Dzik
Dziki to dzikie zwierzęta należące do rodziny świń. Mają mocne ciała, krótkie nogi i długi ryj, który używają do przekopywania gleby w poszukiwaniu pokarmu. Te inteligentne i bystre stworzenia zamieszkują różnorodne siedliska, od gęstych lasów po otwarte przestrzenie. Chociaż często są kojarzone z dzikością i agresją, dziki prowadzą skomplikowane życie społeczne, tworząc grupy rodzinne.
Dzik - najważniejsze informacje
Dziki — występowanie i środowisko
Obszar występowania dzików jest bardzo szeroki, gdyż obejmuje Amerykę Północną, północną część Afryki i rozciąga się aż do środkowej i południowej Eurazji.
Gatunek obecnie zamieszkuje praktycznie całą Europę, z wyłączeniem Półwyspu Skandynawskiego, Finlandii i części Rosji, czyli miejsc, gdzie panują niekorzystne warunki bytowe.
Naturalnym środowiskiem dzików są głównie tereny leśne, w tym lasy liściaste i iglaste. Chętnie przebywają na obszarach bagiennych, jak i na trawiastych równinach. Unikają otwartych i górskich terenów, w których trudno o schronienie.
Dziki — tryb życia i zachowanie
Dziki to zwierzęta stadne, które żyją w mniejszych lub większych grupach, składających się od kilku do kilkudziesięciu osobników. W ciągu dnia najczęściej odpoczywają w zaroślach, gdzie mogą się bezpiecznie schronić. Ich wzmożoną aktywność można zaobserwować nocą. To wówczas żerują w celu poszukiwania pożywienia.
Dziki to zwierzęta wszystkożerne, jednak najchętniej żywią się roślinami, korzeniami, trawami, grzybami czy owadami. Niestety łakomym kąskiem są dla nich także odpadki pozostawione przez człowieka. Z tego względu aktualnie można zaobserwować problem pojawiania się dzików w miastach. Tam zwierzęta często odwiedzają altany śmietnikowe przy domach jedno- i wielorodzinnych.
Dziki uwielbiają błotne kąpiele, które przynoszą im ulgę podczas upałów, a także chronią przed ukąszeniami owadów. Komunikują się ze sobą za pomocą różnorodnych dźwięków, niekiedy także wykorzystując mowę ciała.
Jeśli gatunek ten wyczuje zagrożenie, może reagować agresywnie, a w obronie używać ostrych kłów. Dziki są szybkie i zwinne pomimo dużej wagi ciała, a umiejętność biegania w połączeniu z dużą prędkością pomaga im uniknąć drapieżników.
Dziki — anatomia
Dziki mają charakterystyczną budowę ciała, którą wyróżniają się ssaki z rodziny świniowatych. Oto ich najważniejsze cechy anatomiczne.
- Krępa budowa ciała – silnie rozwinięta część przednia i niższy zad.
- Długość ciała od 1 m do 2 m bez ogona.
- Waga ciała od 35 kg do 320 kg.
- Zwarte i mocne ciało z krótkimi kończynami z szerokimi kopytami, które umożliwiają przemieszczanie się po różnych terenach.
- Długi ryj z ostrymi kłami i pełnym uzębieniem w górnym i dolnym łuku.
- Doskonale rozwinięty węch, słuch i wzrok, dzięki czemu dziki są w stanie szybko reagować na zagrożenie oraz z łatwością wykrywać pożywienie.
- Rozłożenie oczu po bokach głowy, przez które dziki mają problem z zauważeniem tego, co dzieje się przed nimi.
- Gęsta i szorstka sierść najczęściej w ciemnobrązowym lub czarnym kolorze z plamami bądź pasami na grzbiecie – zwykle latem sierść jest ciemniejsza niż zimą.
- Dobrze rozwinięty układ trawienny, który umożliwia trawienie różnorodnych pokarmów.
- Gruczoły zapachowe dzików, które służą do oznaczania terytorium i komunikowania się za pomocą feromonów.
- Wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy – samica dzika jest znacznie mniejsza niż samiec.
Dziki osiągają dojrzałość płciową między 8. a 20. miesiącem życia. Okres godowy trwa od listopada do stycznia w chłodniejszym klimacie, a w ciepłych regionach może trwać przez cały rok.
Ochrona i zagrożenia dla dzików
Ochrona dzików jest istotna ze względu na ich znaczenie w środowisku naturalnym i zachowanie równowagi ekosystemów. Z tego względu idealnym miejscem dla tych zwierząt są chronione parki narodowe i rezerwaty przyrody. Te naturalne przestrzenie zwiększają szansę na przetrwanie populacji dzików. Bardzo ważne jest także ograniczenie polowań oraz regularne monitorowanie ich liczebności.
Aktualnie duży nacisk kładzie się również na edukację i budowanie świadomości społeczeństwa, co zwiększa liczbę osób zaangażowanych w ochronę dzików.
Jednak mimo wszystko gatunek ten stale spotyka się z różnymi zagrożeniami, które negatywnie wpływają na ich populację. Wśród nich można wymienić między innymi:
- nielegalne polowania,
- proces urbanizacji, na skutek którego likwidowane są naturalne siedliska zwierząt,
- wypadki drogowe, na skutek których dziki giną w kolizji z samochodem,
- konflikt z człowiekiem przez żerowanie na polach uprawnych, co wiąże się z negatywnymi reakcjami rolników na obecność dzików,
- zmiany klimatyczne, które mogą wpływać na dostępność pożywienia i siedlisk dla dzików.
Ciekawostki o dziku
- Średnia długość życia dzika to 27 lat.
- Ciąża trwa od 108 do 120 dni.
- Dziki są świetnymi pływakami.
- Dzik został udomowiony przez człowieka aż 11 tysięcy lat temu.
- Dziki są aktywne przez całą zimę, dlatego nie zapadają w zimowy sen.
- Dziki są bardzo szybkimi zwierzętami. Potrafią się rozpędzić nawet do ok. 50 km/h.
- Dziki mają dobry węch. Są w stanie wyczuć człowieka znajdującego się odległości nawet 500 metrów od nich.