Pożar w sortowni odpadów w Przemyślu. Płoną tysiące ton śmieci

Jakub Wojajczyk

Opracowanie Jakub Wojajczyk

W sortowni odpadów przy ul. Piastowskiej w Przemyślu (woj. podkarpackie) we wtorek nad ranem wybuchł pożar. Strażacy walczą z ogniem od świtu.

We wtorek nad ranem w zakładzie przetwarzania odpadów w Przemyślu wybuchł pożar
We wtorek nad ranem w zakładzie przetwarzania odpadów w Przemyślu wybuchł pożarPAP/Darek DelmanowiczPAP

Informację o pożarze służby otrzymały około 4:00 rano. Ogień wybuchł w hali przy ul. Piastowskiej w Przemyślu, w której magazynowane są wysortowane odpady przygotowane do przekazania dalej. Strażacy cały czas walczą z żywiołem.

Przemyśl. Pożar w sortowni odpadów

"Hala ma około 400 metrów kwadratowych powierzchni. Płonie około 2 tys. ton odpadów. Z kilku miejsc podajemy prądy wody, gasimy w natarciu" - powiedział rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu bryg. Grzegorz Latusek.

W akcji uczestniczy kilkanaście zespołów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Na miejscu jest też specjalistyczny samochód ze sprzętem do badania jakości powietrza. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną pojawienia się ognia.

Jak wyjaśnia w komunikacie Urząd Miasta Przemyśl, doszło do pożaru zakładu, gdzie produkowane jest tzw. paliwo alternatywne RDF. Wytwarza się je z łatwopalnych odpadów o dużej kaloryczności (wartości opałowej). Materiały tego typu spala się w specjalistycznych spalarniach.

"Pożar został opanowany, ale ze względów technicznych wspomniany odbiór śmieci może być utrudniony" - przekazali mieszkańcom urzędnicy z Przemyśla.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas