System kaucyjny jednak dopiero w 2026 r.? Zaskakująca poprawka w Senacie

Senackie komisje gospodarki i klimatu zaproponowały odsunięcie o trzy miesiące - do stycznia 2026 r. - startu systemu kaucyjnego w Polsce. Ustawa trafi teraz pod obrady całego Senatu. Jeśli zostanie przegłosowana, będzie to już trzecia zmiana terminu wejścia w życie systemu kaucyjnego na przestrzeni kilku tygodni.

Komisje senackie zaproponowały, aby start systemu kaucyjnego w Polsce przesunąć na 1 stycznia 2026 r. Poprawka została przyjęta i trafi pod głosowanie Senatu
Komisje senackie zaproponowały, aby start systemu kaucyjnego w Polsce przesunąć na 1 stycznia 2026 r. Poprawka została przyjęta i trafi pod głosowanie SenatuPiotr Skórnicki / Agencja WyborczaAgencja Wyborcza

W czasie obrad komisji senackich poprawkę przesuwającą system kaucyjny na 1 stycznia 2026 r. zgłosił szef komisji klimatu i środowiska senator Stanisław Gawłowski z KO. Poprawka została przegłosowana.

System kaucyjny w Polsce jednak od 2026 r.?

Jak argumentował senator Gawłowski, chodzi m.in. o to, aby system kaucyjny zaczął działać w tym samym momencie, co regulacje dotyczące rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Teraz nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi trafi pod obrady całego Senatu.

Aby termin 1 stycznia 2026 r. był obowiązujący, poprawki muszą najpierw zostać przyjęte przez Senat, a potem przez Sejm i uzyskać podpis prezydenta. Kształt ustawy przyjęty wcześniej przez posłów i posłanki zakładał termin 1 października 2025 r. jako start systemu kaucyjnego.

Jeśli zmiany zostaną przyjęte, będzie to już trzecie przesunięcie daty wejścia w życie systemu kaucyjnego w ostatnich miesiącach. Najpierw Ministerstwo Klimatu i Środowiska mówiło o dacie 1 lipca, ale potem premier Donald Tusk zakomunikował, że termin został zmieniony na 1 października. Teraz mowa o jeszcze dalszym - 1 stycznia 2026 r.

Za puszkę i butelkę dostaniemy po 50 groszy

Celem systemu kaucyjnego jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 m kw., będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję. Natomiast mniejsze sklepy będą pobierać kaucję, ale przystąpienie do systemu odbioru opakowań będzie w ich przypadku dobrowolne.

System docelowo ma objąć trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.

Ustalono, że kaucja za butelkę plastikową i puszkę metalową będzie wynosić 50 groszy, a za butelkę szklaną - 1 zł.

Pieniądze za plastikowe butelki. Co w Polsce zmieni system kaucyjny?INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas