Polacy uwarzyli zaskakujące piwo z domieszką świerszczy. Ma wyjątkowy smak

Polski browar przygotował w kooperacji ze sprzedawcą jadalnych owadów nieszablonowy trunek. Nowość ucieszy fanów alternatywnej żywności. Piwo wyróżnia się ponoć zaskakującymi, orzechowymi nutami.

​Do polskiego piwa kraftowego dodano zarówno suszonych świerszczy, jak i mączki z owadów
​Do polskiego piwa kraftowego dodano zarówno suszonych świerszczy, jak i mączki z owadówEast News

Browar rzemieślniczy AleBrowar warzy piwo od ponad 10 lat, ale takiego napoju w swojej ofercie jeszcze nie miał. Piwowarzy, razem z firmą FoodBugs sprzedającą jadalne owady, przygotowali piwo na bazie świerszczy. Dzięki temu dodatkowi ma ono wyróżniać się niespotykanym, orzechowym aromatem.

Owady - nietypowy składnik w piwie

Na rynku piw kraftowych w Polsce nie ma nudy. Oferta jest bogata, co wyróżnia Polaków w tym segmencie w skali Europy. W Polsce powstaje więcej niż co dziesiąta półlitrowa butelka czy puszka unijnego piwa. Zajmujemy pod tym względem trzecie miejsce w Unii Europejskiej, za Niemcami i Hiszpanią.

Ale pomysł piwowarów z AleBrowaru wytycza nową ścieżkę w produkcji piwa. O nowym produkcie opowiedział na Instagramie Patryk z FoodBugs.

"Odkryliśmy, że, dodając do piwa suszone świerszcze, otrzymamy orzechowe nuty oraz głęboki, znakomity smak" - mówi pomysłodawca sklepu z produktami na bazie insektów. Na nagraniu widać jak owady lądują w wielkiej kadzi.

Do piwa dodano zarówno suszonych świerszczy, jak i mączki z owadów. To produkty ogólnodostępne w Unii Europejskiej.

Unikatowego piwa z dodatkiem świerszcza będzie można spróbować już niebawem. AleBrowar zachęca do jego degustacji podczas Warszawskiego Festiwalu Piwa, który odbędzie się w stolicy w dniach 17-19 października.

Popularne szczególnie w Azji jadalne owady mogą by źródłem witamin i innych składników odżywczych123RF/PICSEL

Świerszcze nie tylko w piwie

Białko z insektów jest w UE powszechnie dodawane do karm dla psów i kotów, ryb, czy zwierząt hodowlanych. Popularnym barwnikiem stosowanym w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym pochodzenia odzwierzęcego jest również koszenila (E120) uzyskiwana ze zmielenia czerwców kaktusowych.

W 2023 r. UE rozszerzyła rozporządzenie w sprawie nowej żywności. Od ub.r. można wprowadzać na rynek między innymi mąkę (proszek) ze świerszcza domowego. UE zezwoliła też na wprowadzanie do obrotu larw i wykształconych owadów: mącznika młynarka, szarańczy wędrownej i pleśnikakowca lśniącego.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas