Francuzi boją się o swoje sery. Unia zaskoczyła nietypowym przepisem

Komisja Europejska była niedawno zmuszona zareagować na skargi francuskich serowarów. Wszystko przez nowe przepisy dotyczące opakowań. Francuzi bali się, że przez szykowane regulacje słynny camembert nie będzie taki, jakim pokochały go miliony osób na całym świecie, nie tylko w kraju nad Sekwaną.

Popularny francuski ser camembert tradycyjnie pakowany jest w charakterystyczne, drewniane pudełeczka. Możemy je także spotkać na półkach sklepów w Polsce, choć nie jest to regułą. Historia wyjątkowego opakowania sięga końcówki XIX w.

Francuski camembert kontra unijna ekologia

Inżynier o nazwisku Riedel stworzył lekkie, drewniane pudełko, aby słynny ser lepiej znosił transport na długich dystansach, np. do Stanów Zjednoczonych. To sprawiło, że francuski camembert stał się popularny na całym świecie.

Nic więc dziwnego, że gdy w Unii Europejskiej zaczęto mówić o opakowaniach do żywności, Francuzi zaczęli bronić swojej tradycji jak lwy. Francuskie media wyliczyły nawet, że z powodu tak drobnej zmiany pracę może stracić aż 2 tys. osób.

Reklama

Komisji Europejskiej zależy na tym, aby od 2030 r. wszystkie materiały opakowaniowe nadawały się do recyklingu. Dotyczy to także żywności i serów. Przepisy mogą się okazać problematyczne przede wszystkim dla producentów, którzy używają mieszanek tworzyw lub opakowań wielomateriałowych. Drewno nadaje się do recyklingu, ale połączone z innymi materiałami czy naklejoną etykietą - już nie.

Problem nie tylko dla serowarów

"Producenci prawdopodobnie będą musieli dostosować swoje opakowania do recyklingu lub ponownego użycia" - przyznaje w rozmowie z serwisem Politico rzecznik Komisji Europejskiej. "Ale dotyczy to także wszystkich innych wprowadzających na rynek opakowania" - podkreślił.

Mimo tego francuscy serwowarzy chcą, aby Komisja Europejska zrobiła wyjątek dla ich produktów. Boją się, że recykling nietypowych opakowań będzie za drogi. Argumentują, że drewno jest biodegradowalne, a pudełka na camembert w mniejszym stopniu niż plastik zaśmiecają środowisko. W środę europosłowie z Francji na ostatnią chwilę złożyli poprawki do projektowanych regulacji.

Dyskusja nad ostatecznym kształtem przepisów jest nadal otwarta. Aby regulacje weszły w życie, muszą być jeszcze zaakceptowane przez Parlament Europejski i rządy państw członkowskich. Komisja Europejska zapewnia, że rozmawia z przedstawicielami branży, aby rozwiązać wszystkie możliwe problemy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Francja | UE | Komisja Europejska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama