Te opakowania będą zakazane. UE przyjęła kolejne ekologiczne przepisy
W środę Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące recyklingu, wielokrotnego użycia i zmniejszenia ilości opakowań. Mają one na celu walkę z problemem odpadów (przede wszystkim tych z plastiku) zalewających środowisko. Jednymi z najważniejszych zmian będą wprowadzenie zakazu używania niektórych jednorazowych opakowań od 1 stycznia 2030 r. oraz stopniowe zmniejszanie wytwarzanej ilości opakowań z tworzyw sztucznych.
W środę Parlament Europejski przyjął nowe przepisy, które mają sprawić, że opakowania staną się bardziej przyjazne dla środowiska i będzie powstawać z nich mniej odpadów. Za przepisami głosowało 476 posłów, przeciw głosowało 129 posłów, a 24 posłów wstrzymało się od głosu.
Regulacje PPWR przyjęte. UE chce poprawić m.in. recykling plastiku
Chodzi o tzw. dyrektywę PPWR, czyli Packaging and Packaging Waste Regulation. Przepisy mają pomóc - będącemu w słabej kondycji - rynkowi recyklingu oraz poprawić zbiórkę odpadów przede wszystkim z plastiku.
Przepisy, które Parlament uzgodnił wstępnie z Radą, mają zmniejszyć ilość opakowań o 5 proc. do 2030 r., o 10 proc. do 2035 r. i o 15 proc. do 2040 r. Zgodnie z nimi państwa członkowskie będą musiały ograniczyć w szczególności odpady, które pochodzą z opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych.
Od 1 stycznia 2030 r. niektóre jednorazowe opakowania z plastiku będą całkowicie zakazane. Chodzi np. o opakowania na nieprzetworzone, świeże owoce i warzywa, jednorazowe naczynia i kubki wykorzystywane w kawiarniach i restauracjach, a także opakowania na pojedyncze porcje (np. na przyprawy, sosy, śmietankę, cukier).
Unia Europejska zakaże niektórych jednorazowych opakowań z plastiku
Zakaz obejmie też miniaturowe opakowania na przybory toaletowe i bardzo lekkie plastikowe torby na zakupy (poniżej 15 mikrometrów grubości). Zmiany dotkną też m.in. rynku e-commerce. W regulacjach wskazano, że objętość pustej przestrzeni w opakowaniach zakupów internetowych może wynieść maksymalnie 50 proc.
Zobacz również:
Do 2029 r. 90 proc. jednorazowych plastikowych i metalowych pojemników na napoje (do trzech litrów) będzie trzeba zbierać oddzielnie (za pośrednictwem systemów kaucyjnych lub innych podobnych rozwiązań). Polska zamierza wprowadzić system kaucyjny od 1 stycznia 2025 r.
Obecnie w Europie co roku produkuje się ok. 190 kilogramów opakowań w przeliczeniu na osobę. W 2018 r. obroty z opakowań wyniosły w UE 355 mld euro. Przetwarzanie tych odpadów nadal stanowi problem, a poziom recyklingu plastiku cały czas jest zbyt niski. Ilość opakowań z tworzyw sztucznych w UE wzrosła z 66 mln ton w 2009 r. do 84 mln ton w 2021 r.