Jeleń

Środa, 25 października 2023 (14:38) Aktualizacja Wtorek, 31 października 2023 (12:14)
Jeleń to potoczna nazwa dla kilku gatunków dużych ssaków z rodziny jeleniowatych. Jelenie charakteryzują się mocnym, często rozgałęzionym porożem, które u wielu gatunków jest zrzucane i odrasta co roku. Preferują różnorodne siedliska – od gęstych lasów, przez łąki, po regiony górskie. Są ważnym elementem ekosystemów.
Jeleń Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Jelenie zaliczane są do dużych ssaków. /123RF/PICSEL

Jeleń - najważniejsze informacje

 • Rodzaj:

  jeleń

 • Rodzina:

  jeleniowate

 • Rząd:

  cetartiodactyla

 • Gromada:

  ssaki

 • Typ:

  strunowce / kręgowce

 • Królestwo:

  zwierzęta

Jelenie występują w całej Europie, Azji, Ameryce Północnej, Południowej i w Afryce. Bytują zarówno w lasach, jak i na otwartych terenach. Najczęściej zajmują rozległe tereny o mieszanej roślinności, również bagna.

Najważniejsze dla tych zwierząt wymagania to dostęp do wody i pokarmu.

Jelenie – tryb życia i zachowanie

Jelenie należą do zwierząt płochliwych. Z tego powodu stronią od terenów w pobliżu skupisk ludzkich. Znacznie lepiej czują się z dala od miast czy większych osad. Wykazują się spokojem i preferują dzienny tryb życia.

Idealna dieta dla jelenia powinna być bogata w warzywa i owoce.  
Jelenie odżywiają się również korą, suszonymi trawami, pąkami kwiatów, gałązkami i pędami roślinnymi. Istotne dla jeleni jest to, aby w pobliżu ich miejsca żerowania nie było zagrożeń. 

Zwierzęta te żyją w chmarach tej samej płci, a rozpraszają się jedynie w sezonie godowym.

Jelenie – anatomia

Te zwierzęta są zaliczane do dużych ssaków. Ich głowa jest osadzona na długiej szyi, a masywny tułów – na smukłych nogach z racicami. Masa jelenia szlachetnego wstępującego w Polsce oscyluje zwykle wokół 350 kg, choć zdarzają się okazy ważące nawet niespełna 500 kg. 

Samice są mniejsze niż samce i mają dwie pary sutków. Byki jeleniowate rozwijają także poroże, które ma funkcję obronną.  Zrzucane jest początkiem wiosny. Największe poroże można zaobserwować u 12-letnich samców. 

Ubarwienie jeleniowatych zwykle jest jednolite i w odcieniach szarości, brązów i rudości.  

Jelenie – ochrona i zagrożenia 

Jelenie nie należą do gatunków zagrożonych wyginięciem. Naturalnymi wrogami jelenia są niedźwiedzie, rysie, wilki i przede wszystkim ludzie. 

W przypadku gatunków występujących Azji zagrożenie stanowią także tygrysy. 

Sezon łowiecki na jelenie w Polsce trwa zwykle od późnego lata do końcówki zimy, natomiast dokładne daty są ustalane zależnie od województwa. Poza sezonem zwierzęta te są chronione, a polowanie na nie surowo karane. 

Ciekawostki o jeleniach 

 • Jelenie przesypiają nie więcej niż 100 minut na dobę. 
 • Jeleniowate należą do doskonałych pływaków. 
 • Jelenie w naturalnych warunkach zwykle nie żyją dłużej niż 15 lat.

Temat Jeleń znajdziesz również w serwisie:

Jeleń - Wiadomości

Jeleń - Wideo

 • Rykowisko jeleni pośród biebrzańskich bagien

  Wtorek, 10 października 2023 (20:42)
  Rykowisko to jeden z najpiękniejszych leśnych spektakli. Mogła się o tym przekonać także podlaska młodzież. Klub Młodego Przyrodnika zorganizował wyjątkowe wydarzenie. Wieczorem pośrodku...
 • Dziki przeganiają jelenia z błota

  Wtorek, 29 sierpnia 2023 (09:30)
  Przyrodnik Dawid Popończyk nagrał w lesie zaskakujące wideo. Na nagraniu udało się uchwycić, jak dwa dziki przeganiają w lesie znacznie większego od nich jelenia. Powodem nietypowego...
 • Krwawiące jelenie. Zwierzęta przygotowują się do rykowiska

  Poniedziałek, 7 sierpnia 2023 (13:19)
  W wielu rejonach kraju pojawiły się jelenie, które wzbudzają zaniepokojenie wśród spotykających je osób. Mają krwawiące poroża z rozszarpaną i zwisającą na nich skórą. Leśnicy odbierają...
 • Poroża zamiast grzybów. Gdzie szukać "rogatego złota"?

  Niedziela, 12 lutego 2023 (14:33)
  Luty to czas kiedy do lasu ruszają poszukiwacze poroża. Tzw. zrzuty, czyli zgubione poroże jeleniowatych, to cenne znalezisko. Może być ozdobą w domu, można też sprzedać je z zyskiem. Jak...