Holandia zapowiada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku
W poniedziałek podczas zaprzysiężenia nowej koalicji rządowej w Holandii premier Mark Rutte zapowiedział duże wydatki m.in. na walkę ze zmianami klimatu. Zapowiedział także, że Holandia będzie chciała osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.
Nowy rząd Holandii, po długich negocjacjach, zatwierdził przeznaczenie 35 mld euro (około 160 mld zł) w ciągu nadchodzących 10 lat na cele klimatyczne.
Zapowiedziano wybudowanie dwóch nowych elektrowni atomowych oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Decyzja jest spowodowana m.in. tym, że Holandia jest jednym z najniżej położonych i najbardziej zaludnionych krajów na świecie i jednocześnie mierzy się z rosnącym poziomem morza.
Nowy rząd Holandii będzie walczył ze zmianami klimatu
Po raz pierwszy w historii kraju utworzono także urząd ministra ds. energii i klimatu, którym został 34-letni Rob Jetten. Jego zadaniem będzie zmniejszenie emisji zanieczyszczeń i uzależnienia Holandii od paliw kopalnych, w szczególności gazu.
Zobacz również:
- Rząd musi nadrobić zaległości związane ze zmianami klimatu - powiedział Jetten holenderskiej agencji ANP, przyznając, że czeka go nie lada wyzwanie. Premier Rutte dodał, że nowa koalicja chce "położyć fundamenty dla następnego pokolenia", w szczególności pod kątem klimatu, jako że 1/3 powierzchni Holandii znajduje się pod poziomem morza.
- Koronawirus jeszcze nie odszedł, ale oczywiście są też inne ważne problemy - napisał Rutte na Twitterze po pierwszym posiedzeniu rządu, wspominając także o planach dotyczących zmian klimatu.