Hipopotam

Czwartek, 18 stycznia 2024 (10:53) Aktualizacja Środa, 10 kwietnia 2024 (10:16)
Hipopotam (Hippopotamus) to potężny ssak lądowy z Afryki, będący jednym z największych zwierząt lądowych. Charakteryzuje go masywna budowa ciała, krótkie kończyny, duże owalne oczy i wielka paszcza. Hipopotamy spędzają większość czasu w wodzie, gdzie czują się bezpieczniej, ale wychodzą na ląd w poszukiwaniu pokarmu. Ich życie towarzyskie jest złożone, a terytorialne samce mogą być agresywne, szczególnie wobec innych samców podczas okresu rozrodu. Pomimo swojego potężnego wyglądu, hipopotamy są roślinożercami.
Hipopotam Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Hipopotam nilowy. /Kabacchi /Wikimedia

Hipopotam - najważniejsze informacje

  • Rodzina:

    hipopotamowate

  • Rząd:

    parzystokopytne

  • Gromada:

    ssaki

  • Typ:

    strunowce / kręgowce

  • Królestwo:

    zwierzęta

Gdzie żyją hipopotamy?

Obecnie hipopotamy żyją wyłącznie w Afryce, ale wiadomo, że w epoce pliocenu występowały również w Europie i Azji. Do dziś przetrwały tylko dwa gatunki hipopotamowatych. 

Są to hipopotam nilowy i hipopotamek karłowaty.

Ten pierwszy ssak występuje na obszarach na południe od Sahary. Natomiast hipopotamek karłowaty żyje w Afryce Zachodniej. 

Naturalnym środowiskiem tych zwierząt są jeziora, rzeki, bagna i lasy deszczowe.

Hipopotamy żyją w stadach składających się z ok. 35 zwierząt. Dowodzi im zawsze dominujący samiec. Te ogromne ssaki najczęściej odpoczywają w ciągu dnia. Wylegują się na słońcu w błocie lub wodzie. Stają się aktywne dopiero po zmierzchu i wtedy wychodzą na ląd. Posilają się, jedząc trawę i roślinność wodną. Rzadko zdarza się im spożywać padlinę.
Hipopotamy nigdy nie unoszą się na wodzie. Ich grzbiety wystają ponad jej taflę, gdy zwierzęta stoją na dnie. Poruszają się w wodzie, odpychając się nogami – ich prędkość nie jest wtedy imponująca i wynosi ok. 8 km/h. Są dużo szybsze na lądzie. Gdy rozpędzą się, potrafią biegnąć z prędkością nawet 40 km/h.

Hipopotamy kopulują i przychodzą na świat w wodzie. Samice najczęściej rodzą jedno młode. Karmią je piersią przez ok. od 6 od 8 miesięcy.

Jak wygląda i ile waży hipopotam?

Hipopotamy to trzecie, jeśli chodzi o wielkość, zwierzęta lądowe na świecie. Największe osobniki mają do 520 cm długości i ważą ponad 3600 kg. Te ogromne ssaki wyróżniają:
  • brunatna skóra o grubości 4 cm, która chroni je przed przegrzaniem. Wydziela ona substancję w kolorze czerwonym, która jest naturalnym filtrem UV dla zwierząt. Skóra stanowi aż ¼ ciężaru ciała tych ssaków;
  • uszy. oczy i nozdrza znajdujące się na górze głowy – kiedy hipopotam jest zanurzony w jeziorze czy rzece, to mogą one cały czas znajdować się ponad taflą wody;
  • krótkie nogi z 4 palcami połączonymi błoną pławną;
  • mocny szkielet przystosowany do ich dużej masy;
  • silne szczęki rozwierające się na 180° – służą mu one nie tylko do jedzenia trawy, ale też do obrony przed innymi drapieżnikami. W szczęce hipopotama znajduje się ok. 40 zębów i duże, dolne kły. W środowisku naturalnym w utrzymaniu ich w czystości pomagają zwierzęciu ryby i ptaki. Hipopotamom mieszkającym w zoo zęby czyści jego personel – za pomocą szczotek przypominających zmiotki.

Czy hipopotamy są pod ochroną? 

Zgodnie z Czerwoną Księgą Gatunków Zagrożonych publikowaną przez IUCN (Międzynarodową unię ochrony przyrody) hipopotamy są narażone na wyginięcie. Największym zagrożeniem jest dla nich człowiek i kłusownictwo. Na hipopotamy poluje się dla ich mięsa (które jest w niektórych miejscach na świecie uważane za przysmak) i dla ich kłów, z których wykonuje się biżuterię. 

Zmniejszenie populacji tych dużych zwierząt to również następstwo wojen. Kłusownictwo kwitło m.in. podczas II wojny domowej w Kongu. Polowania na hipopotamy dawały rebeliantom i źle opłacanym żołnierzom możliwość wzbogacenia się. 

Ciekawostki o hipopotamach

  • Samica hipopotama kopuluje raz na dwa lata.
  • Hipopotam potrafi zabić krokodyla.
  • Te ogromne ssaki mogą na aż 7 minut wstrzymać oddech pod wodą.
  • Mleko hipopotamic jest zabarwione na różowo.
  • Najbliższymi krewnymi hipopotamów są walenie.
  • Hipopotamy każdego dnia muszą zjeść ok. 40 kg pokarmu.
  • Gdy hipopotam macha ogonem jak „młynkiem”, to znaczy, że właśnie się wypróżnił. Takie zachowanie ma na celu zaznaczenie fekaliami swojego terytorium.
  • Na grzbietach hipopotamów często przybywają bąkojady. Są to małe patki, które żyją w symbiozie z olbrzymimi ssakami i żywią się pasożytami z ich skóry.

Temat Hipopotam znajdziesz również w serwisie:

Hipopotam - Wiadomości

Hipopotam - Wideo

  • Narodziny hipopotama w zoo w Dallas

    Wtorek, 8 listopada 2022 (11:39)
    Hipopotam urodził się 30 listopada w ogrodzie zoologicznym w Dallas. Zoolodzy nie są jeszcze pewni, czy młode jest samcem czy samiczką. Cielę i jego matka mają się dobrze i spędzają czas...