Polacy uwarzyli zaskakujące piwo z domieszką świerszczy. Ma wyjątkowy smak
Polski browar przygotował w kooperacji ze sprzedawcą jadalnych owadów nieszablonowy trunek. Nowość ucieszy fanów alternatywnej żywności. Piwo wyróżnia się ponoć zaskakującymi, orzechowymi nutami.
Browar rzemieślniczy AleBrowar warzy piwo od ponad 10 lat, ale takiego napoju w swojej ofercie jeszcze nie miał. Piwowarzy, razem z firmą FoodBugs sprzedającą jadalne owady, przygotowali piwo na bazie świerszczy. Dzięki temu dodatkowi ma ono wyróżniać się niespotykanym, orzechowym aromatem.
Owady - nietypowy składnik w piwie
Na rynku piw kraftowych w Polsce nie ma nudy. Oferta jest bogata, co wyróżnia Polaków w tym segmencie w skali Europy. W Polsce powstaje więcej niż co dziesiąta półlitrowa butelka czy puszka unijnego piwa. Zajmujemy pod tym względem trzecie miejsce w Unii Europejskiej, za Niemcami i Hiszpanią.
Ale pomysł piwowarów z AleBrowaru wytycza nową ścieżkę w produkcji piwa. O nowym produkcie opowiedział na Instagramie Patryk z FoodBugs.
"Odkryliśmy, że, dodając do piwa suszone świerszcze, otrzymamy orzechowe nuty oraz głęboki, znakomity smak" - mówi pomysłodawca sklepu z produktami na bazie insektów. Na nagraniu widać jak owady lądują w wielkiej kadzi.
Do piwa dodano zarówno suszonych świerszczy, jak i mączki z owadów. To produkty ogólnodostępne w Unii Europejskiej.
Unikatowego piwa z dodatkiem świerszcza będzie można spróbować już niebawem. AleBrowar zachęca do jego degustacji podczas Warszawskiego Festiwalu Piwa, który odbędzie się w stolicy w dniach 17-19 października.
Świerszcze nie tylko w piwie
Białko z insektów jest w UE powszechnie dodawane do karm dla psów i kotów, ryb, czy zwierząt hodowlanych. Popularnym barwnikiem stosowanym w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym pochodzenia odzwierzęcego jest również koszenila (E120) uzyskiwana ze zmielenia czerwców kaktusowych.
W 2023 r. UE rozszerzyła rozporządzenie w sprawie nowej żywności. Od ub.r. można wprowadzać na rynek między innymi mąkę (proszek) ze świerszcza domowego. UE zezwoliła też na wprowadzanie do obrotu larw i wykształconych owadów: mącznika młynarka, szarańczy wędrownej i pleśnikakowca lśniącego.