Gdzie wyrzucać puszkę po rybie i czy trzeba ją wcześniej umyć?
Oprac.: Justyna Nachman
Prawidłowa segregacja odpadów jest kluczowa dla efektywnego recyklingu. Metalowe puszki po żywności, w tym puszki po rybach, należą do grupy odpadów, które z powodzeniem można ponownie przetworzyć. Jednak najpierw muszą trafić do odpowiedniego kosza. W tym artykule podpowiadamy gdzie wyrzucać puszki po konserwach i czy wymagają one wcześniejszego mycia.
Spis treści:
Gdzie wyrzucić puszki po konserwie rybnej?
Puszki po konserwach rybnych, podobnie jak inne metalowe opakowania, należy wyrzucać do żółtego pojemnika (lub worka) na metale i tworzywa sztuczne. Ta zasada obejmuje wszystkie rodzaje puszek po produktach mięsnych, rybnych, warzywnych czy też po mokrej karmie dla psów i kotów. Prawidłowa segregacja tego rodzaju opakowań umożliwia ich recykling i przekształcenie w nowe produkty. W ten sposób materiały wrócą do obiegu, co ogranicza potrzebę eksploatowania złóż naturalnych oraz zmniejsza ilość śmieci, które później trafiają do spalarni.
Żółty pojemnik na odpady jest przeznaczony do wielu materiałów, m.in. takich jak:
- metalowe puszki;
- plastikowe butelki;
- opakowania po kosmetykach;
- folia aluminiowa;
- inne tworzywa sztuczne.
Przed wyrzuceniem wymienionych odpadów, warto je mocno zgnieść. Taka praktyka pozwala oszczędzić miejsce w pojemnikach i workach na śmieci. Plastikowa butelka po zgnieceniu traci ponad 80% swojej objętości. To sprawia, że w tym samym kontenerze zmieści się o wiele więcej zgnieconych butelek, niż tych wypełnionych powietrzem. W takiej sytuacji ich transport jest bardziej opłacalny, ponieważ nie jest przewożone powietrze w opakowaniach, tylko praktycznie sam surowiec. Tyczy się to wszystkich rodzajów wymienionych odpadów.
Oprócz ekonomicznych aspektów, zgniatanie pojemników jest ważne również ze względu na bezpieczeństwo zwierząt. Chociaż zdecydowana większość kontenerów na odpady jest zabezpieczona przed dzikimi i bezdomnymi zwierzętami, niekiedy i tak udaje im się przedostać do środka, np. poprzez uchyloną furtkę do wiaty. Niezgniecone puszki są wtedy śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt. Chcąc zjeść resztki na dnie opakowania, zwierzęta często klinują sobie w nim głowy. Jeżeli w porę nie zostanie im udzielona pomoc, są skazane na śmierć.
Czy trzeba umyć puszkę po rybie zanim trafi do kosza?
W segregacji puszek po rybie i innych przetworach najważniejsze jest opróżnienie jej zawartości oraz wrzucenie do kosza na metale i tworzywa sztuczne (żółty kolor). Może się wydawać, że umyte opakowania znacznie ułatwią ich recykling. Tymczasem, żeby tak było, opakowania musieliby myć wszyscy, co jest niemożliwe i mało ekologiczne z uwagi na zwiększone zużycie wody. Nie trzeba dokładnie myć puszek po rybach czy konserwach, ale także innych szklanych czy plastikowych odpadów – wystarczy usunąć z nich resztki produktu i ewentualnie je opłukać.
Dokładne mycie opakowań przed wyrzuceniem nie jest konieczne, ponieważ firmy recyklingowe dostosowują linię przetwarzania odpadów do odpowiedniej partii towaru. Opakowania zostają dokładnie oczyszczone już w zakładach kompleksowego zagospodarowania odpadami. Jednak należy podkreślić, że opłukanie opakowania pozwoli ograniczyć nieprzyjemny zapach z kosza.