Reklama

Alergia na smog. Czy można być uczulonym na powietrze?

Smog to zanieczyszczenie powietrza, które nie tylko ogranicza widoczność. W jego składzie można znaleźć tlenki azotu i lotne związki chemiczne, które są szkodliwe dla zdrowia. Choć ciemne smugi na niebie można zaobserwować przez cały rok, to zdecydowanie kulminacja smogu w Polsce następuje podczas sezonu grzewczego. Co smog robi ze zdrowiem? Czy może powodować alergię?

Smog w Polsce

W skład smogu w Polsce wchodzą: dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenki węgla, sadza oraz trudno opadające pyły. Gdy światło słoneczne pada na chemikalia, tworzą one unoszące się w powietrzu cząsteczki i ozon w warstwie przyziemnej - czyli smog. Taki typ smogu jest nazywany londyńskim i charakteryzuje się tym, że powstaje przez inwersję temperatur. Występuje on głównie od listopada do stycznia.

W Polsce najbardziej zanieczyszczonymi miastami i wsiami są te na południu kraju. Smogowi rekordziści to: Kraków, Nowa Ruda, Nowy Targ, a nawet miejscowości uzdrowiskowe takie jak Szczawno-Zdrój i Rabka-Zdrój. Te miejsca, zlokalizowane w otoczeniu masywów górskich, okazują się idealne do kumulowania zanieczyszczeń powietrza ze względu na brak korytarzy powietrznych umożliwiających przewietrzenie konkretnego terenu.

Reklama

W tym roku będzie prawdopodobnie można zaobserwować znaczne pogorszenie jakości powietrza nie tylko w południowej Polsce. Będzie to spowodowane przywróceniem do sprzedaży węgla brunatnego, który jest uważany za toksyczny. Kryzys energetyczny, który ma miejsce w Europie, nie pomaga w walce ze smogiem.

Składniki smogu są toksyczne i niebezpieczne dla zdrowia

Naukowcy wskazują, że składniki smogu są toksyczne i niebezpieczne dla zdrowia człowieka, a także dla zwierząt. Zwłaszcza takie jak ozon, PM2,5, PM10 i benzopireny. Dlaczego? Co smog robi ze zdrowiem?

Ozon jest toksyczny zwłaszcza wtedy, kiedy jest blisko ziemi. Może on uszkadzać tkankę płucną i jest szczególnie niebezpieczny dla osób z chorobami układu oddechowego, takimi jak astma. Może on również powodować swędzenie i pieczenie oczu.

Pyły PM2,5 są mikroskopijne, dlatego bez problemu przenikają bezpośrednio do krwi. W konsekwencji może to mieć realny wpływ na przebieg i rozwój chorób serca, a nawet nowotworów - szczególnie płuc.

Pyły PM10, to cząsteczki, które mają poniżej 10 mikrometrów. Są większe od PM2,5, dlatego osadzają się głównie w górnych drogach oddechowych i oskrzelach. Mimo swojej wielkości mogą bez problemu dotrzeć do płuc i zaostrzać reakcje alergiczne. Można również zaobserwować pojawienie się kaszlu lub trudności z oddychaniem. Najnowsze dane wskazują negatywny wpływ pyłu PM10 na zdrowie kobiet w ciąży i samego płodu.

To nie wszystkie chorobotwórcze składniki smogu. Nie można zapomnieć jeszcze o benzopirenach. Są to związki silnie rakotwórcze, które wywołują podrażnienie oczu, gardła, oskrzeli i nosa. Mogą spowodować choroby nadnerczy, zaburzenia w pracy wątroby i prowadzić do niepłodności. Benzopireny powstają przede wszystkim wskutek spalania węgla, a w mniejszym stopniu - śmieci (najczęściej tworzyw sztucznych).

Alergia na smog istnieje! Jakie są objawy?

Czy smog powoduje alergię? Polscy naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego wykazali, że alergia na smog istnieje. Wśród badanych znalazły się osoby bez alergii i takie, które mają alergię na pyły brzozy. Okazało się, że pył PM2,5 uczulił aż 75 proc. osób bez stwierdzonych alergii i 83 proc. osób uczulonych na pyłek brzozy.

Te badania są przełomowe w historii toksykologii, ponieważ wcześniej wykazywano, że objawy alergii zdarzają się wyłącznie osobom, które są uczulone na inne alergeny. Okazuje się, że naprawdę powietrze może uczulać.

Objawy takie jak przewlekłe choroby dróg oddechowych, katar, kaszel, duszności w okresie jesienno-zimowym, swędzenie i łzawienie oczu, mogą wskazywać na alergię na smog.

Jak sobie radzić z alergią na smog?

Smog jest problemem cywilizacyjnym, dlatego stuprocentowa ochrona jest niemożliwa. Jak sobie radzić z alergią na smog? Chcąc złagodzić nieprzyjemne reakcje alergiczne, można:

  • ograniczyć wietrzenie mieszkania;
  • nosić maski antysmogowe;
  • stosować domowe oczyszczacze powietrza;
  • obserwować na bieżąco jakość powietrza na mapach smogowych.

Jeśli symptomy alergii nie miną, należy skontaktować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie rozwiązania farmakologiczne.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy