału Gliwickiego wyłowiono już prawie 500 kg śniętych ryb (stan na wtorek, 12 września).

W pobliżu Odry wyłowiono 500 kg śniętych ryb

W niedzielę, poniedziałek i wtorek wojewoda opolski Stanisław Kłosowski zwołał w tej sprawie sztab kryzysowy. "Wojewoda opolski polecił stałe monitorowanie wód całego opolskiego odcinka Kanału Gliwickiego, ustalenie przyczyny śnięcia ryb oraz podjęcie działań mających na celu ograniczenie skutków śnięcia" - przekazano.

Poinformowano także, że od poniedziałku wstrzymane są zrzuty wody z jeziora Dzierżno do rzeki Kłodnicy, która łączy się z Kanałem Gliwickim.

Od poniedziałku obowiązuje też zakaz korzystania z wody w kanale w dwóch miejscach. Nie można spożywać wody i ryb (ani ich łowić), kąpać się czy poić wodą zwierząt gospodarskich. Nie można jej tez używać do podlewania i uprawiać w Kanale Gliwickim sportów wodnych.

We wtorek przy ujściu Kanału Kędzierzyńskiego do Kanału Gliwickiego ma zostać ustawiona specjalna zapora
We wtorek przy ujściu Kanału Kędzierzyńskiego do Kanału Gliwickiego ma zostać ustawiona specjalna zapora Opolski Urząd Wojewódzkimateriały prasowe

Służby ustawią specjalną zaporę

"Wody Kanału Gliwickiego są poddawane stałej lustracji. Brzegi Kanału Gliwickiego patroluje Policja. Państwowa Straż Pożarna dokonuje również patroli na Odrze" - przekazał wojewoda opolski.

We wtorek po południu ma się rozpocząć stawianie zapory z biostabilizatora przy ujściu Kanału Kędzierzyńskiego do Kanału Gliwickiego.

Odra znów zagrożonaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas