Unia Europejska mówi "dość". Zakaże wybranych opakowań i wymusi recykling

W środę Parlament Europejski zaakceptował nowe unijne regulacje, które mają rozwiązać problem opakowań, rosnącej ilości wytwarzanych odpadów oraz wzmocnić przetwarzanie i recykling śmieci. Po przyjęciu stanowiska przez Radę europarlament będzie jeszcze negocjował ostateczny kształt przepisów z rządami państw UE.

Parlament Europejski zatwierdził nowe regulacje dotyczące opakowań w UE. Wszystkie mają nadawać się do recyklingu. Odgórnie zakazane będą też tzw. zrywki, których będzie można używać tylko w jasno określonych sytuacjach
Parlament Europejski zatwierdził nowe regulacje dotyczące opakowań w UE. Wszystkie mają nadawać się do recyklingu. Odgórnie zakazane będą też tzw. zrywki, których będzie można używać tylko w jasno określonych sytuacjachPiotr Kamionka/REPORTEREast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Europosłowie zaakceptowali stanowisko, które uprawnia Parlament Europejski do rozpoczęcia negocjacji z rządami państw członkowskich UE. Za regulacjami zagłosowało 426 osób, przeciw było 125, a 74 się wstrzymały.

Koniec z foliówkami i wiecznymi chemikaliami

Regulacje zakładają cele ograniczenia ilości produkowanych opakowań o 5 proc. w 2030, 10 proc. w 2035 i 15 proc. w 2040 r. Dla opakowań z plastiku cele te będą dwukrotnie wyższe.

Europosłowie chcą także zakazania sprzedaży najcieńszych toreb z tworzyw sztucznych (tzw. zrywek o grubości poniżej 15 mikronów). Będzie z nich można korzystać tylko w ostateczności i ze względów higienicznych (w Polsce obowiązują już podobne przepisy).

Parlament Europejski chce też zakazania wybranych opakowań jednorazowych, takich jak miniaturowe środki higieniczne w hotelach czy folia do owijania walizek na lotniskach. Europosłowie wzywają ponadto do zakazu "wiecznych chemikaliów", takich jak PFAS i BPA, w opakowaniach na żywność.

Nowe regulacje zakładają, że wszystkie opakowania mają się nadawać do recyklingu i spełniać restrykcyjne kryteria, które będą ustalone w późniejszym terminie. Od tej zasady będą jednak wyjątki, jak np. opakowania z wosku czy drewna. Przepisy szerokim echem odbiły się we Francji ze względu na tradycyjne opakowania serów wykonane właśnie z drewna.

Wielorazowe opakowania mają być standardem

Z kolei wszystkie restauracje, hotele i kawiarnie będą musiały zapewniać klientom możliwość skorzystania z opakowań wielorazowych.

W myśl nowych unijnych zasad państwa członkowskie od 2029 r. będą musiały zbierać aż 90 proc. odpadów opakowaniowych z plastiku, drewna, tektury, papieru, szkła, metali żelaznych i aluminium.

"Parlament Europejski daje wyraźny sygnał, że rynek odpadów opakowaniowych i opakowań w UE czeka całkowita przemiana. Przepisy te są niezbędne dla europejskiej innowacji i konkurencyjności" - ocenił Frédérique Ries, europoseł sprawozdawca.

Przemysł opakowaniowy w UE osiąga roczne obroty rzędu 350 mld euro. W państwach członkowskich rośnie jednak jednocześnie ilość odpadów opakowaniowych, która w 2021 r. wyniosła aż 84 mln ton. Szacuje się, że przeciętny obywatel Unii Europejskiej niedługo będzie wytwarzał aż 200 kg odpadów opakowaniowych rocznie. Unijne organy chcą zahamować tę niebezpieczną tendencję.

Co się bardziej opłaca: fotowoltaika czy turbina? Energetyka wiatrowa niekonwencjonalnieINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas