Komisja Europejska bierze się za opakowania. To koniec takich puszek

Szykuje się kolejna rewolucja w opakowaniach. Komisja Europejska zadecydowała, że z półek znikną te, które zawierają niebezpieczny bisfenol A (BPA). Możemy pożegnać się z jedzeniem w puszkach. Jednak producenci dostaną czas na wdrożenie alternatywnych rozwiązań.

Już niedługo pożegnamy się z metalowymi puszkami
Już niedługo pożegnamy się z metalowymi puszkami123RF/PICSEL

Jak podaje portal Biznes Wprost, w czerwcu tego roku KE podjęła decyzję, że nie będzie można już sprzedawać jedzenia w pojemnikach, które zawierają bisfenol A (BPA). Tyczy się to głównie żywności w puszkach, jak i powlekanych puszek metalowych oraz plastikowych butelek wielokrotnego użytku.

BPA szkodliwe dla zdrowia

Mimo że puszki czy butelki wielokrotnego użytku są praktyczne i używane od dawna, to Komisja Europejska wzięła je pod lupę. Powodem była oceną Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Według organizacji "BPA ma potencjalnie szkodliwy wpływ na układ odpornościowy”. Z kolei Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) zakwalifikowała bisfenol A (BPA) do grupy substancji rakotwórczych, mutagenne i toksyczne dla układu rozrodczego. Poza tym BPA jest niebezpieczny dla gospodarki hormonalnej.

Co zostanie wycofane?

Na podstawie powyższych raportów i ocen KE zdecydowała o wycofaniu BPA z obrotu. Z czasem z półek sklepowych trzeba będzie pożegnać niektóre opakowania.

Zakaz będzie dotyczyć powlekanych metalowych puszek, butelek wielokrotnego użytku. Wycofane zostaną chłodnice do dystrybucji wody oraz powszechnie używane artykuły kuchenne, które można stosować w mikrofalówkach.

Czy pomidory z puszki są zdrowe?123RF/PICSEL

Od kiedy wejdzie zakaz stosowania BPA

Jak w każdym z takich przypadków będzie obowiązywać okres przejściowy. Będzie on trwać 18-36 miesięcy. Ten 3-letni okres będzie dotyczy przedmiotów jednorazowych, których używa się do napełniania przetworów owocowych, warzywnych i rybnych. Będzie dotyczyć też wyrobów, w przypadku których nanoszona jest powłoka na zewnętrzną powierzchnię metalu oraz na elementy urządzeń stosowanych przy produkcji żywności.

Ten czas ma być okresem na opracowanie alternatyw dla produktów niezawierających substancji BPA i wprowadzenia ich na rynek. Zakaz ma zostać wprowadzony w życie pod koniec br, ale jak widać nie wszystko co zawiera w sobie BPA zniknie ze sklepów.

Jednak prawdziwą rewolucją będzie system kaucyjny, który ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r. Jak ostatnio informowaliśmy wdrożenie systemu kaucyjnego może kosztować w ciągu dekady ponad 37 mld zł - wynika z raportu opublikowanego przez firmę Deloitte. Z kolei wartość kaucji w 10 lat może wynieść dwa razy tyle, czyli aż 74 mld zł. Polska jest gotowa na budowę systemu kaucyjnego - podkreślają autorzy raportu.

Wystąpienie wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa ws. nowej klimatycznej strategii KESerwis Audiowizualny Komisji Europejskiej
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas