Na świecie zostało ich tylko kilkaset. Rząd zdecydował się na ważny krok

Liczbę tych papug szacuje się na zaledwie kilkaset. Ostatnie osobniki żyją na przygranicznych terenach Ekwadoru i Peru. Pierwsze z tych państw podjęło decyzję, że specjalnie dla amazoneczki czerwonolicej utworzy rezerwat w Selva Alegre w południowej części kraju.

Amazoneczka czerwonolica występuje tylko w Peru i Ekwadorze
Amazoneczka czerwonolica występuje tylko w Peru i EkwadorzeiNaturalist/Leovigildo Cabrera/CC BY-NCdomena publiczna

Wśród amazoneczek wyróżnia się cztery gatunki. To ptaki żyjące na bardzo ograniczonym obszarze - w kilku pasmach leśnych, mocno zresztą przetrzebionych i poszatkowanych. Nie mają dużego zasięgu i nie są powszechne.

Amazoneczka czarnoskrzydła jest endemitem Peru, amazoneczka żółtolica mieszka tylko w porośniętych dżunglą górach Kolumbii, amazoneczka ognistogłowa jest ptakiem pogranicza Kolumbii i Wenezueli, a amazoneczka czerwonolica to mieszkanka południowego Ekwadoru i przyległej części Peru. Zamieszkuje wyłącznie lasy ekwadorskich prowincji Azuay, Loja i Morona-Santiago oraz departamentu Piura w Peru.

Amazonki to papugi o zielonych piórach

Wszystkie amazonki, w tym także amazoneczki, mają pióra z dominacją barwy zielonej, ale jest on złamany wieloma wspaniałymi kolorami na głowie, piersi czy skrzydłach. W wypadku tej amazoneczki to mocna czerwień u nasady skrzydeł i wokół oczu oraz dzioba.

Amazoneczka czerwonolica to jedna z najrzadszych papug śwataJohn Gerrard KeulemansWikimedia Commons

To bardzo rzadka papuga, bo cała jej populacja jest szacowana na raptem kilkaset osobników, maksymalnie 750. To zatem sytuacja trudna i zagrażająca przetrwaniu gatunku, który trzyma się bardzo określonego typu południowoamerykańskiego lasu, gdzie znajduje owoce swych ukochanych roślin zaczerniowatych.

Jednym z takich lasów jest Selva Alegre na południu Ekwadoru, który jest unikalnym lasem deszczowym, niszczonym jednak systematycznie przez wyręby i wypas bydła. Rolnictwo zaczęło tak mocno napierać na tę selwę, że jej dalsze istnienie stanęło pod znakiem zapytania. Dlatego rząd ekwadorski podjął decyzję o ustanowieniu tu rezerwatu, aby unikalny las i równie unikalną papugę ratować.

Zniknie las, znikną również papugi

Grupy tych ptaków, liczące po kilkanaście do dwudziestu kilku osobników, są niezwykle mocno związane ze swoim środowiskiem i swoimi lasami. Nie migrują, nie zmieniają okolicy, są bardzo osiadłe. Utrata lasu oznacza zagładę papug, które nie przeniosą się gdzie indziej. Stąd ochrona Selva Alegre stałą się bezwzględną koniecznością.

Nowy rezerwat, zwany Ecuador Ridgely Reserve, ma ochronić cały ekosystem tego regionu, a z inicjatywą wyszli naukowcy z z American Bird Conservancy, Fundacion de Conservacion Jocotoco i Rainforest Trust.

Na razie to 210 hektarów, ale docelowo obszar chroniony ma zostać poszerzony do 500 hektarów lasu tropikalnego. To właśnie tam mieszka największa znana populacja amazoneczki czerwonolicej, widywanej w liczbie kilkuset osobników nieprzerwanie od lat 90.

"Wydarzenia": Ciekawska papuga szuka towarzystwa wśród mieszkańców MosinyPolsat NewsPolsat News