Owad zaatakował. Lasy zamknięte aż do czerwca. W Niemczech przyniósł klęskę
Zakaz wstępu do lasu będzie obowiązywał aż do 5 czerwca - poinformowało Nadleśnictwo Trzebciny w Borach Tucholskich. Ta decyzja wiąże się z zagrożeniem dla drzewostanu, jakie stworzył wysyp chrabąszczy kasztanowych.

Nie tak dawno informowaliśmy w Zielonej Interii o wzroście liczby chrabąszczy majowych, które na dodatek pojawiają się u nas - wbrew nazwie - coraz wcześniej, już w kwietniu. Chrabąszczy jest sporo, a okazuje się, że nie tylko tych majowych.
Bliskim krewnym chrabąszcza majowego jest chrabąszcz kasztanowy, który wygląda bardzo podobnie do niego. On jednak regularnie pojawia się wcześniej, już w kwietniu. To wtedy właśnie larwy tych owadów przepoczwarzają się w postać dorosłą i to imago widzimy w trakcie charakterystycznych lotów.
Chrabąszcze to duże owady i dość ciężkie. Latają niezdarnie, głośno bucząc. Budzi to różne uczucia - zdziwienie, czasem wręcz wstręt lub strach.
Chrabąszcze potrafią podgryzać korzenie roślin
Chrabąszcze kasztanowe oraz chrabąszcze majowe należą do chrząszczy z rodziny poświętnikowatych, zatem tej, która skupia ogromne goliaty i rohatyńce, ale również znane ze starożytnego Egiptu skarabeusze.
Owady te składają jaja w ziemi, a z nich wylęgają się okazałe larwy zwane pędrakami. Pędraki mieszkają w glebie nawet do 3 lat (w wypadku chrabąszcza kasztanowego to nawet 5 lat) i w tym czasie żywią się korzeniami roślin.
Potrafią je podgryzać i niszczyć, a chrabąszcz kasztanowy żywi się nierzadko korzeniami drzew liściastych także w lesie. Owady czasami tak mocno wygryzają korzenie nawet solidnych drzew, że te mogą uschnąć. Co więcej, dorosłe chrabąszcze żywią się ich liśćmi.

Nadleśnictwo Trzebciny uznało, że ma problem i ogłosiło akcję tępienia tych owadów. A to wiąże się z zamknięciem lasów aż do 5 czerwca. W komunikacie czytamy, że w maju zostaną przeprowadzone lotnicze zabiegi ratownicze.
Obszar jest spory, bo dotyczy ponad 340 hektarów. Leśnicy z samolotów zrzucą popularny preparat zawierający acetamipryd, czyli środek owadobójczy.
W związku z planowanymi działaniami na obszarze objętym zabiegami zostanie wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu, który będzie obowiązywał od 8 maja do 5 czerwca 2025 r.
Nadleśnictwo poprosiło mieszkańców i amatorów leśnych wycieczek o wyrozumiałość i przestrzeganie okresowego zakazu wstępu do lasu. "Nasze działania są odpowiedzią na realne zagrożenie dla zdrowia lasów podejmujemy je, by chronić wspólne dobro, z którego wszyscy korzystamy" - podano.
Do Nadleśnictwa Trzebciny należy obszar leśny w woj. kujawsko-pomorskim na terenie powiatów tucholskiego i świeckiego. Od roku 1994 wraz z sąsiednimi nadleśnictwami tworzy Leśny Kompleks Promocyjny Bory Tucholskie i podlega Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Toruniu.
Chrabąszcz kasztanowy jest mniej znany i mocniej związany z lasami niż chrabąszcz majowy. W wielu państwach jego masowe pojawienie się wywoływało już klęski w drzewostanie. Tak było chociażby w 2007 r. w Wogezach we Francji. Klęski związane z tym owadem dotknęły także lasy w Niemczech.