Polskie miasta za kilka lat osiągną neutralność klimatyczną? Jest lista

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław i Rzeszów przygotowują plany osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 r. To wynik wsparcia inicjatywy Komisji Europejskiej, która zakłada, że 100 miast Europy za 6 lat zdecydowanie obniży emisje gazów cieplarnianych.

Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław i Rzeszów przygotowują ambitne plany osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 r.
Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław i Rzeszów przygotowują ambitne plany osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 r.Mateusz BireckiEast News

Europejskie miasta mają być przyjaźniejsze dla klimatu niż do tej pory. W ramach dążenia do tego celu Komisja Europejska chce wesprzeć 100 miast, które będą mogły zrealizować tę misję. Wśród europejskich metropolii znalazły się także polskie miasta.

Europa stawia na nowe technologie dla poprawy klimatu

„100 neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast do 2030 roku” to inicjatywa Komisji Europejskiej, której celem jest wsparcie miast w dążeniu do obniżania śladu węglowego, czy zmniejszania zanieczyszczeń. Podstawą tej przemiany mają być zaawansowane technologie i inteligentne platformy danych.

KE koncentruje się szczególnie na przemianie miast w tzw. centra innowacji i poszukiwaniu nowych form zarządzania, które angażują w podejmowanie znaczących decyzji pracowników z różnych szczebli.

W planie jest także stworzenie nowego modelu ekonomicznego skierowanego na finansowanie działań na rzecz klimatu.

Transformacja klimatyczna to jeden z głównych priorytetów Rady Europejskiej i Rady UE. Do 2030 r. Unia chce osiągnąć także wyższy poziom pochłaniania dwutlenku węgla.

Europejskie prawo klimatyczne jest jednym z elementów Zielonego Ładu - ma pomóc wdrożyć do przepisów cel polegający na osiągnięciu przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r. 

Polska też uczestniczy w przemianie miast

Koncepcję "100 neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast do 2030 roku" wsparło również Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W tym tygodniu odbyło się spotkanie z przedstawicielami innych resortów, podczas którego omówiono kwestię funduszy przeznaczonych na realizację zadań zaplanowanych w ramach Kontraktów Klimatycznych - to one mają doprowadzić lub przybliżyć miasta do neutralności klimatycznej.

Wytypowano też miasta, które zamierzają zrealizować misję dążenia do neutralności klimatycznej w ciągu najbliższych lat. Wśród nich znalazły się: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław i Rzeszów. Wysiłki, jakie podejmą poszczególne miasta, ma zdaniem resortu klimatu znaczenie ogólnopolskie. "Zrealizowane zmiany mają zainspirować inne ośrodki po podążania śladem liderów, a także przyczynić się do stopniowej transformacji kraju" - przekazało MKiŚ.

Powodzie błyskawiczne w Polsce. Na czym polega to zjawisko?Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas