​Stołeczny ratusz ostrzega przed dzikami

W Warszawie dziki coraz częściej podchodzą w okolice domów. Warszawski magistrat apeluje o zachowanie ostrożności.

article cover
123RF/PICSEL

Mieszkańcy stolicy w tym roku zgłaszają dużo przypadków obecności dzików i spowodowanych przez nie zniszczeń, zwłaszcza w ogrodach i trawnikach. W pierwszym kwartale 2021 r. w Warszawie było trzy razy więcej zgłoszeń, niż rok wcześniej. Zdaniem ratusza, w okolicach Warszawy mieszka ponad tysiąc dzików. Dziki przyciąga dużo pokarmu, między innymi ze śmietników, nieogrodzonych działek oraz nieużytków. Zwierzęta do zbliżania się do zabudowań zachęcają sami ludzie, którzy je dokarmiają. Stołeczny ratusz przygotował poradnik jak radzić sobie z dzikami.

Ponieważ dziki są inteligentnymi zwierzętami, nie mają problemu z pokonywaniem pewnych przeszkód. Łatwo dostosowują swój tryb życia do ludzi. Dlatego dziki swobodnie przemieszczają się po mieście.

Stołeczny ratusz radzi co zrobić, aby uniknąć wizyty tych zwierząt. Na terenie nieruchomości powinien być zachowany porządek, a żywność powinna być wyrzucana do odpowiednich koszy. Te powinny być zamykane, aby dzik nie mógł się do nich dostać i nie wyczuł zapachu pożywienia.

W momencie, w którym zauważymy dzika, a on nas nie zauważył, trzeba spokojnie odejść, nie wykonując gwałtownych ruchów. Nie należy uciekać, ponieważ może to sprowokować zwierzę do ataku. Dzików nie wolno głaskać, karmić, ani nawet do nich podchodzić. Dotyczy to także tych zwierząt, które sprawiają wrażenie oswojonych. Stołeczny ratusz podkreśla, że nadal mogą one być niebezpieczne.

Będąc z psem na spacerze w miejscu, gdzie może dojść do spotkania z dzikiem, należy trzymać psa na smyczy. Jego obecność może sprowokować dzika do ataku, którego nasz podopieczny może nie przeżyć. Szczególną ostrożność należy zachować w miejscach bytowania dzików. Można je poznać po zrytym terenie.

W razie problemów, należy dzwonić do Straży Miejskiej pod numer 986.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas