W Polsce urodził się jeden z najmniejszych jeleni. Na wolności to rzadkość
W stołecznym zoo przyszła na świat przedstawicielka jednego z najmniejszych jeleni na świecie. Narodziny to ważne wydarzenie, bo w naturze liczebność pudu południowego z roku na rok spada.
W warszawskim zoo przyszła na świat samiczka pudu południowego. Zwierzę to jest wyjątkowe, choćby ze względu na rozmiar - gatunek osiąga wzrost do ok. 40 cm i wagę ok. 10 kg, przez co jest nazywany jednym z najmniejszych jeleni świata(pudu należy do rodziny jeleniowatych).
W Warszawie urodziła się mała pudu
Samiczka, która nie otrzymała jeszcze imienia, choć jak poinformowało stołeczne zoo, otrzyma imię na literę "P", jest córką mieszkających w ogrodzie Evy i Pitchu.
"Rośnie zdrowo i już możecie próbować wypatrywać jej na wybiegu. A to nie lada wyzwanie, ponieważ pudu to dość nieśmiały gatunek, który niespecjalnie kwapi się do dłuższych spacerów przed ludźmi, ale warto próbować" - poinformowało zoo.
Narodziny pudu w Warszawie wzbudziły zainteresowanie także zagranicznych mediów. "Te narodziny są bardzo ważne, ponieważ jest to gatunek zagrożony" - powiedziała w rozmowie z agencją Reuters Anna Tadra ze stołecznego ogrodu zoologicznego.
Ich domem jest Ameryka Południowa
Pudu południowy zamieszkuje naturalnie południowo-zachodnią część kontynentu południowoamerykańskiego. Występuje w Chile i Argentynie i bytuje w lasach położonych maksymalnie na wysokości 1700 m n.p.m. - w przeciwieństwie do pudu północnego, który wybiera dużo wyższe i mniej dostępne dla człowieka partie.
Malutki zwierzak żywi się młodymi pędami, liśćmi, owocami i ziołami. Zasiedla lasy wiecznie zielone, plantacje eukaliptusa i bambusów. Nazwa rodzajowa i epitet gatunkowy "pudu" pochodzą od hiszpańskiego słowa "pudú", co oznacza "jelonka".
Coraz mniej niewielkich jeleni
Liczebność pudu południowego spada. Od końca lat 90. XX w. do roku 2010 wykazywano, że na wolności znajduje się jedynie 10 tys. osobników. Kilkaset zwierząt mieszka w ogrodach zoologicznych, zarówno na rodzimym kontynencie, jak i w innych częściach świata.
Do drastycznego spadku liczebności tych jeleniowatych przyczynił się szereg działań ludzkich: wycinka i niszczenie lasów, a co za tym idzie degradacja siedlisk zwierząt, polowania z udziałem psów, czy kłusownictwo. Pudu południowe mogą ginąć ponadto w wypadkach drogowych, nawet w parkach narodowych.
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) sklasyfikowała pierwszy ten amerykański gatunek w 1965 roku. Nie było jasne, jak sklasyfikować pudu. W latach 90. XX w. gatunek określono jako niedostatecznie poznany, a w 2016 r. bliski zagrożenia (NT). IUCN wskazuje na spadek liczebności pudu.
Zwierzę jest objęte ochroną w ramach CITES, czyli konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem.