Papugi
Wtorek, 31 października 2023 (15:37)
Aktualizacja Wtorek, 23 stycznia 2024 (13:52)
Papugi (Psittacidae) to kolorowe i zdolne do naśladowania ptaki. Zamieszkują różnorodne środowiska, od tropikalnych lasów deszczowych po pustynie. Charakteryzują się mocnymi dziobami i jaskrawymi upierzeniami, które czynią je jednymi z najbardziej rozpoznawalnych ptaków na świecie.

Papugi - najważniejsze informacje
-
Rząd:
papugowe
-
Gromada:
ptaki
-
Typ:
strunowce / kręgowce
-
Królestwo:
zwierzęta
Papugi — występowanie i środowisko
Wśród papug można wyróżnić ponad 350 gatunków. Najwięcej ptaków z tej rodziny żyjących na wolności można spotkać w Australii i Ameryce Południowej. Pochodzą głównie z obszarów podzwrotnikowych i równikowych, gdzie występują dla nich najkorzystniejsze warunki do życia.
Wiele gatunków zostało przetransportowanych na inne obszary przez ludzi jako ptaki do hodowli w domach.
Papugi preferują środowisko z bujną roślinnością, dlatego najchętniej wybierają lasy tropikalne i tereny trawiaste. W takich obszarach mogą z łatwością znaleźć schronienie i pożywienie.
Papugi — tryb życia i zachowanie
Papugi to ptaki wyróżniające się pięknym i wielobarwnym upierzeniem. Preferują życie w stadach i komunikują się między sobą za pomocą różnorodnych odgłosów. Każdy gatunek ma własną gamę dźwięków, którą się posługuje. W ten sposób papugi mogą się ze sobą porozumiewać, w tym ostrzegać przed zagrożeniem czy wyrażać emocje.
Niektóre gatunki są znane z umiejętności naśladowania innych dźwięków z otoczenia. Wynika to z ich zdolności do nauki, o czym mogą również przekonać się właściciele tych zwierząt. To wskazuje na fakt, że papugi należą do bardzo inteligentnych zwierząt.
Dieta papug jest różnorodna i zależy od gatunku, jednak w większości przypadków ptaki żywią się roślinami, kwiatami, ziarnami, nasionami, orzechami, warzywami i owocami. Zdarza się również, że chętnie polują na owady i ich larwy.
Papugi należą do bardzo aktywnych ptaków, choć część z nich preferuje osiadły tryb życia, a część wędrowny. Doskonale radzą sobie, wspinając się po gałęziach czy pniach drzew. Papugi nie zakładają gniazd, gdyż wolą życie w dziuplach.
Papugi — anatomia
Większość papug jest bardzo kolorowa i wyróżnia się jaskrawym upierzeniem. Czym jeszcze charakteryzują się te ptaki? Oto ich najważniejsze cechy.
- Haczykowate zakończenie dzioba, który jest mocny i masywny z dużą woskówką u nasady.
- Górna szczęka papug ruchomo połączona z czaszką.
- Język, który pozwala papugom na manipulowanie pożywieniem czy innymi przedmiotami.
- Kolorowe upierzenie, które pozwala z łatwością rozpoznać konkretny gatunek i pełnić funkcję ochronną przed warunkami atmosferycznymi.
- Doskonale rozwinięty słych.
- Mięśnie umożliwiające papugom latanie; stanowią nieco ponad 20% masy ciała.
- Kości o budowie pneumatycznej – są wypełnione powietrzem, dzięki czemu są lekkie, a jednocześnie wytrzymałe.
- Kręgi szyjne, podobnie jak giętka szyja, pozwalają na prawie całkowity obrót głowy.
- Brak możliwości ruchu gałkami ocznymi.
- Mocno rozwinięty mostek, który łączy się z silnymi mięśniami odpowiadającymi za ruch skrzydeł.
- Worki powietrzne, do których trafia powietrze podczas oddychania, są bardzo rozbudowane i dodatkowo pomagają w regulacji temperatury ciała.
- Brak gruczołów potowych.
- Wole, czyli część układu pokarmowego – miejsce do gromadzenia pokarmu, którym dorosłe osobniki mogą karmić swoje młode.
- Żołądek podzielony na dwie części – mięśniową i gruczołową,
- Brak pęcherza moczowego.
Ochrona i zagrożenia dla papug
Prawie 30 procent gatunków papug jest zagrożona wyginięciem. Ma to związek z licznymi niebezpieczeństwami, wśród których można wymienić:
- niszczenie naturalnego środowiska ptaków i tym samym miejsc ich bytowania ze względu na urbanizację,
- polowanie na egzotyczne okazy w celach hodowlanych,
- drapieżniki,
- złe warunki hodowlane.
W celu ochrony papug otwierane są parki narodowe i rezerwaty, dzięki czemu ptaki mogą mieć bezpieczne schronienie w odpowiednich dla siebie warunkach. Coraz częściej można usłyszeć o zakazie handlu dzikimi zwierzętami, co pozwala chronić populacje żyjące w środowisku naturalnym.
