Rosną nie tylko w lesie. Jak uprawiać grzyby leśne w ogrodzie?
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Pośród bujności i różnorodności flory kryje się królestwo grzybów jadalnych. Ich obecność w lesie wydaje się czymś naturalnym, ale czy wiesz, że można je uprawiać także we własnym ogrodzie? Wyobraź tylko sobie prywatną polanę z borowikami, kurkami lub rydzami. Brzmi niewiarygodnie, ale amatorskie uprawy grzybów stają się coraz bardziej popularne. Zobacz, jak uprawiać grzyby leśne w ogrodzie.
Jak posadzić grzyby leśne w ogrodzie?
Do uprawy grzybów leśnych we własnym ogrodzie potrzebna jest grzybnia, z której później wyrosną zdrowe okazy. Dlatego trzeba zgromadzić rzeczy potrzebne do jej przygotowania.
Potrzebne będą dojrzałe, a nawet przejrzałe grzyby leśne w gatunkach takich, jakie chcesz uprawiać np. borowik szlachetny. Mogą to być nie tylko zdrowe, ale również robaczywe okazy, a także części pozostałe z obranych już grzybów np. resztki trzonków lub kapeluszy z zarodnikami.
Koniecznie trzeba będzie wykorzystać 100 gramów świeżych drożdży piekarniczych, ciepłą wodę, cukier i mąkę.
Przyda się też kilka litrów wody deszczowej do grzybni (1 litr przypada na 1 dużego grzyba) oraz kilkanaście litrów do podlewania zasadzonych grzybów.
Jak przygotować grzybnię?
- Do wiadra wsyp pokrojone grzyby.
- Kostkę drożdży rozpuść w szklance ciepłej wody (jej temperatura nie powinna przekraczać 35-40 stopni Celsjusza). Dodaj 3 łyżki cukru i 3 łyżki mąki. Zawiesinę dokładnie wymieszaj i odstaw w ciepłe miejsce na godzinę.
- Gdy rozczyn z drożdży podwoi swoją objętość dodaj go do grzybów i dolej wodę deszczową (pamiętaj, że nie może to być chlorowana woda z kranu).
- Całość dokładnie wymieszaj i rozdrobnij grzyby, miażdżąc je w dłoniach.
- Następnie przykryj zawartość wiadra ściereczką i odstaw na 3 tygodnie w zacienione miejsce w ogrodzie.
Tak przygotowaną grzybnię należy rozprowadzić na przygotowanym podłożu.
Uwaga! Jeśli nie znajdziesz w lesie wybranego gatunku grzyba, czyli takiego, który chcesz, by rósł w Twoim ogrodzie, możesz kupić w sklepach ogrodniczych specjalnie przygotowaną grzybnię. Wówczas otrzymasz gotowy produkt do zasadzenia i uprawy borowików, kurek lub innych grzybów w ogrodzie.
Jak uprawiać grzyby leśne w ogrodzie?
Miejsce do uprawy grzybów leśnych w ogrodzie powinno być ciepłe i wilgotne, czyli zapewniać warunki idealne do wzrostu zdrowych osobników. Najlepiej, by był to teren lekko podmokły, umiarkowanie ogrzewany w ciągu dnia przez słońce. Warto poszukać w swoim ogrodzie obszarów z mchem lub takich, na których już rosną inne, nawet niejadalne grzyby. Ważna jest również obecność drzew, najlepiej młodych, kilkuletnich, bo to dzięki ich korzeniom grzybnia wytworzy mikoryzę i wejdzie w symbiozę. Dzięki temu w wybranym miejscu wyrośnie grzyb.
Wokół wybranego drzewa w odległości od 0,5 do 5 m należy wykopać dołki. Powinny być rozmieszczone w kilku miejscach i mieć około 40 cm średnicy i 15 cm głębokości. Do wykopanych dołków trzeba wsypać ziemię z lasu lub podłoże ogrodnicze wymieszane z odkwaszonym torfem. Do tak przygotowanego miejsca należy wlać po około 2 litry przygotowanej wcześniej grzybni (wraz z rozdrobnionymi grzybami).
Gdy mieszanina lekko wsiąknie, trzeba przysypać ją ziemią oraz korą, gałązkami, liśćmi lub ściółką leśną z igliwiem, czyli podłożem, które zatrzyma wilgoć w glebie. Tak przygotowane stanowisko najlepiej od razu podlać 3-4 litrami wody. Przy ubogich opadach deszczu lub suszy czynność tę należy powtarzać regularnie, by utrzymywać stałą wilgotność miejsc z posadzoną grzybnią.
Jakie grzyby leśne wyrosną w ogrodzie?
To, jakie grzyby leśne wyrosną w ogrodzie, zależy od miejsca, w którym zostaną posadzone:
- borowik sosnowy lubi drzewa iglaste, więc wyrośnie w pobliżu sosny;
- borowik szlachetny preferuje stanowiska w pobliżu sosen, świerków, dębów i buków;
- kurki wyrosną w ogrodzie pod świerkami, dębami, bukami lub grabami;
- podgrzybek brunatny urośnie pod sosną i świerkiem;
- borowik brzozowy lubi stanowiska pod brzozą;
- maślak zwyczajny wyrośnie w ogrodzie, w którym będą modrzewie, świerki i sosny;
- rydze lubią tereny z drzewami iglastymi, więc w pobliżu muszą rosną np. sosny i świerki;
- trufle wymagają zasadowej, wapiennej gleby o pH powyżej 7,5 oraz stanowiska pod topolami, dębami, bukami, wierzbami i leszczynami.
Sadzenie grzybów leśnych w ogrodzie najlepiej wykonywać w miesiącu, na który przypada wzrost danego grzyba, np. w przypadku borowików będzie to wrzesień. Nowe osobniki powinny pojawić się w ciągu roku lub dwóch lat i owocować z jednej grzybni przez minimum cztery lata. Dlatego warto dbać o regularne dosadzanie nowej grzybni, jeśli chcesz, by grzyby leśne stale wyrastały w Twoim ogrodzie.
Pamiętaj, że kiedy grzyby leśne w ogrodzie już w pełni się rozwiną, zbieraj je ostrożnie, delikatnie przekręcając, aby nie uszkodzić pozostałej grzybni. Taka uprawa jest bardzo ciekawym doświadczeniem ogrodniczym oraz daje mnóstwo satysfakcji z jej efektów.