Już są w polskich górach i potrafią ukąsić. Ratownicy przestrzegają

Jakub Wojajczyk

Oprac.: Jakub Wojajczyk

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
457
Udostępnij

Żmije zygzakowate można coraz częściej napotkać podczas wędrówki po Beskidach. Jej ukąszenia nie wolno zlekceważyć - przestrzegają GOPR-owcy. Jak poinformowali, tej wiosny nie odnotowano przypadku, by ofiarą padł człowiek, ale ukąszony został pies.

Żmije zygzakowate już wygrzewają się w polskich górach - przestrzegają ratownicy GOPR. Ich ukąszenie może być bolesne
Żmije zygzakowate już wygrzewają się w polskich górach - przestrzegają ratownicy GOPR. Ich ukąszenie może być bolesne123RF/PICSEL

"Żmije lubią ciepło. Można je spotkać w miejscach nasłonecznionych, na kamieńcach, obrzeżach lasów lub w trawie na niekoszonych łąkach. Napotkanej żmii najlepiej zejść z drogi. Nie zaatakuje, jeśli nie poczuje zagrożenia. Atak może nastąpić, jeśli turysta niechcący nadepnie zwierzę" - wskazał w mediach społecznościowych ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR ze stacji w Szczyrku.

Idziesz w górach przez łąkę? Z uwagi na żmije odgarniaj trawę

Dlatego należy uważać przechodząc przez łąkę. "Warto mieć kij, którym odgarniemy trawę. Jeśli usłyszymy, że coś się w niej przesuwa, należy ominąć to miejsce" - dodał.

Goprowcy podkreślili, że ukąszenia nie wolno pod żadnym pozorem bagatelizować. "Należy uspokoić ukąszoną osobę i wezwać pomoc, użyć opatrunku osłaniającego, unieruchomić kończynę i ograniczyć ruchy w jej obrębie. Pod żadnym pozorem nie wolno rany wysysać, uciskać lub nacinać. Ukąszona osoba nie powinna chodzić i ruszać zranioną kończyną" - oznajmili ratownicy.

Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż w Polsce. Ukąszenie gada może być bolesne i nie wolno go bagatelizować - przestrzegają ratownicy123RF/PICSEL

Statystycznie u 25 proc. ukąszonych nie występują objawy zatrucia. Śmiertelność nie przekracza 1 procenta.

"Ukąszenie może przebiegać ciężej u dzieci i osób w podeszłym wieku. U dzieci wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu, mimo braku objawów miejscowych. Każdorazowo o ukąszeniu przez żmiję należy szybko powiadomić służby ratunkowe i poddać się obserwacji" - podkreślili ratownicy.

W Beskidach bytuje żmija zygzakowata. Może osiągnąć 90 cm długości. Poznać ją można po "sercowatej" głowie, wyraźnie wyodrębnionej od reszty sylwetki i charakterystycznym zygzaku wzdłuż ciała.

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
179
Super
relevant
105
Hahaha
haha
70
Szok
shock
46
Smutny
sad
33
Zły
angry
24
Lubię to
like
Super
relevant
457
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na