Lew

Czwartek, 26 października 2023 (09:38) Aktualizacja Wtorek, 31 października 2023 (12:13)
Lew afrykański (Panthera leo) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych drapieżników świata należący do rodziny kotowatych. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych mieszkańców afrykańskiej sawanny i odgrywa kluczową rolę w ekosystemie. Lew charakteryzuje się imponującym wyglądem, wyróżnia się szczególnie charakterystyczna grzywa samców.
Lew Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Lew afrykański. /123RF/PICSEL

Lew - najważniejsze informacje

  • Gatunek:

    lew afrykański

  • Rodzaj:

    lampart

  • Rodzina:

    kotowate

  • Rząd:

    drapieżne

  • Gromada:

    ssaki

  • Typ:

    strunowce

  • Królestwo:

    zwierzęta

Lew — występowanie i środowisko

Lwy można spotkać głównie w Afryce oraz w Indiach, a dokładniej w północnej jej części w stanie Gujarat. 

Drapieżniki żyją na terenach otwartych, głównie na obszarach subsaharyjskich i pustynnych oraz w lasach równikowych. Najlepiej czują się na sawannach, ponieważ jest tam dużo ssaków kopytnych, które stanowią ich pożywienie. Można jednak znaleźć osobniki także na terenach górzystych, półpustynnych czy krzaczastych. 

Lew — tryb życia i zachowanie

Lwy tworzą stada, które przypominają rodzinę. Składają się one z wielu osobników. Samice są zazwyczaj spokrewnione, w przeciwieństwie do samców. 

W jednej rodzinie może być jeden samiec lub koalicja 2-3 osobników męskich. Bronią one samic i je zapładniają, dzięki czemu możliwe jest przedłużenie gatunku. Młode osobniczki zazwyczaj pozostają w stadzie. Z kolei młode samce opuszczają rodzinę, gdy osiągną dojrzałość płciową. Samotniczy tryb życia tych zwierząt nie jest rzadki.

Lwy większość czasu spędzają, odpoczywając. Polują najczęściej w nocy, zwłaszcza w miejscach, gdzie są wysokie krzewy lub trawy. Jedzenie zazwyczaj pozyskują samice. Samce dołączają do polowania, gdy w pobliżu znajdzie się bardzo duże zwierzę, np. bawół. 

Lwy rozmnażają się przez cały rok. W miocie może być od 1 do 6 młodych. Ważą one od 1 do 2 kg. Na początku zajmuje się nimi całe stado. Na czas polowania małe kocięta są oddawane pod opiekę jednej lwicy. To dość niespotykane zachowanie wśród przedstawicieli tego rodzaju.

Lew — anatomia

Lwy to bardzo duże koty. Mają bardzo masywne ciało z dobrze umięśnionymi nogami. Większe od niego są od niego tylko największe podgatunki tygrysa.

Wysokość lwów może się wahać od 80 do 120 cm, a długość (bez ogona) od 140 do 230 m. Lwy ważą od 150-250 kg. 

Sierść lwów jest jasnobrązowa. Na brzuchu i wewnętrznych częściach nóg jest biała, z kolei na grzbiecie i na uszach jest czarna. Istnieją osobniki, które są całe białe. Jednak są one szczególnie cenne, dlatego wielu myśliwych na nie poluje.

Grzywa występuje u samców i jest oznaką ich zdrowia. Im bujniejsza, tym silniejszy osobnik. Na tej podstawie samice wybierają partnerów do rozmnażania się. Ponadto grzywa zwiększa przewagę samca, ponieważ chroni go przed urazami szyi i głowy.

Szczęki lwów są bardzo silne. Doskonale radzą sobie z gryzieniem ofiar o bardzo grubej skórze. 

Lwy są sprinterami. Na krótkich dystansach mogą rozwinąć prędkość do 60 km/h. Raczej nie biegną długo za ofiarą. 

Ciąża u lwów trwa od 100 do 114 dni. Młode rodzą się ślepe. Otwierają oczy po 3-11 dniach. Po 2 tygodniach zaczynają chodzić, jednak pełną sprawność osiągają po miesiącu. Do 2. miesiąca życia są ukrywane przed drapieżnikami. Po tym czasie zaczynają się bawić z innymi lwiątkami, a w wieku 11 miesięcy dołączają do polowań. W pełni samodzielne stają się po ok. 16. miesiącu życia.

Samce żyją zazwyczaj krócej niż samice. Wynika to m.in. z walk między osobnikami. Ich średni wiek w niewoli wynosi 13 lat. Na wolności dożywają do 10 lat.

Ochrona i zagrożenia dla lwów

Lwy są gatunkiem zagrożonym. W niektórych krajach w Afryce wprowadzono zakaz polowania na te zwierzęta. Można zabijać wyłącznie problematyczne osobniki, które stale atakują zwierzęta hodowlane lub stanowią bezpośrednie zagrożenie dla ludzi. 

Takie zasady obowiązują np. w Nigerii, Angoli czy w Kamerunie. Jednak nie we wszystkich krajach tak jest. Np. w RPA nadal zwierzęta są hodowane komercyjnie i zabijane dla przyjemności.

Lwom zagrażają nie tylko ludzie, którzy na nie polują, ale także liczne choroby. Zwierzęta mogą zapaść np. na gruźlicę, FIV (czyli zespół nabytego niedoboru immunologicznego kotów) lub na CDV (nazywanego wirusem Morbillivirus). 

Na zmniejszanie się populacji tych dużych kotów mają wpływ także coraz trudniejszy dostęp do pokarmu, rozwijająca się gospodarka, a wraz z nią redukcja terytoriów zajmowanych przez dzikie zwierzęta. W rezultacie lwy nie mają wystarczająco dużo miejsca na to, żeby założyć rodzinę i móc swobodnie polować, a tym samym zapewnić całemu stadu wystarczająco pożywienia. 

Ciekawostki o lwach

  • Jak lwy radzą sobie z upałem?
Lwy mają niewiele gruczołów potowych, przez które mogłyby wydzielać pot i regulować temperaturę ciała. Dlatego odpoczywają w ciągu dnia, gdy jest najbardziej upalnie, i polują głównie w nocy.
  • Czy lwy zawsze mieszkały w Afryce?
Lwy dawniej występowały np. na terenie Europy. Jednak w wyniku działań człowieka zwierzęta zostały wyeliminowane.
  • Czy lew jest królem dżungli?
Choć lew ma imponującą grzywę i jest jednym z najlepszych drapieżników, nie jest najpotężniejszym zwierzęciem w dżungli. Ten ssak preferuje tereny otwarte i sawanny. Ponadto silniejszy jest od niego tygrys. 
  • Co może zabić lwa?
Choć lew jest drapieżnikiem, może paść ofiarą innych zwierząt. Na młode osobniki często polują hieny i sępy. Jednak zdarza się, że ssaki tracą życie podczas polowania. Jedno kopnięcie strusia potrafi doprowadzić do śmierci lwa.
  • Z jakiej odległości można usłyszeć ryk lwa?
Ryk lwa jest dobrze słyszalny nawet z odległości 8 km.

Lew - Wiadomości

Lew - Wideo