System kaucyjny z ważnymi zmianami. Sejm przegłosował nowelizację
W czwartek wieczorem posłowie przyjęli nowelizację ustawy o systemie kaucyjnym. Jej celem jest przede wszystkim zmiana daty wejścia przepisów w życie na 1 października 2025 r. W toku prac odrzucono cztery zgłoszone poprawki. Teraz ustawa trafi do Senatu.
Posłowie przegłosowali w czwartek wieczorem nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Nowe zapisy dotyczą przede wszystkim systemu kaucyjnego i daty, kiedy ma on wejść w życie. Według nowelizacji ma być to 1 października 2025 r.
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Głosowanie Sejmu
Za przyjęciem nowelizacji głosowało 240 posłów koalicji rządzącej za wyjątkiem posłów Jacka Tomczaka z Trzeciej Drogi i Piotra Zgorzelskiego z PSL. Przeciw głosowało także 2 posłów PiS (Dariusz Matecki i Rafał Romanowski) oraz 15 posłów Konfederacji. 179 posłów PiS wstrzymało się od głosu.
W czasie ekspresowych prac w komisjach przed poddaniem ustawy pod głosowanie cztery poprawki do nowelizacji zgłosiła Konfederacja. Komisje zarekomendowały jednak, aby je odrzucić "z powodów formalnych i wykroczenia poza materię ustawową" - relacjonowała posłanka sprawozdawczyni Gabriela Lenartowicz.
"System kaucyjny zostanie w Polsce wprowadzony, ale w sposób bezpieczny - z uszczelnieniem samej kaucji, obrotu VAT-em, ale także bezpieczny dla gospodarki i dla obywateli" - powiedziała po głosowaniu ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Ważne poprawki do ustawy o systemie kaucyjnym
Jednym z głównych celów projektowanej noweli jest przesunięcie startu systemu kaucji z 1 stycznia na 1 października 2025 r. Jak zwracała uwagę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, uchwalenie nowelizacji przed końcem roku jest kluczowe, aby system kaucyjny nie wystartował od stycznia, na co - jak mówiła już wcześniej - przedsiębiorcy nie są gotowi.
Poza przesunięciem terminu wejścia w życie systemu kaucyjnego, projekt noweli wprowadza szereg innych zmian. Zakłada m.in., że w każdej gminie w Polsce będzie musiał funkcjonować co najmniej jeden stacjonarny punkt odbierania opakowań i odpadów opakowaniowych w ramach systemu kaucyjnego.
Innym rozwiązaniem, który znalazł się w projekcie jest stworzenie tzw. zamkniętego systemu obiegu kaucji, czyli pobierania jej w całym łańcuchu dystrybucji. Ma to przyczynić się do uszczelnienia systemu i zapewnienia monitorowania przepływów kaucji. Projekt wyłącza też z systemu kaucyjnego zbiórkę opakowań po mleku i produktach mlecznych - przypomina Interia Biznes.
W październiku resort klimatu oświadczył, że wejście w życie systemu kaucyjnego w Polsce zostanie opóźnione o pół roku i przesunięte na 1 lipca 2025 r. Dwa tygodnie później premier Donald Tusk oświadczył, że rozwiązanie zostanie uruchomione jeszcze później - 1 października 2025 r. W związku z tym konieczna była nowelizacja ustawy. Teraz przepisy trafią do głosowania w Senacie.
Początkowo system kaucyjny w Polsce obejmie plastikowe butelki PET do 3 litrów, wielorazowe butelki szklane do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra. Niewykluczone jednak, że znajdą się w nim z czasem tzw. małpki. Z badań cytowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wynika, że 85 proc. Polek i Polaków popiera wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego.