Groźny pożar wysypiska śmieci w Indiach. Góry odpadów od lat są zagrożeniem

W niedzielę wieczorem na wysypisku odpadów Ghazipur we wschodniej części Delhi wybuchł pożar - poinformowały lokalne służby. Mieszkańcy sfilmowali góry płonących śmieci sięgające kilka metrów w górę. W związku z pożarem stolicę Indii spowił gęsty dym.

Na wysypisku w Delhi wybuchł groźny pożar odpadów. To kolejny raz gdy dochodzi do podobnego wypadku
Na wysypisku w Delhi wybuchł groźny pożar odpadów. To kolejny raz gdy dochodzi do podobnego wypadkuMONEY SHARMA/AFP/East NewsEast News

Strażacy otrzymali informację o pożarze w niedzielę po południu ok. godziny 17:00. O zajściu poinformowano także policję. Na miejscu pracowały też służby komunalne.

Indie. Duży pożar wysypiska śmieci

Jak wynika z relacji świadków, ogień z wysypiska rozprzestrzeniał się w niekontrolowany sposób, a służby nie potrafiły sobie poradzić z jego opanowaniem. Dym utrudnił życie mieszkańcom i firmom, które prowadzą działalność w tej części miasta.

Pożar ma też wymiar polityczny. Rządząca partia Aam Aadmi obiecywała w wyborach, że uprzątnie wysypisko Ghazipur do końca 2023 r. Tak się jednak nie stało, na co zwróciła uwagę opozycyjna partia Bharatiya Janata.

Wysypisko Ghazipur od lat stanowi problem dla mieszkańców Delhi. W 2019 r. wysokość góry śmieci szacowano na aż 65 metrów. W 2017 r. pod zawalającymi się odpadami zginęły dwie osoby.

Tylko w 2022 r. wysypisko paliło się trzy razy. Jeden pożar, który wybuchł w marcu, wymagał akcji gaśniczej trwającej aż 50 godzin.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas