Śpią do góry nogami. Maleńkie papugi pojawiły się w Polsce
Oprac.: Katarzyna Nowak
Do warszawskiego zoo trafiły dwie pary młodych zwisogłówek koroniastych. Te jedne z najmniejszych papug świata nie dość że mają wybitne umaszczenie, to na dodatek ich zwyczaje podczas snu są równie zadziwiające. Zwisogłówka potrafi zwisać głową w dół, a na głowie ma niebieską "koronę". Te dwie cechy azjatyckiego endemicznego ptaka tłumaczą jego polską nazwę.
Jaskrawozielone papugi z rodziny Psittaculidae przyjechały właśnie do stołecznego zoo z Lipska. Dwie pary młodych ptaków na razie aklimatyzują się w nowym miejscu, a za kilka dni zajmą jedną z wolier w warszawskiej Ptaszarni znajdującej się na terenie ogrodu.
Warszawskie zwisogłówki nie mają jeszcze charakterystycznego dla tego gatunku ubarwienia na głowie. Niedługo szczyt główki tych papug pokryją piękne niebieskie piórka.
Warszawskie zoo opublikowało pierwsze zdjęcia papug w nowym miejscu. "Póki co obie parki przyzwyczajają się do nowych warunków, ale już od przyszłego tygodnia będzie można je podziwiać w jednej z wolier w pawilonie Ptaszarni - zapraszamy" - poinformowała ptaszarnia warszawskiego zoo.
Papugi zwisające głową w dół w Warszawie
Zwisogłówki koroniaste są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Ptaki mają 12 cm wysokości i ważą średnio około 28 g. W naturze zamieszkują Azję Południowo-Wschodnią i są gatunkami endemicznymi dla tego regionu. Można je spotkać w gęstych lasach Borneo i Sumatry oraz na terenach kilku innych pobliskich wysp. Zwisogłówki to ptaki o ciekawym wyglądzie i wyjątkowych zwyczajach.
Maleńkie papugi są jaskrawozielone, na szczycie głowy w odpowiednim czasie pojawi się wspomniana granatowa plamka ("korona"). U samca czerwone pióra znajdują się także na gardle, a u obu płci w tym kolorze jest również kuper.
Znakiem charakterystycznym tych ptaków jest umiejętność odpoczywania i spania w nietypowy sposób - potrafią zwisać głową w dół. Co więcej, małe papugi często spędzają tak sporą część dnia. To wyjątkowa cecha wśród ptaków, ale tę umiejętność opanowały także miodojady i nektarniki. W Polsce taką zdolność posiada kowalik. Ptak potrafi poruszać się po pniu głową w dół.
Papugi chętnie zjadają słodkie owoce, nektar oraz pyłek kwiatowy. Długość życia zwisłogłówek wynosi około 14 lat.