Ciekawostki o papugach
- Które papugi żyją najdłużej?
Kakadu i ary to ptaki, które żyją najdłużej, gdyż mogą żyć nawet 80 lat.
- Czy papugi dobierają się w pary?
Niektóre gatunki papug łączą się w pary na całe życie.
- Ile jest na świecie gatunków papug?
Na świecie występuje ponad 350 gatunków papug.
- Jaka papuga jest największa?
Największą na świecie papugą latającą jest makolągwa hiacyntowa, która jednocześnie jest pięknie ubarwiona. Długość jej ciała wynosi ok. 100 cm, a rozpiętość skrzydeł sięga nawet do 127 cm.
- Czy wszystkie papugi potrafią latać?
Nie wszystkie papugi potrafią latać, gdyż wśród gatunków, które są nielotami można wymienić Kakapo. To ptak, który prowadzi nocny tryb życia.
- Czy papugi nierozłączki są faktycznie nierozłączne?
Nierozłączki źle znoszą rozstania i samotne życie. Jednak nie zawsze łączą się w pary, gdyż często po prostu potrzebują towarzystwa, dlatego żyją również w mniejszych grupach czy większych stadach.
- Czy papugi potrafią naśladować ludzką mowę?
Niektóre gatunki papug świetnie naśladują ludzką mowę, są w stanie zapamiętać różne słowa, a nawet powtarzać całe zdania.
Papugi - Wiadomości
-
Wampirzy ptak mroczny jak noc. Nie poradzi sobie bez kulek na mole
Czwartek, 9 stycznia (08:04)Papuasom nie przyszłoby to do głowy, oni Drakuli nie znali. W ich wierzeniach ten tajemniczy ptak był bezcennym i zapierającym dech duchem nowogwinejskiego lasu. Dlatego sępica, nazwana... -
Nie tylko jaguary. Quiz o zwierzętach Ameryki Południowej, Znasz je?
Niedziela, 8 grudnia 2024 (09:39)Ameryka Południowa to nie tylko dorzecze Amazonki. To duży kontynent należący do tzw. krainy neotropikalnej. Sprawdź, czy znasz zwierzęta, które tu żyją. -
Odkryto, co odpowiada za ubarwienie papug. Mają w genie "przełącznik"
Niedziela, 24 listopada 2024 (13:01)Jednolite, dwu lub wielokolorowe, pstrokate. To charakteryzuje papugi. Od lat zastanawiano się nad ich ubarwieniem. Teraz biolodzy z Uniwersytetu w Hongkongu odkryli, że te piękne ptaki... -
Uważano, że wymarła. Aborygeni pomogli odnaleźć wielkie stado
Sobota, 5 października 2024 (17:49)Doniesienia o istnieniu tej ekstremalnie rzadkiej papugi były wiadomościami z pogranicza legend i mitów. Trudno je było zweryfikować. Od ponad 100 lat widziano ją tylko raz. I teraz udało... -
Sceny jak z "Ptaków" Hitchcocka. Miasteczko walczy z inwazją papug
Wtorek, 1 października 2024 (14:28)Miejscowość Hilario Ascasubi we wschodniej Argentynie mierzy się z problematycznymi papugami. Ptaki powodują m.in. przerwy w dostawach prądu. O zmroku miasto wygląda jak żywcem wzięte z... -
To może być najstarszy znany ptak. Trwa od niepamiętnych czasów
Wtorek, 10 września 2024 (09:49)Brak umiejętności u jakiegokolwiek ptaka i jego spora masa mogą wydawać się ryzykownym rozwiązaniem, bo nie gwarantują dostatecznego bezpieczeństwa. Tymczasem nowe badania nad papugami... -
Wyspy pełne zwierząt. Czy wiesz, co na nich mieszka? [QUIZ]
Niedziela, 25 sierpnia 2024 (14:42)Wyspy są miejscem, gdzie najłatwiej o endemity, czyli gatunki ograniczone zasięgiem tylko do jednego miejsca. Są naturalnie izolowane, więc wiele wysp ma swoje, charakterystyczne... -
Śpią do góry nogami. Maleńkie papugi pojawiły się w Polsce
Poniedziałek, 29 lipca 2024 (11:14)Do warszawskiego zoo trafiły dwie pary młodych zwisogłówek koroniastych. Te jedne z najmniejszych papug świata nie dość że mają wybitne umaszczenie, to na dodatek ich zwyczaje podczas snu...
Papugi - Wideo
-
Papugi kakadu lubią maczać jedzenie w jogurcie. Zaskakujące odkrycie naukowców
Sobota, 15 lutego (13:25)Papugi kakadu lubią maczać jedzenie w jogurcie. Zaskakujące odkrycie naukowców -
Papugi - celebrytki. Jego ptaki grają w filmach i reklamach
Niedziela, 3 listopada 2024 (16:01)Studio “halo tu poslat” gościło Andrzeja Kosiorowskiego, który przez prawie 20 lat był producentem wiadomości telewizyjnych dla japońskiej telewizji w Polsce oraz w jej krajach...